Düzgün Yalçınkaya

Türkiye'de Turizm

Düzgün Yalçınkaya

dzgn.ylcnky@gmail.com

Yazarın Diğer Yazıları

Nisan ayının sonlarına geldiğimiz bu günler, yılın belki de en güzel günleri. İzmir gibi bir coğrafyada piknik yapmanın, doğa yürüyüşlerinin, kordonda zaman geçirmenin en keyifli olduğu günlerdeyiz. Çeşme’de otelci bir arkadaşım bana ilkbaharda, havanın güzel olduğu günlerde, yaz ayları için daha fazla rezervasyon yapıldığını söylemişti. Havalar güzel olunca bende tatil planları yapmaya başladım. Tatil planları yaparken de, bu hafta bacasız sanayi olarak adlandırdığımız turizm ile ilgili bir yazı yazmaya karar verdim.

Dünyada 2017 yılında başka bir ülkeyi ziyaret edenlerin sayısı 1milyar 322 milyon kişi. Türkiye de dünyanın en çok ziyaret edilen ülkelerinden birisi. Türkiye en fazla turistin ziyaret ettiği 6.ülke durumunda. 2017 yılında Türkiye’yi ziyaret eden turist sayısı yaklaşık 39 milyon civarında. (Bu rakamın içerisinde yurtdışında yaşayan ve her sene ülkemize tatile gelen vatandaşlarımızda mevcut. Yaklaşık 8.8 milyon kişi)

Bu rakamın dünya turizmine oranı ise yaklaşık yüzde 3. Fena bir rakam olmamakla birlikte ülke potansiyelinin oldukça altında bir rakam. Dünya da bu kadar farklı kültürü bir arada bulundurup, insanlığın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Anadolu topraklarının belli başlı yerler dışında ziyaretçi sıkıntısı çekmesi düşündürücü. Ülkemizi dünyaya iyi tanıtamadığımızı, pazarlayamadığımızı düşünenlerdenim.

Ülkemiz para birimi olan TL’nin, EURO ve USD karşısındaki zayıf duruşu, rekabet konusunda bir üstünlük sağlamış durumda. TÜİK verilerine göre 2017 yılında 26 milyar 283 milyon dolar turizm geliri elde edildi. Bir önceki yıla oranla önemli bir artış söz konusu. Zira 2016 yılında ülkemizi ziyaret eden turist sayısı yaklaşık 31 milyon elde edilen gelir ise 22 milyar 107 milyon USD civarındaydı.

Türkiye turist çeken bir ülke evet ama turiste para harcatma konusunda zorlanan bir ülke. Otellerde uygulanan tam pansiyon konaklama imkanları, turistin bulunduğu otelden dışarı çıkmamasına, bu nedenlerde otel dışında yapılan harcamaların sınırlı kalmasına yol açmakta. Türkiye’yi 2017 yılında ziyaret eden turistlerin kişi başına ortalama harcaması 681 dolar. 2014 yılında bu rakam 828 USD civarındaydı. Ülkemiz ziyaretçilerinin harcamalarında önemli bir azalma söz konusu.

Ülkemizi dünyaya yeterince tanıtamamamıza rağmen dünyada en fazla ziyaret edilen 6 ülkeden birisiyiz. Türkiye İstanbul, Antalya, Muğla ve Nevşehir’den ibaret bir ülke değil. Doğusu ayrı zengin, güneyi ayrı, kuzeyi ayrı zengin, batısı ayrı. Ancak İzmir gibi mükemmel bir şehri bile koca 1 yılda 700-800 bin kişi tarafından ziyaret ediliyorsa, tanıtımda önemli eksiklikler var demektir. Bacasız sanayi de dünya lideri olabiliriz. Döviz girdilerinin ülke ekonomisine en fazla katkısının olacağı alanlardan birisi turizm. Ve bizim turizm gelirlerini artırabilmemiz içten bile değil.

Bilgiyle kalın.