Cemal Durmaz

Uzlaştırmada Yasal Süre ve Karşılaşılan Zorluklar

Cemal Durmaz

cemaldurmaz10@hotmail.com

Sevgili okurlar,
Bu gün, uzlaştırmacıların karşılaştığı sorunlardan birisine değinmek istiyorum. Bir uzlaştırmacının yasal süre içerisinde uzlaşma teklifi ve uzlaşma müzakereleri için kendisine verilen 30+20 gün süreyi nasıl kullanmalı. Elbette öncelikle dosya teslim alınmasını müteakip uzlaştırmacının 30 günlük süresi başlıyor. Gelin şimdi bir uzlaştırmacının bu 30+20 günde yaşadıklarını birlikte okuyalım. Uzlaştırma dosyalarının en önemli prensibi GİZLİ olmasıdır. Bu nedenle dosya içerikleri hakkında asla bilgi vermeyeceğim. Sadece kullanılan zaman ile ilgili birlikte değerlendirme yapalım istedim. 06.07.20178 günü ilgili C.Başsavcılığı Uzlaştırma bürosundan dosya alındığında, 05.08.2018 tarihinde bir aylık süresi dolacaktır. Bu zaman içerisinde dosya hakkında çalışma yapan uzlaştırmacı, taraflardan müşteki ve şüpheli ile usulüne uygun telefon görüşmelerini yapmış, müşteki ile 10.07.2010 tarihinde müzakere yapmış ve müştekinin hür iradesi ile yaptığı uzlaşma isteği ile şüpheli ile gerekli görüşme yapılmış ve şüpheli de uzlaşmak istediğini beyan etmesi üzerine 11.07.2017 tarihinde şüpheliye gerekli raporların imzalarının talimat yolu ile alınması için çalışma yapılmış. 11.07.201 günü ilgili C.Başsavcılığı Konya Bozkır C.Başsavcılığı Talimat bürosuna ilgili evraklar gönderilmiş, İŞTE NE OLDUYSA BUNDAN SONRA OLUYOR.
Şüpheli ile müteakip defalar görüşmeler yapılıyor, bir hafta sonra şüpheli evrakları imzalamak için Bozkır C. Başsavcılığı talimat bürosuna pazartesi günü gittiğinde kendisine evrak henüz gelmedi, cuma günü gelin o zaman gelmiş olur, diye söyleniyor. Şüpheli çalıştığı için cuma gidemiyor, pazartesi kendisine Üçpınar J.Karakol K.lığına giderek imzalayabileceği söyleniyor. Şüpheli 30.07.2018 günü ilgili Jandarma Krk.K.lığına giderek imzalarını atıp UZLAŞTIRMACIYA TELEFON İLE BİLGİ VERİYOR. (30.07.2018 tarihinde kolluk görevlileri aracılığı ile imzalıyor) Uzlaştırmacı dosyayı teslim aldığı C. Savcılığı Uzlaştırma Bürosu’nu 03.08.2018 günü telefon ile aradığında gönderilen talimatın cevabının gelmediği ve açık göründüğünü öğrenmesi üzerine, C. Başsavcılığından 20 gün uzatma talebinde bulunuyor. ÇÜNKÜ 1 AYLIK SÜRE BİTTİİİİİİİ. Değişik zamanlarda dosya teslim etmek için aradığında, halen Bozkır C. Başsavcılığı talimat bürosundan evrak gelmediğini öğrenmesi üzerine 14.0.2013 günü BOZKIR TALİMAT BÜROSUNU arıyor, aldığı cevap ‘henüz cevap gelmemiş, karakola kolluğa gönderdik, bu gün isteyelim’ Uzlaştırmacının ‘ama bir aylık süre bitti sizde iyi bilirsiniz ki bir ay ve ek 20 gün süre var ve ayın 23 Ağustos’ta ek süre de bitiyor ve halen dosya elinizde değil’ Yine alınan cevap ‘kolluk belirli zamanlarda evrak teslim ediyor. Şimdi hemen arıyorum, yardımcı olmaya çalışacağım’ bu cevaptan sonra, yapılacak bir şey yok tabi, bayram tatili ve tatil sonrası sanırım uzlaştırmacı dosya aldığı C. Başsavcığı ile görüşüp izah edecek gerekirse ek süre alacaktır.
ŞİMDİ BİR DEĞERLENDİRME YAPALIM,
Uzlaştırmacılığın en önemli unsuru, C. savcılarımız ve mahkeme dosyalarında hakimlerimiz. Bunun dışında Eğitim alan UZLAŞTIRMACILAR, elbette uzlaştırma bürolarında görevli personeller.
Hiç kimseyi suçlamadan bir değerlendirme yapmak istedim.
Tüm bu yazılanlardan sonra şöyle bir çıkarımda bulunabilir miyiz;
 
  1. C. savcılarımız ve hakimlerimizin görevleri ve bilgilerini asla sorgulamak bizlere düşmez, büyük bir itina ile yoğun bir tempoda işlerini yaptıklarına inancımız tam. 
  2. Uzlaştırma büroları ve talimat bürolarında görevli personelin hepsini veya bir kısmının Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı tarafından eğitime alındıklarını, uzlaştırmacılıkta üzerlerine düşen görevler hakkında bilgilendirildiklerini biliyorum, Bu anlattıklarımızda anladığım kadarı ile Bozkır C. Başsavcılığı Talimat Bürosu gerekli özeni göstermiş mi? Evrakın infazında daha ilgili olabilir miydi? Gönderdikleri J. Karakolundan evrakın daha hızlı dönmesini sağlayabilirler miydi? -Takdiri kendilerine, takdir vicdanlarına bırakıyorum. İşin büyük bir özveri ile yapanları yürükten tebrik ederim. Tüm görevli arkadaşların bu konuda hassas davrandıklarını düşünüyorum.
  3. Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı, uzlaştırmacılık için büyük bir çalışma yürütüyor, eğitimler titizlikle hazırlanıyor asla kuşkumuz yok. Uzlaştırmacılığa olan inançlarını yapılan çalışmalardan görebiliyoruz. Ancak, görünün o ki, talimat yazılarının kolluk aracılığı ile yapıldığında bazı gecikmeler, uzun süreli gecikmeler yaşanmakta. Burada ilgili jandarma ve polis arkadaşları suçlamak niyetinde değilim. Tam tersine Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü ile birlikte uzlaştırmacılık ve talimat yazılarının süreleri hakkında bilgilendirme yapıldı mı? Merak ediyorum.
Mutlaka emniyet ve jandarma ile birlikte uzlaştırmacılık hakkında ortak bir proje ile bilgilendirme semineri, eğitimi veya açıklayıcı yazışmalar yapılmalı mı? Personel bir şekilde Uzlaştırma hakkında gelen talimat yazılarının cevaplandırma süresinin en ivedi şekilde olması hususunda bilgilendirilmesi gerektiğini düşünüyorum,
Karar Alternatif Çözümler Daire Başkanlığının. Uzlaştırmacıların yaptıkları çalışmalar esnasında dosyalarının tamamlanma sürecinin verimli olması için alternatif çözümler bulacaklarına inancım tam.
Uzlaştırma ve uzlaştırmacılığa inancım çok büyük, ülkemizde onarıcı adalet sisteminin var olduğunu ve gerçekleştiğini, verimli uzlaştırma çalışmaları ve neticelerini görmekten mutluluk duyuyorum.