Özkan Pekçalışkan

Yine mi hüsran olacak?

Özkan Pekçalışkan

ozkanpekcaliskan@ilksesgazetesi.com

Karşıyaka takımı bu hafta uzun bir aradan sonra tadilatı tamamlanan İzmir Atatürk stadında 1461 Trabzon takımını konuk etti. Geçen hafta son dakikada kazandığı penaltı ile Boluspor deplasmanından bir puan ile dönen Karşıyaka’da bu hafta hedef mutlak galibiyetti. Ligde haftalar bir bir geçerken Karşıyaka takımı daha ilk on birini belirleyemedi. Her hafta ilk on birde değişiklik yaşanıyor. Cüneyt Dumlupınar bu hafta da Engin Baytar’ı ilk on birde maça başlattı. Ayrıca Engin Baytar’ın yanı sıra Sırp stoper İgor Duric de bu hafta ilk on birde kendisine yer buldu. 

Karşılaşmanın ilk yarısında 1-0 öne geçen Karşıyaka’da Fall ligdeki ilk golünü 1461 Trabzon’a attı. Sezon başında kendisinden daha çok şey beklenen Fall gol atmasına rağmen henüz istenilen düzeyde değil. Necati Ateş ve Gökhan Ünal da Fall gibi istenilen randımanda değil. Oysa ki transfer sezonunda kadroya katılan bu isimler camiada ve taraftarlarda büyük heyecan yaratmıştı. Ancak geçtiğimiz ilk beş hafta itibariyle bu ikiliden istenilen verim alınabilmiş değil. Takımda hala oturmayan yerler var. Sahada olan isimler iyi fakat mücadele biraz eksik kalıyor. Özellikle iç saha maçlarında taraftar daha çok koşan ve daha çok baskı yapan bir takım bekliyor. Takım savunmasında ve savunmada da eksikler olduğu yenilen gollerden belli oluyor. Samsunspor maçında 2-0 öne geçen ve maçı 2-2 bitiren Karşıyaka 1461 Trabzon maçında da 2-0 öne geçmesine rağmen yine skoru koruyamadı. 7 dakikada yenilen üç gol Karşıyaka savunmasının durumunu gözler önüne serdi. Bu da akıllara takımda bir konsantrasyon eksikliği mi var sorusunu getiriyor. Kendi evinde ve kendi seyircisi önünde 2-0 öne geçen takımın skoru koruyup oyunun kontrolünü elinde tutması gerekir. Fakat gördüğümüz kadarıyla Karşıyaka takımı sahada iyi bir mücadele örneği ortaya koyamadığı için oyuna da ağırlığını koyamıyor. Bu maçta yine defansta görev alan ve kırmızı kart gören Berkay Can geçen hafta en iyi mücadele eden ve ayakta kalan oyuncuydu. Savunmada ve orta sahada yaşanan problemler Karşıyaka’nın bir an önce oyun düzenini oturtması gerektiğini gösteriyor.

Karşıyaka’da ilk beş hafta sonunda işler pek de iyi gitmiyor.Taraftar yine mi hüsran sezonu yaşayacağız diye tribünde böbürlenmeye başlamadan gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Eğer gerekli önlemler alınmazsa bu sezonu da kayıp geçen sezonlar arasına yazmak zorunda kalacağız.