Ecz. Hakan Dinçarslan

Zayıf Olmak Bir Sağlık Problemi mi?

Ecz. Hakan Dinçarslan

hakan.dincarslan@hotmail.com

İnsanlardaki genel sağlık sorunlarını düşünen, hastalıkları izleyen, takip eden biri olarak vücut sisteminin oldukça karışık bir yapıya sahip olduğunu görüyorum.

Modern toplumlarda yiyeceklere ulaşmanın kolaylığı ve yüksek kalorili gıdaların fazlalığı oldukça önemli bir sorun olan obezitenin artmasına neden olmuştur. Bazı insanlar bu yiyecek bolluğu seline kapılıp obezliğe doğru hızlı bir şekilde ilerlerken, bazıları ise tüm yaşamları boyunca dikkat etmek, kalori hesaplamak yani diken üstünde olmak durumundadırlar. İnsanların bu kalorili yiyecekleri yiyip de kilo almaları tabi ki de normal ama esas merak ettiğim konu, bazı insanların; yediklerine, hiç dikkat etmemelerine rağmen her türlü abur cubur ve sağlıklı, sağlıksız her şeyi yemelerine rağmen bu insanların kilo problemlerinin olmaması ve bunun sebebi açıkçası beni meraklandırıyor. Bu insanlarda, vücutlarında neler oluyor da kilo almıyorlar, bu insanların , ‘ben su içsem yarıyor’ diyen kişilerden farkı nedir işte bunları çok merak ediyor ve düşünüyorum.

Zayıf insanların görünüş itibariyle güzel olduklarını, toplumda güzellikleriyle daha öne çıktıklarını, giydiklerinin kendilerine daha çok yakıştığını, herkes özellikle de kilo problemi olanlar çok daha iyi bilirler ve buna özenirler. Ancak benim gözlemlerim zayıf olan kişilerinde çok fazla sağlıklı olmadıkları yönünde, hatta obez kişiler kadar sağlık problemlerine sahip olduklarını biliyorum. Zayıf kişilerdeki bu yüksek hastalık eğilimi oldukça çok yaşanıyor. Kilo almanın obez olmanın sağlıksız olduğunu hepimiz biliyorken peki zayıf olmanın getirdiği bu hastalık problemlerini nasıl açıklayabiliriz, bu paradoks nasıl açıklanabilir. Sadece şunu söyleyebilirim zayıf insanlarında en az fazla kilolular kadar sağlık problemlerine sahip olduklarını, onları da bazı risklerin beklediğini söylemek istiyorum. Kısacası şunu belirtmek isterim, kilolu obez insanlar gibi zayıf ve daha fit görünen insanlarda risk altında, doğaları farklı olsa da bu her iki grupta farklı sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirler.

İnce insanlardaki bu sağlık problemlerine değinmeden önce mitokondrilerden bahsetmek istiyorum. Eğer mitokondrileriniz gerektiği gibi çalışmıyorsa ve aşırı okside edici bileşiklere maruz kalıyorsanız ve de bunları vücudunuzdan uzaklaştıracak önlemleri almıyorsanız, işte o zaman zayıf ya da şişman olmanız hastalıklara yakalanmayacağınız anlamına gelmez.

Obez insanlar genelde oksidatif strese maruz kalırlar, ince insanlarda da mitokondriyal bozukluk daha sıklıkla görülebilir. Tüm bunlara vücudunuzdaki bu oluşan serbest radikaller sebep oluyor diyebilirim çünkü bu serbest radikal yapısındaki bileşikler aslında elektron ihtiyacı olan ve bu ihtiyacını karşılayabilmek için hücre zarlarına ve vücudun elektron verebilecek tüm yapılarına saldıran zararlı kimyasallardır. Bu oksidatif stres hasarı ve buna bağlı gelişen depresyon ve anksiyete durumları bunların tamamı aslında oksidatif stresin ve mitokondrial bozukluğun sonucu olarak gelişen bozukluklardır.

İnsanlarda gelişen oksidatif stres inflamasyonu artırır. Oksidatif stres serotonin gibi nörotransmitterleri azaltır. Mitokondrilerin çalışmaması oksidatif stresi artırır, oksidatif stresin artması mitokondrilerin çalışmamasını sağlar bunlar birbirini tetikleyen ve kısır döngü yaratan durumlardır. Bu kısır döngünün sonunda da inflamasyon oluşumu kaçınılmaz gerçektir. Çünkü inflamasyon, öreksin hormonunun çalışmasını engeller, öreksin ise nöronların sinir hücrelerinin çalışmasını sağlayan ana sistemdir. Eğer öreksin hormonu çalışmazsa nöronlar kapanır yorgunluk, bilişsel fonksiyon bozukluğu başlar ve yoruluruz.

İnce yapılı insanların daha küçük mitokondrileri olduğunu ve daha az atp ürettiklerini düşünüyorum. Obez insanlar ise aslında daha fazla atp oluştururlar. Ancak bunlardaki handikap oluşturdukları bu atpleri harcayamazlar ve bunlar bu atpleri harcayamadıkları için mitokondrilere geri bildirim yaparlar ve mitokondrilerin çalışmasını baskılarlar. Yani hem ince kişilerde hem de şişmanlarda aslında mitokondrilerle ilgili problemler olduğu gerçektir. Mitokondrilerimizi onarmak hastalıklarla mücadelede ve daha sağlıklı olmada çok önemlidir Mitokondrilerimizi onarmanın yollarını öğrenmek, bu konuda daha detaylı bilgiler almak için www.saglikliolalim.com sitesine bakabilirsiniz.