“Tarım, pandemiden en az etkilenen sektör oldu”

ÖTO Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Eriş, koronavirüs salgınının ekonomik anlamda birçok sektöre ciddi bir darbe vurduğunu belirterek, esnafın süreçten en çok etkilenen kesim olduğunu söyledi

“Tarım, pandemiden en az etkilenen sektör oldu”
Ödemiş Ticaret Odası (ÖTO) Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Eriş, koronavirüs salgınının ekonomik anlamda birçok sektöre ciddi bir darbe vurduğunu belirterek, esnafın süreçten en çok etkilenen kesim olduğunu söyledi. Rıfat Eriş, virüs nedeniyle yaptığı görüşmelerin sonucunda, salgından en az tarım sektörünün etkilendiğini söyledi.  ÖTO Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Eriş, salgın sürecinde birçok oda üyesi ile telefon görüşmesi yaptığını belirterek “Birebir yaptığımız telefon görüşmeleri ile üyelerimizin yanında olduğumuzu hissettirdik. Tespit ettiğimiz sorunlara çözüm üretmeyi amaçladık” dedi.
 Eriş, “8 meslek komitesine ait aktif vergi kaydı bulunan üyeler aranarak görüşmeler neticesinde raporlama gerçekleşmiştir. Meslek komitelerinin her biri kendi içinde analiz edilerek genel bir raporlama oluşturulmuş ve bu raporlama kitapçık olarak ilgili resmi kurumlara iletilmek üzere basılmıştır. Görüşmeler sonucunda ilgili merciler ile temaslarda bulunularak çözümler üretilmiştir” şeklinde konuştu.
105 ÜYENİN İŞLERİNDE AZALMA OLDU
105 üyenin işlerinde azalma olduğunu, 20 üyenin de durma noktasına geldiğini belirten Eriş şunları söyledi: “İnşaat sektörü, pandemi süresi öncesinde uzun süren durgunluk pozisyonundaydı. Tarımın ve hayvancılığın yoğun olduğu Küçük Menderes Havzasında genelde sanayici kesimi tarım makinesi imalatı yapıyor. Küçük bir kısım da tarım makinesi imalatçılarına yedek parça imalatı yapıyor. Pandemi süresince tarım makinesi ve servis hizmeti veren tüm firmaların sokağa çıkma yasağından muaf olması konusundaki çalışmalara destek olduk. Çalışmalarına devam ettiler.”
SÜS BİTKİLERİ SEKTÖRÜ SIKINTILAR YAŞADI
Eriş, şöyle devam etti: “Gıda sektöründeki üyelerimizin ve süt üreticilerimizin sektörüne bakınca bu dönemden en az etkilenen üye grubumuz olduğu anlaşılıyor, hatta bazı üyelerimizin işlerinde artış olduğu görülmektedir. Tarım üreticileri sektöründe pandemi sürecinde tüm üyeler sokağa çıkma yasağından muaf tutuldu. Bu sayede tarımsal üretimde hiçbir aksama yaşanmaması sağlandı. Süs bitkileri sektörünün alıcı pozisyonunda bulunan belediye vb. kurumlar olduğu için bu süreçteki alımlarda ciddi düşüş yaşandı. Fidancılık sektöründe faaliyet gösteren üyelerimiz sezonlarında olmadıkları için şanslı olduklarını belirttiler. Yeni sezona hazırlandıkları için çok olumsuz etkilenmediklerini söylediler. Bu sektörümüzün de bu dönemde muafiyet kapsamına alınarak çalışmalarına devam etmeleri konusunda çalışmalarda yer aldık.” İHA/İZMİR

Diğer Haberler

Konut satışlarındaki rekorlar gelecek aylarda da sürecek

Konut satışlarındaki rekorlar gelecek aylarda da sürecek

Konut satışlarında tüm zamanların en yüksek haziran rakamının görüldüğünü belirt...

“Çeşme’ye yatırım yapan kazanacak”

“Çeşme’ye yatırım yapan kazanacak”

İzmir’de 15 yıldır gayrimenkul ve emlak danışmanlığı sektöründe hizmet veren YV...

Burak Kalfa, ödülünü Işık’tan aldı

Burak Kalfa, ödülünü Işık’tan aldı

Dünyada ilk olma özelliği taşıyan el dezenfekte aracını üreten ve bu ürün ile Sa...

EGİAD’ın dış ticaret atağı sürüyor

EGİAD’ın dış ticaret atağı sürüyor

Ege Genç İş İnsanları Derneği, dış ticaret konusunda üyelerine danışmanlık yapma...

Gaziantep Üniversitesi Kovid-19 ilacında üretim aşamasına geçti

Gaziantep Üniversitesi Kovid-19 ilacında üretim aşamasına geçti

Gaziantep Üniversitesi, yeni tip koronavirüs tedavisinde kullanılan ilacın yerli...

Bakan Pekcan'dan esnafa kredi yapılandırma müjdesi

Bakan Pekcan'dan esnafa kredi yapılandırma müjdesi

Ticaret Bakanı Pekcan, "Esnaf ve sanatkarlarımızın Kredi ve Kefalet Kooperatifle...