Hulusi Yeğmen

YEP

Hulusi Yeğmen

yegmen1@hotmail.com

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin 2020-2022 dönemini kapsayan üç yıllık Yeni Ekonomi Programı’nı (YEP) Ankara’da kamuoyu ile paylaştı. Ekonomide gelecek 3 yılın yol haritası niteliği taşıyan ‘Yeni Ekonomi Programı’nı açıklayan Bakan Albayrak, bu yılki programın ana temasını ‘Değişim Başlıyor’ olarak açıkladı. Albayrak, yılı yüzde 12 enflasyon ve yüzde 0,5 büyüme ile kapatmayı hedeflediklerini bildirdi. Albayrak, Türkiye’nin bu yılı pozitif bir büyümeyle kapatmaya hazırlandığını dile getirirken, ihracatın arttığını ithalatın ise azaldığını dile getirdi. Yine aynı şekilde bu sene dengelenme hedefi başarıyla uygulanmış görünüyor.
Bakan Berat Albayrak’ın YEP’te üstünde durduğu en önemli konulardan birisi de enflasyon oldu. Bu konunun üzerine düşeceklerini belirten Albayrak, şu ifadeleri kullandı: “Eğer ekonomide güçlü olmayı amaçlıyorsak enflasyonu yüzde 5’in altına indirmek bizim temel hedefimiz olmayı sürdürecek. Bundan sonraki hedefimiz enflasyon olacak. Enflasyon hedefleri, 2019 için yüzde 12, 2020 için yüzde 8,5, 2021 için yüzde 6, 2022 için yüzde 4,9.”
Cari Denge
Bakan Albayrak, cari denge konusunun da en önemli hedefler arasında bulunduğunu dile getirdi. Bakan, 2020 için cari açık/milli gelir hedefini de yüzde 1.2 olarak belirledi. Albayrak bu hususta ihracatı destekleyen kredi politikalarının da devam edeceğini söyledi. Bakan Albayrak, Türkiye’yi ciddi anlamda ilgilendiren önemli konulardan vergi hakkında da “Az kazanandan az vergi alınmasının önünü açacak vergi reformu adımlarını atmaya başlıyoruz.” İfadelerini kullandı.
İstihdam Konusu
Bakan Albayrak YEP’te istihdam konusunda da önemli çalışmalara imza attıklarını dile getirdi. 2019’da işsizlik hedefi yüzde 12,9 idi. 2020 yılında bu hedef yüzde 11,8. Albayrak, orta vadede de işsizlikle mücadele edileceğini açıkladı. Albayrak, “İşsizlik hedefi 2021 için yüzde 10,6 , 2022 için yüzde 9,8. İstihdam teşviklerinin etki analizi yapılacak. Yıllık ortalama 1 milyon 66 bin kişi istihdam artışı olacak” dedi.
Sayın Bakan Albayrak’ın açıkladığı bu noktalar oldukça önemli. Bu hedeflerin hepsine ulaşılması halinde, ülkemizin kalkınmasına da büyük katkı sağlanılacak.