Taner Uyanıker

Uyum sorunu

Taner Uyanıker

taner_uynkr@hotmail.com

Beşiktaş, Dinamo Kiev maçına hızlı başladı kötü bitirdi. İlk yarı bitiminde çoğu kişi maçın bittiğini Beşiktaş’ın kazandığını düşündü. Lakin futbolun gerçekliği daha farklı. Beşiktaş geçen yıla göre büyük değişime uğradı. Ceza sahası çevresinde yapılan seri ve bitirici paslaşmaları bu yıl maalesef göremiyoruz. Burada Sosa’nın ayrılması Oğuzhan’ın formsuz sezona başlaması ana etken olarak görünüyor. Yerine gelen Gökhan İnler ve Talisca istenilen verimi sahaya yansıtamıyor. Gökhan İnler’in uzun pas atma isteği Beşiktaş’ın çabuk top kaybetmesine neden oluyor. Talisca müthiş bir yetenek. Buna rağmen 90 dakikayı kaldıracak fizik gücü yok. Sosa kadar orta sahaya yardımcı değil. Saman alevi gibi sahada bir parlayıp bir sönüyor.

Beşiktaş takımında ki isimlere tek tek baktığımızda tecrübeli isimlerden oluşuyor. Buna rağmen sahada bazen çok çaylak bir görüntü ortaya koyuyorlar. Bunun nedeni değişen kadroda yatıyor. Beşiktaş tempolu oyuna alışmış ve bunu yaptığı zaman başarılı olan bir takım. İkinci yarı skorun verdiği avantajla oyunu daha rölantiye almaya çalışsa da bunda başarılı olamadı ve Kiev’e oyunu teslim etti.

İkinci yarıda Beşiktaş’ın sergilediği oyun siyah beyazlıları karamsarlığa itse de enseyi karartmaya gerek yok.  Geçen yılki kadrodan 5-6 oyuncusunu değiştiren ve transferlerini geç yapan Beşiktaş zamanla uyumu ve saha içinde ki ritmi sağlayacaktır. Şenol Güneş yeni gelen oyunculara oyun felsefesini yerleştirecektir. Şampiyonlar Ligi için Beşiktaş çok önemli 2 puanı kaybetse de bu gruptan çıkabilecek bir güce sahip.