Dünyanın damacanası

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Kandemir, “Bana göre Antarktika dünyanın damacanası çünkü dünyadaki içilebilir su rezervinin yüzde 60-65’i Antarktika’da saklı” dedi

Dünyanın damacanası
Kandemir, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Prof. Dr. Ömer Alptekin Amfisi’nde organize edilen, “Antarktika’da Bilim Yolculuğu” konulu gözlem ve deneyim paylaşma etkinliğinde, Türk bilim insanlarının, Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde, İstanbul Teknik Üniversitesi Kutup Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezinin koordinatörlüğünde gerçekleştirilen “Antarktika’ya Bilim Üssü Kurulması Projesi” kapsamında üç kez Antarktika’ya gittiklerini söyledi.
Antarktika’ya giden ikinci ekipte yer aldığını dile getiren Kandemir, 14,2 milyon kilometrekarelik Antarktika’nın dünyanın en büyük beşinci kıtası olduğunu ifade etti. Kandemir, içerisinde ülke olmayan Antarktika’nın güney yarım kürenin en altında bulunduğunu anımsatarak, bazı bölgelerine 2 milyon yıldır yağmur yağmadığına işaret etti. Antarktika’nın dünyanın en kurak, en soğuk ve en rüzgarlı yeri olduğunun altını çizen Kandemir, “Kıtanın en yüksek noktası 4 bin 800-5 bin metreye kadar çıkıyor. 2017’de ölçülen değerlere göre, Antarktika’daki en yüksek ısı 19,8, en düşük ısı ise eksi 94,7 santigrat derece olarak ölçülmüş. Bu nedenle o bölgede çalışmak çok zor” diye konuştu.
Kandemir, “Bana göre Antarktika dünyanın damacanası çünkü dünyadaki içilebilir su rezervinin yüzde 60-65’i Antarktika’da saklı. Dolayısıyla ülkelerin sadece su için bile orada olması gerekiyor çünkü dünya gittikçe su fakiri bir hale geliyor” dedi.

Kandemir, Antarktika’nın bir kıta dolayısıyla da kara olduğuna dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu: “Karanın üzeri bir buz takkesiyle kapatılmış. Buz takkesinin ortalama kalınlığı yaklaşık bin 800 metre civarında, maksimum olduğu yerlerde 4 bin 800 metreye kadar da çıkıyor. Zaman zaman, ‘madem her yer buz niye ülkeler, bilim insanları Antarktika’da?’ sorusu ile karşılaşıyoruz. Bana göre Antarktika dünyanın damacanası çünkü dünyadaki içilebilir su rezervinin yüzde 60-65’i Antarktika’da saklı. Dolayısıyla ülkelerin sadece su için bile orada olması gerekiyor çünkü dünya gittikçe su fakiri bir hale geliyor. Buz takkesinin altında, her topoğrafyada gördüğünüz göller, nehirler, dereler yani coğrafik ögelerin hepsi var. Sadece bunların üzeri buzla tamamen kapatılmış.” AA


 

Diğer Haberler

Birçok ilden görülen gök taşı ile ilgili açıklama: “Bunun meteor olduğu kesin”  

Birçok ilden görülen gök taşı ile ilgili açıklama: “Bunun meteor olduğu kesin”  

Birçok ilden görünen ve gök taşı olduğu değerlendirilen cismin düştüğü an vatand...

Öğretmenlerin geliştirdiği “Efe” virüsleri temizleyecek

Öğretmenlerin geliştirdiği “Efe” virüsleri temizleyecek

İzmir Buca Süleyman Şah Meslek ve Teknik Anadolu Lisesinde geliştirilen “Efe” ad...

Alışveriş poşetlerini dezenfekte eden cihaz geliştirildi

Alışveriş poşetlerini dezenfekte eden cihaz geliştirildi

Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde faaliyet gösteren bir firma, yeni tip koronavirüs...

ABD, X-37B uçağını uzaya yolladı

ABD, X-37B uçağını uzaya yolladı

ABD Uzay Kuvvetleri, Boeing firması tarafından üretilen X-37B uçağını yeni bir g...

Facebook Afrika'ya 37 bin kilometre internet altyapısı kurucak

Facebook Afrika'ya 37 bin kilometre internet altyapısı kurucak

Sosyal medya platformu Facebook'un, Afrika'nın internet altyapısını oluşturmak i...

TUSAŞ ürünleri mobilde

TUSAŞ ürünleri mobilde

Geliştirilen mobil uygulama sayesinde kullanıcılar, Anka, Atak, Milli Muharip Uç...