Mekkiye Uludağ

Umuda Yolculuk

Mekkiye Uludağ

mekkiye4735@gmail.com

01.01.1974 Yılında Mardin’in Midyat ilçesinde doğdum. On çocuklu kalabalık bir ailenin beşinci çocuğuyum. Geçirdiğim rahatsızlık nedeniyle sağ ayağım felç oldu. Engelli bir birey olarak hayatımı devam ettirmekteyim. 1986 yılında terör nedeniyle İzmir’e göç ettik. İlkokulu bitirdikten sonra tedavi amacıyla Behçet Uz Çocuk hastanesine yatırıldım. Üç farklı ameliyat geçirdim. Üçüncü ameliyatımdan sonra maddi yetersizlik nedeniyle 15 gün çocuk hastanesinde rehin kaldıktan sonra babamın çabaları sonucu çıktığım hastaneye bir daha hiç gitmedim. Tedavim sosyal güvence ve maddi yetersizlik nedeniyle yarım kaldı. 1990 yılında ortaokulu dışarıdan bitirmek üzere müracaatta bulundum. İki dönemde ortaokul diploması alarak iş arayışına girdim. Bu sırada bilgisayar kursu, dikiş kursu vb. çeşitli kurslara giderek sosyal hayatın içerisine girmeye başladım.

Babamın Refah Partisine üyeliği ve çalışmaları vesilesiyle bende 1993 yılında, aktif olarak siyasetin içerisinde yer almaya başladım. Önce Yeşilyurt ilçe teşkilatı ardından ise 1995 - 1997 yıllarında Balçova ilçe gençlik kollarında hizmetlerime devam ettim. İl Gençlik kolları ve Hanım Komisyonlarında çalıştım. Başta, rahmetli Necmettin ERBAKAN olmak üzere birçok siyasi lider ile tanışma fırsatım olduğu gibi partinin değişik kademelerinde aktif olarak da görev aldım.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN ve değerli eşleri Emine ERDOĞAN, yine 11. Cumhurbaşkanımız Abdullah GÜL ve değerli eşleri Hayrünnisa GÜL, Bülent ARINÇ, Melih GÖKÇEK gibi değerli büyüklerimiz ile de birçok kez bir araya gelme ve konuşma fırsatı buldum. Sayın Abdullah GÜL’ün dayısı Ahmet SATOĞLU ve eniştesi Mehmet TEKELİOĞLU ile Akevler’de ikamet etmemden dolayı komşuluk münasebetiyle siyasi olarak da ikili ilişkilerimiz devam etmektedir.

Gönüllü olarak da faaliyetlerime Engelli Dernekleri, vakıflar ve Sivil Toplum Kuruluşları ile devam etmekteyim. 1994 yılında Lokman AYVA ile birlikte İzmir BEYAZAY Görme Engelliler Derneğini kurduk. Bilindiği üzere kendisi de engelli olup AK Parti’den eski İstanbul Milletvekilidir. BEYAZAY başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşunda aktif olarak faaliyetlerim devam etmektedir. Ayrıca İzmir Mardinliler Derneği MARDER ve Mardinliler Vakfı MARVAK’ın da kurucu üyesi olup, halen aktif çalışmalarım devam etmektedir. Bununla birlikte İzmir'de ilk defa İslami yayın yapan BAŞAK FM, YILDIZ FM'de ve birçok yerel Radyoda program yapımcılığı – sunuculuğu yaptım. 1996 – 2004 yılları arasında yaptığım bazı Radyo programları ''Kuran'dan Damlalar, Yediveren, Engellilere yönelik Umuda Yolculuk, Kırk Ambar, Gülistan, 40 Gram Tebessüm, Güldeste, Tarihte Bugün, vb. isimli programlardır. İzmir’den Güneydoğulu ve Engelli bir bayan olarak AK Parti’ye olan aidiyet bilincini hayatına rehber edinmiş ve bu uğurda gönüllü olarak yıllarca hizmet etmiş bir kişi olarak MİLLETVEKİLİ ADAYI özellikle benim gibi Engelli bireyleri temsilen mecliste yer almak en büyük arzumdur.

27.05.1997 yılında Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağlı olarak hizmet veren S.H.Ç.E.K İzmir Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğünde “ENGELLİ” Kadrosunda göreve başladım. 18 yıllık Devlet memuruyum. İki koltuk değneğim ile devletime ve milletime; gücümün yettiğince, en iyi şekilde hizmet etmeye gayret gösterdim.

Umut dolu yarınlar için, yüzünüzden gülücükleri eksik etmeyin lütfen.

Bir sonraki yazımda görüşmek ümidiyle, şimdilik Allah’a emanet olun.