Dolar/TL ne kadar oldu?

Dolar/TL petrol fiyatlarındaki sert dalgalanmaları ve Suudi Arabistan'ın petrol tesislerine yapılan saldırının ardından artan jeopolitik endişelerin küresel risk iştahına etkilerini yansıtmaya devam ediyor. Piyasada ABD Merkez Bankası'nın bugünkü faiz kararı öncesi jeopolitik gelişmeler izleniyor.

Dolar/TL ne kadar oldu?
Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine Cumartesi günü yapılan saldırının ardından bölgede askeri bir hareketliliğe ilişkin endişeler hem Türkiye ve hem de küresel piyasaları baskılamış TL de Türkiye’nin petrol ithalatçısı olması nedeniyle benzer para birimlerinden negatif ayrışmıştı.

Dolar/TL saat 09.32 itibarıyla 5.6901/5.6927’den işlem görüyor, kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Kesintiye uğrayan ham petrol üretiminin ilk öngörülenden daha kısa sürede eski haline geleceğine yönelik dün Reuters’da yayımlanan haber sonrası ise petrol fiyatları %5’in üzerinde gerilerken dolar/TL’de haber sonrası yönünü aşağı çevirdi.

Petrol fiyatlarının saldırının ardından kaydettiği kazanımlarının %60’ından fazlasını geri vermesiyle birlikte TL’de dün pozitif ayrışma gösterdi.

Küresel düşük faiz beklentilerinin kuvvetlenmesi ve ticaret savaşlarına ilişkin iyimser beklentilerle geçen hafta 5.65’li seviyelere kadar gerileyen dolar/TL, TCMB’nin faiz indirimine gittiği hafta en son 5.69 seviyesinden işlem görmüştü.

FED YÖN BELİRLEYECEK
Dolar petrol piyasalarının arz şokundan toparlanmasıyla yen karşısında yedi haftanın zirvesine yakın işlem görürken, dikkatler Fed’in akşam saatlerinde açıklayacağı para politikası kararına çevrildi. Fed’in bugün faiz indirimine gitmesi bekleniyor.

Ekonomistler ve analistler, ABD-Çin ticaret savaşının getirdiği risklerle mücadele etmek için Fed’in bugün sona eren toplantıda politika faizini bu yıl ikinci defa 25 baz puan indirerek %1.75-%2.00 aralığına düşürmesini bekliyorlar.

Bazı analistler Fed Başkanı Jerome Powell’ın faizleri düşürmek istediğini açıkça ortaya koymuş olduğuna dikkat çekerek, bu yüzden Fed’in beklendiği gibi faiz indirimine gitmesi durumunda doların değer kazanabileceği uyarısında bulundular.

Fed’in bugünkü faiz kararı ile birlikte önümüzdeki dönem para politikasına yönelik yönlendirmesi de yakından takip edilecek.

Piyasalarda Perşembe günü yapılacak olan ABD-Çin ticaret müzakerelerinin bir sonraki turunu İngiltere ve Japonya merkez bankalarının faiz kararları da yakından izleniyor. Küresel merkez bankalarının gerek faiz indirimi gerekse diğer adımlarla genişlemeci politikalarına devam etmesi öngörülüyor.

Tahvil/bono piyasasında bu hafta gerçekleşen yoğun ihale programının ardından ise daha sakin bir seyir bekleniyor.

İki yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik getiri %15.45, valörde son işlem %15.40 oldu. Gösterge 10 yıllık tahvilde ise dün spot kapanışta ortalama bileşik getiri ve valörde son işlem %15.25 seviyesinden gerçekleşti.

Hazine dün düzenlediği iki ihale ile Eylül ayı iç borçlanma programını hedeflerini aşarak tamamladı. Borçlanma maliyeti %25’lerden gerilese de geçen yılbaşında 70 aya ulaşan iç borçlanmanın ağırlıklı ortalama vadesi ise Hazine’nin tercihleriyle sert düşüş göstererek 30 ayın altında kalmaya devam ediyor.

Öte yandan iç borçlanmada 2018 sonunda sıfır olan döviz ve döviz cinsi borçlanmanın ağırlığı da %25’e yaklaşmış durumda. Devam eden altın ihraçlarıyla bu oran artış eğiliminde. Hazine bugün de başta Emeklilik ve Yatırım Fonları olmak üzere kurumsal yatırımcılara yönelik altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihraç edecek. 

Diğer Haberler

Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatında artış

Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatında artış

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Nejdat Sin, “Küresel ekono...

Konutta ‘düşük oranlı kredi’ fırsatçılığı

Konutta ‘düşük oranlı kredi’ fırsatçılığı

Kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını birinci elde yüzde 0,64, ikinci...

Sirke sineğine tuzaklı önlem

Sirke sineğine tuzaklı önlem

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, Ege Bölgesi’nde üretilen yaş meyve se...

Akaryakıttaki indirimle 6 milyar lira vatandaşın cebinde kalacak

Akaryakıttaki indirimle 6 milyar lira vatandaşın cebinde kalacak

Akaryakıt fiyatlarında dağıtıcı ve bayilerin kar marjları üzerinden yapılan 17 i...

EPDK'den akaryakıt fiyatlarına 'balans ayarı'

EPDK'den akaryakıt fiyatlarına 'balans ayarı'

EPDK Başkanı Yılmaz, akaryakıt fiyatlarında bu geceden itibaren dağıtıcı ve bayi...

Yerli ve yenilenebilir enerji üretimi 5 ayda yüzde 66 oldu

Yerli ve yenilenebilir enerji üretimi 5 ayda yüzde 66 oldu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin yerli ve yenilenebili...