MÜSİAD gözünü üç bölgeye dikti

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan Cumhurbaşkanının açıkladığı istihdam paketine destek verdiklerini belirtti. Kaan, MÜSİAD olarak yeni dönemde; Afrika, Asya Pasifik ve Körfez bölgelerini hedef alacaklarını kaydetti

MÜSİAD gözünü üç bölgeye dikti

ÖZKAN PEKÇALIŞKAN

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sektör Kurulları Komisyonu tarafından, TOKİ Başkan Yardımcısı Mehmet Ergün Turan’ın katılımlarıyla Balçova Kaya Termal Otel’de ‘Bölgesel Ticaret Toplantısı’ düzenlendi. Toplantıya İzmir Valisi Erol Ayyıldız, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, MÜSİAD Sektör Kurulları Komisyonu Başkanı Bayram Şenocak ve MÜSİAD İzmir Şube Başkanı Ümit Ülkü, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş ve çok sayıda iş adamı katıldı. Gerçekleştirilen organizasyonda stand açan üyeler, Yıldız Holding satın alma yetkilileri (Ülker), çok sayıda yurtdışı alım heyeti, yurtiçinden büyük markaların satın alma müdürleri ve yüzlerce iş insanı ile yüz yüze görüşüp yeni iş bağlantıları kurma fırsatı yakaladı.

VALİ’DEN HAYIR YAPIN ÇAĞRISI

Toplantının açılışında konuşan İzmir Valisi Erol Ayyıldız, bu coğrafyada yaşayan insanların zamana ve mekana cevap vermesi ve bu anlamda da zamanın hayrını yakalaması gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Ekonomi ve ticareti geliştirerek, istihdamın en üst seviyede yakalanması ve işsiz olan insanımıza iş sağlanması ile aslında sadece ticareti geliştirip ekonomiye hayrınız dokunmuyor. Bir insanın evine ekmek götürmesini sağlıyorsunuz, bir insanın okumasını, bir çocuğun okumasını sağlıyorsunuz. Zamanın hayrının yakalanması gerekir. Ticareti geliştirip büyütmek bu zamanda yapılacak en önemli faaliyettir.”

BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ

İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın ardından konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, düzenledikleri organizasyon ile yeni iş birliklerinin geliştirileceğinin altını çizerek, “Biz büyük bir ülkeyiz. Türkiye, Türkiye’den daha büyüktür diyoruz. Ticarette de daha fazla büyüyeceğiz. Ülkeler arasında ticaret diplomasisini geliştirerek ilişkileri daha da geliştireceğiz. Bunu yaparken de vatanımızı ve değerlerimizi koruyacağız. Daha fazla kazanç sağlamak ve büyümek dışında insanların da sorunlarını dert edinmeliyiz. Bu bağlamda azim ve gayretle çalışacağız. Anadolu başta olmak üzere her yerde var olmak için birlikte hareket etmek zorundayız. Türkiye’nin geleceğinde daha etkin olmak için 19 ülke yerine üç bölgeyi kendimize hedef olarak seçtik. Birincisi Afrika’dır. Afrika’da ülke olarak daha fazla yer almalıyız. Dünya üzerindeki 42 tane iş konseyinin yarısından fazlasında arkadaşlarımız var. İkinci olarak Asya-Pasifik ülkelerinde Hindistan, Malezya ve Endonezya’da daha etkin olmalıyız. Son olarak da Körfez Bölgesinde etkin rol almalıyız” dedi.

İZMİR, ‘MELBOURNE’ OLABİLİR

Türkiye’yi büyütebilmek için kadim medeniyetimize daha çok önem verilmesi gerektiğine vurgu yapan Kaan, “İzmir, değerleri baki olan ve Türk insanının ayrı bir yere konumlandırdığı bir yerdir. 2017 verilerinde 742 bin turistin il bazında ziyaret ettiği bir şehri, dünya genelindeki network ağı ile birlikte daha fazla tanıtmak istiyoruz. İzmir’in Türkiye’nin ihracatında olumlu bir yeri var. Benim İzmir’de şöyle bir hedefim var; dünyada marka olmuş küçük iller ve ülkeler ile İzmir’i birleştirmek istiyoruz. İzmir ‘Melbourne’ olmalıdır. İzmir Melbourne’den daha iyi yaşanacak hale gelebilir. Yüksek teknolojili yatırıma ve ihracata öncelik verilmeli ve bu alanda da devletin teşvikleri daha çok arttırması gerekiyor” diye konuştu.

2018 BÜYÜME TAHMİNİ YÜZDE 6-7

Türkiye’nin tüketim ekonomisinden üretim ekonomisine geçmesi gerektiğini ifade eden Kaan, sözlerini şöyle noktaladı: “Hükümetimiz bunun altyapısını yaparken bizde sivil toplum kuruluşları olarak onlara destek vermeliyiz. Gıda, Tarım, Hayvancılık ve uzay teknolojilerinde projelerimizi yürütüyoruz. 17-19 Ocak’ta EXPOTURKEY by Qatar’ı Doha’da düzenleyeceğiz. Körfez’in ciddi imkanlarından yararlanmak için Ar-Ge çalışmalarını yapacağız. 2018 yılı itibariyle hedeflerin ne olduğunu da istişare ettik. Üyelerimiz arasında yaptığımız anket sonucunda büyüme trendinin yüzde 6-7 bandında olacağını düşünüyoruz. 2018’de de Cumhurbaşkanı’nın açıkladığı ikinci istihdam paketine destek vermeyi sürdüreceğiz.”

İHRACATTAKİ GELİŞMELER MEMNUNİYET VERİCİ

MÜSİAD Sektör Kurulları Başkanı Bayram Şenocak da dünyanın en etkin ve en yaygın sivil toplum kuruluşunun MÜSİAD olduğunu belirterek şunları kaydetti: “MÜSİAD olarak bizler, ülkemizin kalkınmasını kendimize dert edinmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz. ‘Ticaretimizi Büyütüyoruz’ sloganı ile tüm işadamları için ticaretin gelişmesini sağlayacağız. Türkiye’nin ticaret potansiyelinin geliştiği ve kullanıldığı bir dönemden geçiyoruz. Ürünlerimizi ulaştırdığımız coğrafya genişliyor. Orta vadeli programda açıklanan ihracat rakamlarının yani 156,5 milyar doların üzerine çıkmış bulunmaktayız. Bu durum ihracatta memnuniyet vericidir. Türkiye 15 yıl önceki durumu düşünüldüğünde çok iyi bir başarı çizgisidir.”

İŞ ADAMLARININ YANINDAYIZ

MÜSİAD İzmir Şube Başkanı Ümit Ülkü de İzmir’in kuru incir, kuru üzüm, zeytin ve zeytinyağında çok iyi durumda olduğunu belirterek, “Yurt içinden ve yurt dışından gelen satın alma heyetleri ve kuracağımız stantlar ile iyi olduğumuz yerleri daha da geliştirmeyi sağlayacağız. İzmir’in için çok ciddi yatırım potansiyeli var. Bu potansiyelin değerlendirmek üzere MÜSİAD olarak iş adamlarının her zaman yanında olacağız. İzmir’de TOKİ deyince akla inşaat sektörü geliyor. Üyelerimiz arasında en yoğun olan sektörde inşaat sektörüdür. Bugün burada TOKİ Başkan Yardımcısı aramızda ve sizlere bir sunum gerçekleştirecektir” dedi.

TOKİ’den MÜSİAD üyelerine sunum

MÜSİAD üyelerine yönelik bir sunum gerçekleştiren TOKİ Başkan Yardımcısı Mehmet Özçelik, 2018’de ekonominin lokomotifi olmaya devam edeceklerini belirterek şunları söyledi: “Yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. TOKİ'nin Türkiye genelinde 500 şantiyesinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu şantiyelerde 1 milyon 500 bin kişi çalışıyor. Türkiye'de özellikle konut sektörü her geçen gün önemini artırmakta, daha nitelikli yapılara ihtiyaç duyulmaktadır. Konutu olmayan dar ve orta gelirli vatandaşlara orta konut üretiyor ve uzun vadeli satış yapıyoruz. Sosyal ve güvenlik sorunlarının çözülmesi için bu önemli. Ülkemizin dört bir yanında kesintisiz biçimde konut üretimini sürdürüyoruz.”

YEREL YAKLAŞIMA ÇEŞME ÖRNEĞİ

İzmir’de 53,9 hektarlık alanda kentsel dönüşüm ile 4 bin 211 konut inşa ettiklerini belirten TOKİ Başkan Yardımcısı Özçelik, “TOKİ olarak 4 yıl önce başlattığımız proje ile yatay mimari yaklaşım ve yerel yaklaşım ile geleneği geleceğe taşıyoruz. Mahalle konseptini hayata geçirdik. Son üç yıl içinde 120 bin konutu böyle yaptık. Çeşme Alaçatı’daki Reisdere bölgesinde bin 50’i konutu bu şekilde yaptık. Yöreye özgü taş ve taş işçiliğini bu yapılarda kullandık. Konutları bu şekilde yerli ürün kullanarak inşa ettik ve oradaki yaşam da bir senedir devam ediyor” dedi.

Diğer Haberler

Borsa tarihinin üst üste yükseliş rallisi rekoru kırıldı

Borsa tarihinin üst üste yükseliş rallisi rekoru kırıldı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, dün itibarıyla üst üste 13'üncü işlem gününü...

Tarım Kredi 'sabit oranlı kredi' faizini düşürerek kapsamını genişletti

Tarım Kredi 'sabit oranlı kredi' faizini düşürerek kapsamını genişletti

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, tarımsal girdi...

İkinci el online otoda fiyatlar da satışlar da arttı

İkinci el online otoda fiyatlar da satışlar da arttı

Türkiye ikinci el online araç pazarında mayıs ayında 176 bin 20 adet satış gerçe...

Moody's Türkiye'nin kredi notu ve görünümüne ilişkin güncelleme yapmadı

Moody's Türkiye'nin kredi notu ve görünümüne ilişkin güncelleme yapmadı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin kredi notu ve no...

Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatında artış

Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatında artış

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Nejdat Sin, “Küresel ekono...

Konutta ‘düşük oranlı kredi’ fırsatçılığı

Konutta ‘düşük oranlı kredi’ fırsatçılığı

Kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını birinci elde yüzde 0,64, ikinci...