Halil Yaylak

Yaşanabilir Kentler

Halil Yaylak

halilyaylak@ilksesgazetesi.com

Bir şehri yaşanabilir kılan etmenler birden fazladır. Havası, suyu, ekonomisi, refahı ve eğlence hayatı, kentlerin daha huzurlu daha yaşanabilir yerlere dönmesini sağlamaktadır. Bildiğiniz gibi bir şehri yaşanabilir hale getiren klasik noktalar şunlardır: Suç oranının düşük olması, ulaşım imkanlarının iyi olması, yeşil alan miktarının fazla olması, doğal güzellikleri. Peki sizce İzmir yaşanabilir bir kent midir? Bunu ara ara sorgulamamız gerekiyor. Evet kentimiz çok güzel, tarihi olsun kültürel değerleri olsun, tatil bölgeleri olsun gerçekten de Türkiye’nin en önemli şehirlerinden birisinde yaşıyoruz. Ama iş ulaşım hususuna gelince hepimiz bir duruyoruz. Bu güzel kentin gerçekten de ulaşım anlamında birçok sıkıntısı bulunuyor ve bunlar ivedilikle çözülmesi gereken problemlerin başında bulunuyor. İzmirli vatandaş her gün en az 2 saatini yollarda boş yere harcıyor. Hatta kimi zaman işe ya da okula geç kalmaya sebep olacak kadar ciddi bir trafik problemi ile karşı karşıya kalabiliyoruz.
Yaşanabilir kentler yaratmak için öncelikle ulaşım problemini çözmemiz gerekiyor. Bu problem çözüldüğü zaman insanlar zaten ciddi anlamda huzura kavuşacaktır. Bunun dışındaki problemler de daha sonra zaten arka arkaya düzelmeye başlayacak şeylerdir. 
KENTLER TASARIMLARLA GÜZELLEŞECEK
WRI (Dünya Kaynakları Enstitüsü) Sürdürülebilir Şehirler Programı, güvenli ve erişilebilir kentler yaratmak amacıyla Tasarımla Daha Güvenli Kentler Kılavuzu’nu hazırlamıştı. Bu kılavuza göre kentlerin temel tasarım ilkeleri şu şekilde listelenmişti:
* Özel araç kullanma ihtiyacını azaltan ve daha düşük araç hızına teşvik eden bir kentsel tasarım,
* Araç hızlarını azaltan ya da daha güvenli karşıya geçiş sağlayan trafik yavaşlatma önlemleri,
* Tüm yol kullanıcıları için daha emniyetli koşullar sağlayan anayollar,
* Birbirine bağlı ve özel olarak tasarlanmış bir bisiklet ağı altyapısı,
* Yayalaştırılmış güvenli alanlar ve kamusal alanlara erişim,
* Toplu taşıma koridoru, istasyon ve duraklarına güvenli erişim.
Bunların hepsi hazırlandığı takdirde her şey daha güzel olacaktır. İzmir’i yaşanabilir bir kent haline getirmek tamamen bizim elimizde.