Yusuf Çağırtekin

Tudor’la mı? Tudor’suz mu?

Yusuf Çağırtekin

ysfcgrtkn@gmail.com

Türkiye’de son günlerde şüphesiz en çok tartışılan isim Igor Tudor! Galatasaray her ne kadar liderlik koltuğunda otursa da tartışılmasını gerektirecek bir sürü var. Sezon başında beridir takımıyla küçük takımlara karşı kusursuza yakın performans sergileyen Igor Tudor aynı performansı büyük takımlara karşı gösteremedi. Bunun teknik ve idari açıdan yaşanan sıkıntıların iç içe geçmesiyle oluşan kısır döngüden kaynaklandığını düşünüyorum. Zira teknik tarafından bakınca Tudor’un büyük maçları oynatma kapasitesinin sınırlı olması sebebiyle hiçbir maçta doğru taktik ve stratejiyle oynayamadığını söyleyebiliriz. İdari açıdan baktığımızda ise yönetimin sezon içinde Tudor’a taktik açıdan yetersiz olduğu için büyük maçlarda oynaması gereken stratejiyi öğütlediği haberlerini duyduk. Tudor da bu öğütlere uyup takımı yanlış bir sistemle sahaya sürdü ve kötü sonuçlar aldığını gözlemledik. Fakat tüm bunlara rağmen hocanın arkasında durdular. Kısır döngü nerede diyecek olursanız; Tudor bana göre de yetersiz bir hoca fakat yönetim hem ondan memnun değil ve onu yeterli bulmuyor ki taktiğin ne olması gerektiğini söylüyor hem de çok kötü oyunlar sergileyip, aldığı başarısız sonuçların ardından arkasında duruyor. Burada iki soru ortaya çıkıyor;

1- Bu adam yeterliyse neden taktik açısından uyarıda bulunuyorsunuz?

2- Bu adam Galatasaray için yeterli değilse neden hala takımın başında tutuyorsunuz?

Bu sorular ışığında baktığım zaman ortada büyük bir kısır döngünün olduğunu düşünüyorum. Kendi kişisel görüşüm ise Tudor şu anda Galatasaray’ı çalıştıracak seviyede değil. Bunu büyük maçlarda gösterdiği etkisiz performans ile net gösterdi. Onun için bir an önce gerekenin yapılması gerekiyor.

Okan Buruk meselesi

Okan Buruk şüphe yok ki Galatasaray’ın efsane isimlerinden bir tanesi ve bu camianın evladıdır. Sev ya da sevme ama herkesin saygı duyma zorunluluğu vardır. Bu kulübün tarihindeki en büyük başarısını yakalamış kadronun en önemli oyuncularından bir tanesiydi. Şimdi herkes “Ama Inter’den Galatasaray’a değil de Beşiktaş’a gitti” diyecek. Olabilir. Bu adamlar sonuçta para kazanıyor. Profesyonel bir iş yapıyorlar. O dönem Okan’ın bizi tercih etmemesi kadar bizim de onu istemeyişimiz etkili olmuştu. Varmak istediğim nokta ise Galatasaray-Akhisar maçı sonrası yaptığı açıklamalar. Tudor’un onu sık sık rahatsız etmesi ve maç içinde yaşanan hatalı kararlar nedeniyle sinirleri gerildi Okan Buruk’un. O da maç sonu herkesin bildiği o açıklamayı yaptı. Okan o açıklamayı Galatasaraylı kimliği ile attı arkadaşlar neyin tepkisini veriyorsunuz. Tudor dediğimiz kişinin Türkiye’de sorun yaşamadığı bir teknik adam kaldı mı ki? Okan Hoca da bu kadar niteliksiz adamlar Galatasaray’da çalışıyor biz ise Akhisar’da, orada, burada… Okan Hoca bakıyor; Karabükspor’u biraz iyi yönetmiş bir hoca hemen onun hayallerini süsleyen koltuğa oturabiliyor. O da tepkisini böyle dile getiriyor. Okan Hoca’ya tepki göstereceğinize Tudor’un bize gelmeden ne başarısına sahip olup olmadığını sorgulasanıza! Okan’a tepki gösterenler hiç kusura bakmasın yanlış yapıyor. Her şeyi siz bilmiyorsunuz ve Adam haklı beyler dağılın!

“Cenk Ergün’e”

Son sözüm ise Cenk Ergün’e. Okan Buruk’a “Nerden geldiğini unutmuş” diyerek taraftarın önüne atmaya çalışması yakışmadı. Tamam yönetim olarak arkasında durdukları Tudor için bir şeyler yapmaları gerekiyordu ama yapılması gereken bu değildi! Nitekim Okan Hoca da yaptığı açıklama ile özür diledi ama haksız değildi. Sonuçta dile getirdiğine şahit olmasak da onunda en büyük hayali ileride Galatasaray’ı çalıştırmak olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle özür dilediğini düşünüyorum çünkü taraftarı ve efsanesi olduğu kulüp onun sizin elinizde! Bu yüzden Cenk Ergün Beyefendi ve yönetim kuruluna şunu sormak istiyorum. Biz Okan Buruk’u tanıyoruz. Onun nereden geldiğini ve bizim için ne derece önemli bir efsanemiz olduğunun farkındayız. Okan Hoca’da aynı şekilde nereden geldiğini ve Galatasaray tarihinde aldığı yeri gayet tabi biliyor da siz nereden geldiğiniz biliyor musunuz? Okan Buruk’a laf edebilecek haddi kendinizde nasıl buluyorsunuz? Okan Hoca’ya karışmayın da işinize bakın. Üç senedir bu kulüp şampiyonluktan uzak ve sizler kulübün başındasınız. Birazcık saygı!