Taner Uyanıker

Yenemiyorsan yenilmeyeceksin!

Taner Uyanıker

taner_uynkr@hotmail.com

Beşiktaş dün maça beklenenden tutuk başladı. Çok iyi organize olan ve kompakt bir takıma karşı mücadele verdi. Bu sezon oynadığı en ciddi rakipti diyebilirim. Sporting Lizbon oyunu 30-40 metre alana sıkıştırıp presle rakibi boğan bir takım. Beşiktaş bu pres karşısında bir türlü oyunu istediği gibi kuramadı. Burada etkili olan etkenlerden biriside orta sahada iyi top yapan ve yaratıcı olan Oğuzhan’nın yerine Necip’in oynamasıdır. Savunma yönü kuvvetli olan Necip’le savunmayı güçlü tutup ileri uçtaki oyuncuların yaratıcılığıyla sonuca gitmeyi düşünen Şenol Hoca’nın hesapları tutmadı. Lizbon ilk yarıda Beşiktaş’a karşı çok rahat oyun ortaya koyarak net pozisyonlara girdi. İlk yarının 1-0 ile bitmesi Beşiktaş adına bir şanstı. İkinci yarıda Oğuzhan’ın oyuna girmesiyle Beşiktaş topu daha çok tuttu ve pozisyonlara girmeye başladı. Topu ayağında tutunca savunmada bir nebze olsun rahatladı. Organize bir atak sonucunda Sosa’nın şık topuk pasında Gökhan Töre skora dengeyi getirdi. Bundan sonraki kalan zamanda Beşiktaş pozisyonlar yakaladı ama sonuca gidemedi. Maçın geneline baktığımızda ilk yarıda hiç varlık gösteremeyen ve dağınık bir görüntü çizen Beşiktaş’a karşın ikinci yarıda oynanan oyun güzeldi. Maçın hakkı beraberlikti diyebiliriz.

Gökhan Töre’ye ayrı bir parantez açmak istiyorum. Son haftalarda performansını üst düzeye çıkardı. Dün gece içinde Beşiktaş’ın en iyisiydi. Attığı golün dışında Beşiktaş’ın hücumunda yarattığı her tehlikenin başrolündeydi. Takımın tartışılmaz lideri konumunda. Bir parantezde Oğuzhan’a açarsak oyuna girdikten sonra maçın seyrini değiştirdi. Beşiktaş top tutmaya ve tehlikeli ataklar gerçekleştirmeye başladı. Ortadan dikine etkili çıkışları ve çok net pasları vardı. Oğuzhan ve Gökhan arasındaki uyum ise mükemmel diyebilirim. Beşiktaş’ı bu sezon taşıyacak bu iki oyuncu olacaktır.

Ersan yine savunmada çok dağınık görüntü çizdi. Yıllardır Beşiktaş’ta oynamasına rağmen pozisyon bilgisi çok eksik. Şu anda kendisine bir rakip görmediği için bu kadar rahat olabilir ama bu performansla devam ederse en geç ikinci devrede kulübeye oturacaktır.