Çağdaş Cantürk

Trendleriyle Yeni Yıl

Çağdaş Cantürk

canturkcagdas@gmail.com

Yazarın Diğer Yazıları

Yeni yıl yine bütün coşkusuyla, kırmızı yeşil ışıklarıyla, havai fişekleriyle, hediyelerle, hindilerle ve ziyafetlerle, geri sayımıyla, on ikiyi bir geçe aranan eşle dostla, süslü çam ağacıyla, milli piyango büyük ikramiyesi bana çıkarsa ümitleriyle, barış, sağlık ve mutluluk umuduyla geldi ve geçti. Her sene dediğim bir iyi niyet sunumu cümlem şöyledir; ‘Umarım bu yeni yıl, geçen yıldan çok daha güzel geçer. Seneye gelecek olan için de, bu seneden güzel geçmesini umacağım. Böylece her sene mutluluğun artarak geçecek’. Bu sene de tüm dileklerim böyle, geçtiğimiz senelerin tamamından güzel geçsin.

Cıvıl cıvıl sokaklar, rengarenk caddeler ne güzeller. Donuk kışa bir heyecan kattı yılbaşı hazırlıkları ve kutlamaları. Büyük bir ihtiyaç bizler için bir şeyleri kutluyor olmak. Beraberinde getirdiği tatil hissinin yanında, yoğun tempolu günlerin arasına serpiştirilmiş bir hediye gibi aynı zamanda. Hatta hediyelerin gelebildiği bir hediye. Daha ne ister insan. Her sene trendleri değişse de klasikleşmiş hediyeler var. Çoraplar, fincanlar ve kupalar, anahtarlıklar, küçük takılar, atkı bereler... Mevsim kış olunca kalın ve sıcak tutan hediyeler.

Hediyenin olduğu gibi, şu zamanın da bazı trendleri var. 2017 sonundan 2018 yılının başları olan bu günlere, günümüzün trendleri hayata dair.

Örneğin, Youtube üzerinden yayınlar yapmak, kanal oluşturup içerikler hazırlayıp yayın yapmak pek popülerdi 2017’de. Tahmin ediyorum ki 2018 de böyle geçecek. Makyaj videoları hazırlayan kızlarımızı, oyunlar oynayan, şakalar yapan gençlerimizi izlemekle geçecek bir senemiz daha.

Bir stres çarkı sevdası aldı kavurdu piyasayı 2017 yılında. Unutuldu şimdilerde, arada tek tük görüyorum hala elinde fıldır fıldır çevirenler küçük çocukları. Fakat hızlı ve baş döndüren bir trenddi. Strese sokan bir trend ve adı da stres çarkıydı.

Bitcoin diye bir şey bir anda gündeme oturdu. Nedir bu bitcoin tarifi çok zor. Sanal ve takibi çok zor bir para birimi diyebiliriz. Çıkış amacı bir para birimi olsa da, hızla değer kazanması onu bir yatırım aracı olmaya everilmesine sebep oldu. Aldık sattık, para kazandık, bir anda çakıldık.. Hala çok trend ve hala tam olarak nedir anlamış değilim. Yatırım tavsiyesi değildir.

Tesla ve Elon Musk. Bilimi ve teknolojiyi takip etmeyi severim. Elon da günümüzün teknoloji öncülerinden. Düşünce yapısı biraz daha farklı. Yenilikçi ve akılcı. Fikirleri güzel, yeni fikirlere açık. Fikirleri önce bir süzgeçten geçirmeden, zor da olsa nasıl olurunu düşünen bir akıl. Geçtiğimiz aylarda Türkiye’ye bir konu için geldi. Çok da güzel ağırlandı. Sanmıyorum ki başka bir ülkede, bir anda milyonlarca insan tarafından gün içinde adı defalarca anıldı. Bir anda ülkenin gündemine bomba gibi düştü. İyidir teknolojinin ve buna bağlı birinin konuşulması. Bilim ile ilgilenen insanların daha da gündemimizde olmasını isterim.

Elektronik sigara da oldukça popüler bir eşya oldu 2017’de. Haberleri de oldukça meşgul etti. Patlar diyeni çok, zararı yok diyeni çok. Ben sigara kullanmıyorum, pek gündemimde yok. Görüyorum ama Karadeniz yaylası gibi ortalığı dumana boğanları. Bilemiyorum.

Bedelli askerlik toplumun yarası. Bekleyeni arttıkça gündemdeki yoğunluğu da arttı. Daha da artması gayet normal. Askerliğini yapmamış olanların çalıştığı yerlere bildiriler gittiği söylentileri başladı. İşini gücünü kurmuş insanların askerlik görevini bir ücret karşılığında yapmaları, daha önceden yapılmış bir uygulama. Yine yapılması benzer bir uygulamanın pek yakın gibi hissediliyor zira twitter bu konuda çok aktif.

2018 yatırımın, ekonomik iyileşme ve ivmenin yukarı artmanın yılı olabilir. Sinyallerini, iyi dileklerini 2017 sonunda aldık. Umalım.

Bu trendler buzdağının görünen kısmı. Yine bir başka haftayı bu trendlere ayıracağım. Bahsedecek çok yenilik var. Dünya mı hızlı dönmeye başladı yoksa araştırma ve haberdar olma hızı mı arttı? Yetişemiyoruz efendim.

Yine yeniden, mutlu ve gülücük dolu bir sene diliyorum.