İlaç gibi bir spor: Kick boks

52 yaşındaki Hakan Metinler, İzmir’deki en eski kick boks antrenörlerinden bir tanesi. Metinler, kick boks sporunun inceliklerini ve sporcularının hayatlarında yaşanan değişimleri gazetemize anlattı

İlaç gibi bir spor: Kick boks
BURCU YANAR/RÖPORTAJ
Karate, muay thai, tekvando, eskrim, judo, güreş, boks, kick boks ve çok daha fazlası. O kadar fazla dövüş sanatı ve sporu var ki saymakla bitmiyor. Elbette ki bu sporların hepsinin birbirinden farklı felsefeleri ve dövüş teknikleri var. Ancak ne yazık ki yine de birbirine karıştırıyoruz. Bugün ise sizlere son yıllarda gelişme göstermiş olan kick boksun inceliklerinden ve bu spora çocukluğundan beri gönül vermiş olan 52 yaşındaki kick boks antrenörü Hakan Metinler’den bahsetmek istiyorum.Hakan Bey sizi tanıyabilir miyiz?
Ben Hakan Metinler 52 yaşındayım. Spor hayatıma 1980 yılında kung fu sporu ile başladım. 1987 yılında askere gittiğimde ise thai box sporuna yöneldim. Sonrasında thai box ve kick boksun inceliklerini öğrenmeye başladım. 1990 yılında kendi kulübümü kurmaya karar verdim. Fakat henüz 5 sene önce açabildim. İzmir’de Kick Boks sporunu yapan en eski antrenörlerden biriyim. Şu zamana kadar çok fazla sporcu ve antrenör yetiştirdim. Şimdi de Demir Fight Club’ta başarılı sporcular yetiştirmeyi sürdürüyorum.
Kick boks tam olarak hayatınıza nasıl girdi?
Ben zaten sporu seven bir çocuk olarak yetiştim. Benim eniştem de sporcuydu. Boksta tarih kitaplarında bile ismi geçen Nuri Koparal da benim akrabamdı. Bu açıdan baktığınızda aslında sülaleden gelen bir durum. Ben de 15-16 yaşlarından itibaren her zaman dövüş sporlarının içerisinde oldum.Öncelikle çok karıştırılan bu iki sporun farkını öğrenerek başlayalım kick boks ve boks birbirine çok fazla karıştırılıyor aradaki fark nedir?
Boksta tekme yok. Sadece yumruk var.  Kick boksta ise hem tekme hem de yumruk var.
Yetiştirdiğiniz sporculardan tanıdığımız isimler var mı?
Kick boksta Türkiye Şampiyonalarında ikinciliği ve üçüncülüğü derecelerine sahip olan İbrahim Kaymaz öğrencilerimden biri. 2020 Ocak ayında da yeni bir şampiyonaya hazırlanıyoruz birlikte. Bir de Zeynep Bardak var. O da bu spora yeni başlamasına rağmen Ege Bölge ikincisi oldu. Bunun gibi daha birçok başarılı sporcuyu da yetiştirmeye devam ediyoruz.Kimler ilgi gösteriyor daha çok?
Son yıllarda kick boks ve diğer dövüş sporlarının yapılış amacı biraz değişti aslında. Kimi zayıflamak için yapıyor, kimi kendini korumak için yapıyor, kimi stres atmak için yapıyor. Özellikle de kadına şiddet olayları artmaya başladıktan sonra daha çok korunmak ve kendini savunmak için gelen çok fazla kadın sporcumuz oldu. Biz herkese özel bir çalışma programı oluşturmaya çalışıyoruz. Bu spora başta sadece kendini savunmak için kadın sporcularımızdan 4 tanesini şuanda antrenörlük için hazırlıyorum.“DÖVÜŞMEYİ ÖĞRENEN DIŞARIDA KAVGA ETMEZ”
Kick boks ile ilgili çok fazla ön yargı var siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Kimisi kick boks sporu yapanların çok fazla kavgacı ve dışarıda dövüşen kişiler olduğunu düşüyor. Aslında tam tersi burada spor yaparak dövüşmeyi öğrenen birisi dışarıda kavga etmez. Burada zaten stresini atıyor.
Kick boks veya boks gibi spor müsabakaları artık eskisi kadar televizyonlarda gösterilmiyor sizce bu durum dövüş sporlarının bilinirliğini azaltıyor mu?
Aslında bana göre tam tersi. Bu spor eskiden bilinmiyordu şimdi ise daha fazla biliniyor. Eskiden işi bilmeyenler dahi kendini göstermeye çalışıyordu. Televizyonlarda kafeslerin içerisinde raiting uğruna dövüşler gerçekleştiriliyordu. Bu da dövüş sporlarına olan bakış açısını bir nebze olsun olumsuz etkilemişti. Aileler çocuklarını göndermek istemiyordu. O zamanlar resmiyet bile yoktu. Şimdi ise her şey daha resmi bir hal aldı. Kurallar var. Şuan tüm kulüpler sporcularına lisans çıkartıyor.
Sizce bu sporu kimler yapabilir kimler yapamaz böyle bir ayrım var mı?
Herkes yapabilir yeter ki içinde olsun. Bunsan seneler evvel bir tane baba çocuğunu o zamlar çalıştığım kulübe getirdi ve eğitilmesini istedi. ‘Fakat benim çocuğum biraz ayran gönüllü hangi branşa verdiysem hep bir ay çalıştı ikinci ay bıraktı’ dedi. Ben o çocuğu tam 7 sene boyunca çalıştırdım. 7 sene sonra çocuk Kanada’ya gitti. Yazları buraya geldiği zaman bile gelip mutlaka benimle idman yapardı. Bu noktada antrenörlerin sporcularla ilişkisi çok önemli. Sporcu antrenörünü sevmeli. Yoksa spordan soğuyabilir.
Çocukları kick boksa nasıl yönlendirebiliriz?
Açıkçası bu sporu antrenör sevdirebilir. Dediğim gibi bu da aralarındaki ilişkiye bağlı. Örneğin geçenlerde annesi ile birlikte 7 yaşında bir çocuk geldi buraya. Annesi çocuğun kendisini iyi savunabilmesini öğrenmesini istiyordu. Ama bir süre boyunca çocuğu kulüp kapısından içeriye bile sokamadık. Sonrasında oyunlarla, ilgi çekici yöntemlerle onu buraya alıştırdık. Şimdi düzenli olarak geliyor. Tekrar söylüyorum ki iletişim çok önemli.
“YAŞI YOK”
Kick boksun yaşı var mıdır sizce?
Yaşı yok tabi ki de. Benim 65 yaşında bile bir sporcum var ve görsen dersin ki bu adam nasıl böyle çalışabiliyor. Bizim kick boksta sadece profesyonel dövüşlerde yaş sınırı vardır. Spor olarak yapıldığında bir yaş sınırı söz konusu değil.
Kick boks hayatınızın bir parçası. Başınıza gelen ilginç olaylardan da bahsedebilir misiniz ibraz?
Yolda yürürken beni çok fazla durdurup sporcu olup olmadığımı soruyorlardı. Bu yürüyüşümden mi kaynaklanıyor bilemiyorum.
İlginç hikayelerle bu spora başlayan sporcularınız var mı?
İlgi çekici hikayeleri olan sporcularım tabi ki var. Fakat size kendilerinin anlatmasını tercih ederim. Bunun için de sizi birkaç sporcumuz ile tanıştırmak istiyorum. Kadın sporcularımızdan bir tanesi olan Ebru Bulutoğlu bunlardan biri.
Ebru Hanım sizden dinleyebilir miyiz kick boks hayatınızı nasıl değiştirdi?
Ben 48 yaşındayım. Matematik öğretmeniyim. 2 yıldır bu sporu yapıyorum. İlk 1 yıl çok yoğun bir şekilde yaptım. Ben bu spora kanseri yendikten sonra başladım. Kanser sürecinde gördüğüm tedavi bende aşırı kilo yapmıştı. Kanser hastalığım sadece bir tane ile de sınırlı değildi. Önce lösemi tedavisi gördüm. Sonra rahim kanseri sonrasında ise tükürük bezi kanseri ile devam eden bir süreçti. Tüm bunları yendim ve kilo vermek için de kick boksa başladım. Bu sporda tüm vücudumu konuşturabildiğim için belli oranlarda zayıflama ve şekil alma süreci başladı. Derken kick boksa karşı içimde bir aşk başladı. Zayıflamanın ötesinde aldığım haz çok daha başkaydı. Spor yapamadığım zamanlarda vicdan azabı çekmeye başlıyorum. Hakan Hoca’nın da sayesinde başka bir bakış açısı geliştirdim. İlk başlarda bu spor erkek sporu sen neden yapıyorsun diyenler olmuştu. Öğrencilerim ve velilerim bile artık buradalar. Bu spora başlamadan önce akşamları sokakta yürürken her duyduğum seste arkama dönüp bakma ihtiyacı hissediyordum. Bu sporu teknik olarak öğrenmeye başladıktan sonra omuzlarım daha dik, arkaya çok fazla bakmadan yani korkmadan yürümeye başladım. Yani bu spor benim hayatıma ilaç gibi bir etki yaptı.
Diğer sporcular neler söylemek ister?
Hamit Kaymaz: 1984 doğumlu. Spora 1196 yıllarında başladım ve hala da devam ediyorum. Şuanda piyasada iyi bir kick boks antrenörü bulmak zor. Hakan hoca kadar değerli insanlar çok az. İdmanlara girdikçe ve Hakan hocayı tanıdıkça bu sporu çok daha fazla sevmeye başladım. İnsana gerçekten çok fazla özgüven veren bir spor.

Diğer Haberler

Türk gıda ihracatçılarından Çin mesaisi

Türk gıda ihracatçılarından Çin mesaisi

Uzak Doğu ülkelerine yönelik tarım ürünleri ihracatının önündeki engeller bir bi...

İş dünyası 2020’den umutlu

İş dünyası 2020’den umutlu

Türk ekonomisinin 2020 yılının ilk çeyreğinde yüzde 4.5 büyümesi, iş dünyasının...

Otellerin doluluğu yüzde 50’yi geçmeyecek

Otellerin doluluğu yüzde 50’yi geçmeyecek

ETİK Başkanı Mehmet İşler, hazirandan itibaren turizm sektöründe normalleşme sür...

Otellerde hijyen, maske ve sosyal mesafe vurgusu

Otellerde hijyen, maske ve sosyal mesafe vurgusu

Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkan Yardımcısı Orhan Belge, koronavirüs salg...

Moda Gelişim Akademisi eğitimleri devam ediyor  

Moda Gelişim Akademisi eğitimleri devam ediyor  

İstanbul Moda Akademisi iş birliğinde Kasım 2019’da başlayan “Ege Hazırgiyim ve...

OECD bölgesinde büyüme Kovid-19 etkisiyle daraldı

OECD bölgesinde büyüme Kovid-19 etkisiyle daraldı

OECD bölgesinde geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0,2 olarak gerçekleşen reel GSY...