Özkan Pekçalışkan

Yeni hoca, aynı oyun

Özkan Pekçalışkan

ozkanpekcaliskan@ilksesgazetesi.com

Karşıyaka, PTT 1. Lig’in 7. haftasında kendi sahasında Alanyaspor ile karşılaştı. Bu maça gelmeden önce Karşıyaka’da hafta içinde teknik adam değişikliği oldu ve Teknik Direktör Cüneyt Dumlupınar’ın yerine takımın başına Kemal Özdeş getirildi. Karşıyaka’da artık klasik hale gelen sezon ortasında teknik adam değişikliği bu yıl da 6. haftada gerçekleşti.

Teknik adam değişikliğinden sonra haliyle sahada daha çok koşan ve mücadele eden bir Karşıyaka takımı görürüz diye umut ettik Alanya maçına bakmadan önce. Ama sorun bence teknik adamda değildi. Sorun takımın planlamasında ve yapılandırılmasındaydı. Karşıyaka isim olarak bakıldığı zaman tecrübeli isimlerden kurulu bir takım olarak gözükmesine rağmen yaş itibariyle koşan ve mücadele eden bir takım hüviyetine sahip değil. Sezon başında daha çok gelecek vaat eden kendini gösterebilecek ve takıma çok daha faydalı olacak olan isimlerin takıma kazandırılması daha iyi olurdu. Sezon başladı ve devam ediyor. Yapılan teknik adam değişikliği ile Karşıyaka takımı daha çok koşan ve mücadele eden bir takım mı olacak? Teknik adam mı çıkıp sahaya koşacak? Yeni gelen teknik adam bu takıma neler verebilir? Takımı şu anda ne kadar tanıyor? Belli bir zaman geçtikten sonra bana verdiğiniz takım bu sezon başında bu transferleri ve bu takımı ben oluşturmadım deyip kötü gidişatta işin içinden sıyrılıp çıkabilir mi? tabi bunlar kafada olan soru işaretleri bakalım bu senaryoların ne kadarı gerçek olacak onu hep birlikte yaşayıp göreceğiz.

Maça gelmek gerekirse son dakikada kazanılan penaltıdan sonra kalecinin penaltıyı kurtardıktan sonra dönen topun yine Karşıyaka kalesine girip gol olması 90+5. dakikada Karşıyaka adına talihsizlik olarak nitelendirilebilir. Ama maçın tamamına baktığımız zaman kayıp geçen bir ilkyarıdan bahsetmeden geçmek olmaz. İlk yarıda Karşıyaka takımı rakibi hiç zorlamadı. Ev sahibi takım olduğunu rakibine hiç hissettiremedi. Bunun sonucunda ilk yarının sonunda 1-0 yenik duruma düştü.  İkinci yarının başında Karşıyaka Gökhan Ünal ile iki gol birden buldu ve maçı 2-1 yaptı.  2-1’den sonra da 2-3 tane daha net pozisyon yakalayan fakat bulduğu fırsatları gole çeviremeyen Karşıyaka son dakikada yediği golle beraberliğe razı oldu. İkinci yarının ilk 20-25 dakikasında oynanan oyunun 90 dakikaya yayılması gerekir. Oyununuzu 90 dakikaya yaymadan maç kazanamazsınız. Karşıyaka şu anda 7. hafta itibariyle kalesinde gördüğü 11 gol ile ligin en fazla gol yiyen 4 takımından bir tanesi olarak göze çarpıyor. Savunmada ve takım savunmasında ciddi eksikler var. Bu da sahaya yansıyor. Ligde 7 maç geride kalmış ve bu geride kalan 7 maçın dördünde Karşıyaka kırmızı kart görerek maçı 10 kişi tamamlamış. Şu anda ligde en fazla kırmızı kart gören takımların başında Karşıyaka geliyor. takımda motivasyon ve konsantrasyon eksikliği olabilir. Birde kırmızı kart gören oyunculara baktığımızda bu oyuncuların üçü defansta biri de orta sahada oynayan oyuncular. Acaba bu oyuncular rakiplerine müdahale de yavaş kaldıkları için mi kırmızı kart gördüler yoksa oyundan kopup konsantrasyon eksikliği ile mi kart gördüler. 10 kişi kalmak her zaman dezavantaj sağlar. Bu konunun da üzerine gidilmesi gerekir. Karşıyaka takımı her maçı 10 kişi bitirmek zorunda kalmamalıdır.

Sonuçta yeni hoca ile çıkılan ilk maçta Karşıyaka maçı da kazanabilirdi. Fakat özellikle ilk yarıda oynanan oyun hiç kimseyi tatmin etmedi. Kemal hocaya biraz zaman vermek gerekir. Bakalım takımın dizilişinde ve kurgusunda ne gibi değişiklikler yapacak hep birlikte göreceğiz. Ama bu maçta gördüğümüz kadarıyla şu anda sezon başından bu yana ilerleme kaydeden bir Karşıyaka takımını sahada henüz göremedik. Teknik adam değişikliğine rağmen takım görüntüsünde herhangi bir değişiklik yok.