Kooperatifle düşük maliyetli üretim!

Kooperatifli üreticilerin avantajlarını sıralayan Eskiyörük, “Üreticiler kooperatif çatısı altında birleştiği takdirde toplu alım yaparak yem, gübre, tohum, akaryakıt gibi temel ihtiyaçlarını daha uygun fiyata sağlayabilirler” dedi

Kooperatifle düşük maliyetli üretim!
NURETTİN BAKİ-ÖZEL HABER
Süt üreticileri pandemi döneminde de süt üretimine devam ederken, artan girdi maliyetleri nedeniyle ürettiğinin karşılığını alamıyor. Süt fiyatlarının artırılarak değil süt üretim maliyetlerin düşürülerek üreticinin kazancının artırılması gerektiğini belirten Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, “Süt fiyatlarındaki artış tüketiciye yansıyor, bu kez tüketim düşünce üretici ürünü satamayıp tekrar fiyatlar düşüyor, sektör kısır bir döngüye giriyor” diye konuştu. Süt hayvancılığı yapan üreticinin üretimi sürdürebilmesi için süt paritesinin 1 litre süt ile 1,3 kg yem alabilecek şekilde olması gerektiğini belirten Eskiyörük, “Şu anda devletin verdiği süt teşvik primiyle birlikte parite uygundur. Örneğin 2008 yılında piyasa dengeleri bozulmuş üretici 1 litre süt ile 850 gram yem alabilir durumdaydı ve büyük bir süt krizi yaşandı. 2016 yılında 1 litre süt ile 1 kilogram yem alınabilmekteydi. Şu anda parite uygun ancak kuraklığın, sulu tarım alanlarının azalmasının etkisiyle kaba yem fiyatlarında anormal artışlar görülmektedir. Bu da üreticiyi zora sokmaktadır. Süt hayvanlarına yedirilen mısır silajının kilogramı 2 yıl önce 15 kuruş iken şuanda 35 kuruşa yükseldi, üretici bu kez de kaba yem fiyatları nedeniyle mağdur oluyor” ifadelerini kullandı.
ÜRETİCİYİ KURTARIR            
Artan maliyetlere çözüm olarak süt fiyatında yapılacak olan artışın tüketiciye olumsuz yansıyacağını ve bu nedenle sektörün kısır döngüye gireceğini vurgulayan Eskiyörük, “Süt fiyatları her dönem üzerinde uzunca konuşuluyor, ben hep süt fiyatlarının arttırılarak değil maliyetlerin düşürülerek üreticinin kazancını arttırmamız gerektiğini savunuyorum. Çünkü süt fiyatlarındaki artış tüketiciye yansıyor, bu kez tüketim düşünce üretici ürünü satamayıp tekrar fiyatlar düşüyor, sektör kısır bir döngüye giriyor. O nedenle kooperatifleşme önemlidir” diye konuştu. Kooperatifleşmeyi geliştirirken köy kooperatifçiliği değil, ilçe bazlı kooperatifleşmenin teşvik edilmesi gerektiğini dile getiren Eskiyörük, “Tire Süt Kooperatifi şu an 62 köyün birleşiminden oluşan ilçe merkezli bir kooperatiftir. 62 ayrı köy kooperatifi olsaydı bu denli güçlü bir yapı ve marka değeri yaratılamazdı. Bunu sağlamak için Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi (KKYDP) programı desteklerinde ilçe merkezli yapılanma şartı uygulanıp, köy kooperatiflerinin birleştirilerek güçlü ve etkin olmaları teşvik edilmelidir. Ayrıca tarımsal örgütlerin yapısı düzenlenerek görev karmaşası giderilmelidir. Üreticilerin; örgütü tarafından, örgütlerin de Bakanlık tarafından desteklenip ve denetlendiği sistem oluşturulmalıdır” ifadelerini kullandı.İHTİYAÇLAR DÜŞÜK MALİYETLİ
Üretim maliyetlerini düşürecek en önemli çözümün kooperatifleşme olduğunun bir kez daha altını çizen Eskiyörük, “Üreticiler kooperatif çatısı altında birleştiği takdirde toplu alım yaparak yem, gübre, tohum, akaryakıt gibi temel ihtiyaçlarını daha uygun fiyata sağlayabilirler. Örneğin Tire Süt Kooperatifi’nin 2000’in üzerinde ortağı yemini tek tek almayı tercih etse pazarlık gücü olmayacaktı, ama biz kooperatif olarak tüm ortaklarımız adına toplu olarak aldığımız için ciddi bir pazarlık gücümüz oluyor ve diğer bölgelere göre daha ucuza alabiliyoruz. Ayrıca yine kooperatif olarak ortaklarımıza litrede pompa fiyatının 50 kuruş altında mazot sağlamaktayız. Kooperatifin oluşturduğu makine parkında 5 trilyon değerindeki ekipmanlarımızı ortaklarımızın hizmetine sunuyoruz, teknolojiyle buluşan ortaklarımız maliyetlerini düşürebiliyor” değerlendirmelerinde bulundu.
ÜRETİCİ KOOPERATİFE YÖNELTİLEBİLİR
Eskiyörük, kooperatifçiliğin gelişmesi için verilen süt teşvik primleri üzerinden devletin yürüttüğü uygulamanın olumlu sonuçlar verdiğini ve bu çalışmanın daha da geliştirilmesi gerektiğini aktardı. Eskiyörük, “Üretim maliyetlerinin düşürülmesi, gıda güvenliğinin sağlanması, kayıt dışılığın önlenmesi, üretimin planlanarak fiyat istikrarının sağlanması, üretici ve tüketicinin güvence altına alınması ancak kooperatifleşme ile mümkündür. Kooperatifçiliğin gelişmesi için Devlet’in süt teşvik Primleri üzerinden yürüttüğü uygulama çok olumlu sonuçlar vermiştir, bu çalışma daha da geliştirilmelidir. Şu anda sıcak süte 5 kuruş, soğuk süte 12 kuruş, sütünü örgütüyle pazarlayana 15 kuruş süt teşvik pirimi verilmektedir. Bu uygulama daha da geliştirilerek sıcak süte 5 kuruş, soğuk süte 10 kuruş, sütünü kooperatifiyle pazarlayana 20 kuruş süt teşvik primi verilmelidir. Bu sayede üreticinin kooperatiflere yönelmesi sağlanacaktır” ifadelerine yer verdi.
 

Diğer Haberler

Sağlıklı gıda için 9 tarım ilacına yasak, 7'sine kısıtlama

Sağlıklı gıda için 9 tarım ilacına yasak, 7'sine kısıtlama

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, Tarım ve...

Otomobil pazarının lideri Renault oldu

Otomobil pazarının lideri Renault oldu

Temmuz ayı sonunda en fazla otomobil satışı gerçekleştiren marka 47 bin 494 adet...

Borsa güne düşüşle başladı

Borsa güne düşüşle başladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,45 azalışla 1.029,79 puandan ba...

Merkez Bankası'ndan likitide hamlesi!

Merkez Bankası'ndan likitide hamlesi!

Merkez Bankası, 10 Ağustos'tan itibaren piyasa yapıcı bankalara Açık Piyasa İşle...

Altın yeni zirvesini gördü

Altın yeni zirvesini gördü

Uluslararası piyasalarda rekor seviyelere ulaşan altının ons fiyatı yeni zirvesi...

Salçalık kırmızı biber piyasada

Salçalık kırmızı biber piyasada

İzmir’in Ödemiş ilçesinde salçalık biber üretimi yapan çiftçiler, yetiştirilen b...