Çağdaş Cantürk

Turizme Dair

Çağdaş Cantürk

canturkcagdas@gmail.com

ÇAĞDAŞ CANTÜRK

canturkcagdas@gmail.com

Ülkelerin ekonomilerine sağlanan en büyük katkıların başında, dışarıdan gelen gelirlerinin olduğunu artık bilmeyen sanırım yoktur. Ve ülkeye sokulan dövizin ülke ekonomisine olan büyüme katkısı oldukça önemli artık. Düşününce, Ahmet’in Mehmet’e, Ayşe’nin Pelin’e bir şeyler satıp para kazanması ve vergi vermesi ülke için bir yere kadar muhakkak iyidir. Fakat ülkeye döviz sokarak yapılan ticaretten gelen getiri, daha kıymetlidir. Bundandır, ihracat bu kadar önemlidir ve günümüzde devlet desteklerinin çoğu ihracatı arttırmaya yöneliktir.

Turizm de bir ülkeye döviz sokma yöntemidir. Doğası güzel olan ülkemizin uzun zamandan beri önemli gelirlerinden biri olmuştur. Güney sahillerimizde, Rus ve Alman turistler çok sık tatil için geliyorlarken, Ege’ye İngiliz ve Avrupalı turistler, dünya şehri olan İstanbul’a başta Arap ülkeleri olmak üzere, dünyanın tüm ülkelerinden insanlar, sınır kapısı ve doğu Anadolu’nun muazzam bir ili olduğu için İran’lı turistlerin akın ettiği Van şehrimiz ve bunun gibi onlarca şehrimiz turizmden ciddi gelirler elde etmektedirler.

Rusya ile yaşanan uçak krizinin hemen ardından Rus turist sayısında büyük bir azalma yaşandı. Beraberinde yaşanan üzücü terör eylemleriyle Avrupa ve Amerika’dan gelen turist sayısında da büyük bir azalma yaşandı.

Edindiğim bilgilere ve kişisel gözlemlerime göre bu sene deniz turizmi için gelecek turist sayısı tekrar ivmelenmeye başlamış. Önümüzdeki seneler için anlaşmalar yapılmış ve daha iyi olacağı öngörülmekte.

Diyeceğim şudur ki, yerli turisti küstürmüş olan turizm camiası artık yerlileri de bir müşteri olarak görmeye başlamalıdır. Zira bir ikinci turizm krizinde desteği yine bu kesimden görecektir. Yunanistan’a giden turist sayısının bir milyondan fazla olduğu söylenmekte. İnsanlar, 10 km ötedeki Yunan adalarını tercih ediyorlar tatil için.

Sebebi?

Tamamen ucuzluk, iyi hizmet ve mutlu geçen bir tatil ile geri dönmek. Yerli işletmelerin bunu gözden kaçırmamaları gerek. Yoksa müşteri kaçar. Ve müşteri her zaman haklıdır.