33 yıldır renklerin hikayesini yansıtıyorlar!

ABD’li görüntü teknolojileri devi ViewSonic video editörleri, fotoğrafçılar ve tasarımcılar için geliştirdiği profesyonel ekran çözümü ColorPro’yu tanıttı. Fotoğraf ve videonun duayenleri, renklerin önemini anlattı

33 yıldır renklerin  hikayesini yansıtıyorlar!
SULTAN GÜMÜŞ
ABD’li görüntü teknolojileri devi ViewSonic, görsel içerik üreticileri için özel olarak tasarladığı ColorPro monitörlerini tanıttı. Video ve fotoğraf duayenlerinin renklerin önemini anlattığı etkinlikte, fotoğraf ve kurgu sanatının püf noktaları paylaşıldı. Fotoğraf sanatçıları Mustafa Seven, Fethi Karaduman ve Ömer Serkan Bakır fotoğrafta renklerin önemini anlatırken, colorist Levent Öztürk ve performans fotoğrafçısı Erdal Kaş videoda iş akışını kolaylaştıran ViewSonic çözümlerini konuştu.  33 yıldır renklerin hikayesini yansıtan duayenler, Türkiye’deki başarılarının, yurtdışını etkilediklerini vurguladı.
RENKLER YARATICILIĞI DESTEKLİYOR
ColorPro, VP serisi monitörlerin gelişim sürecini anlatan ViewSonic Türkiye, Orta ve Doğu Avrupa Ürün Geliştirme Müdürü Burak Aydın, “Görsel sanatlarla uğraşanların temel sorunlarından birinin de ürettikleri içeriklerin neden kötü göründüğü, doğru renkleri yansıtmayan renklerle üretilen içerikler günün sonunda yanlış renklerle tüketicinin beğenisine sunuluyor. Bizim ColorPro, VP serisi monitörleriyle hedeflediğimiz mükemmel içerik için görsel sanatçıların tüm beklentilerini karşılamak. Biliyoruz ki renkler yaratıcılığı destekliyor ve görsel sanatların doğuş hikâyesi renklerle başlıyor. Görsel sanatlarda geniş renk uzayı artık yeterli değil, ‘hassasiyet ve kesinlik’ anahtar kelimeler. Renklerin binlerce farklı tonu var. Ben ‘C’ rengini görmek isterken, monitörümün doğru rengi gösterip, göstermediğini nasıl anlayabilirim? İşte burada VP serisi monitörler devreye giriyor. VP2785-4K monitörümüz Adobe RGB renk uzayını yüzde 100 ekrana taşıyabiliyor. Diğer tüm VP serisi monitörlerimiz de sRGB renk uzayını yüzde 100 hassasiyetle sanatçıların dikkatine sunuyor. Ayrıca iş akış süreçlerini mükemmelleştirmek için ColorPro, VP serisi monitörler dik ve yatay kullanımı sağlayan oto-pivot özelliğini taşıyor. 4 kenar çerçevesiz tasarıma sahip VP68 serisi monitörler tasarımcılara sınırsız alan imkanı sağlıyor” şeklinde konuştu.
BURADAKİ BAŞARIMIZ, YURTDIŞINI ETKİLİYOR
Etkinlikte konuşan ViewSonic Türkiye, Orta ve Doğu Avrupa Bölge Müdürü Hasan Koçyiğit de “ViewSonic firması 33 yıl önce profesyonellere, ulaşılabilir görüntü çözümleri üretmek için yola çıktı. İlk ürünümüz ColorPro, VP serisi monitörlerdi. Bugün amiral gemimiz diyebileceğimiz VP serisi monitörlerin Ar-Ge çalışmaları 5 yıl sürdü. ViewSonic Türkiye, Orta ve Doğu Avrupa ekibi olarak 18 ülkeyi, Türkiye’den yönetiyoruz. Buradaki başarımız, yurtdışını etkiliyor” ifadelerini kullandı. Fotoğraf sanatçısı Mustafa Seven de “25 yıldır fotoğrafçılıkla uğraşıyorum. 25 yılda her şey değişti. Günümüzde kameraların önemi geri planda kalırken görüntüleme teknolojileri daha fazla ön plana çıkıyor. Artık cep telefonlarımızdan, kompakt fotoğraf makinelerinden ve daha birçok platformdan fotoğraf çekebiliyoruz. Önemli olan onları nasıl gördüğümüz. Burada ViewSonic ürünleri gerçek rengi ekrana taşımamızda bizlere çok yardımcı oluyor” dedi. Portre fotoğrafçısı Fethi Karaduman da şunları ekledi: “Görüntüleme teknolojileri ilerledikçe biz fotoğrafçıların eli kuvvetleniyor. Ben işlerimde ViewSonic’in VP3881 Curved monitörünü kullanıyorum. ViewSonic monitörlerinde kenar olmaması ekranı tam olarak kullanmamızı sağlıyor. Renklerle uğraşırken iş akışı engellenmiyor. Ayrıca Curved ekranda 21:9 formatta üretilen filmleri izlemek içerik üreticisi olsun, olmasın herkese önerebileceğim bir deneyim.”
ÜÇ MONİTÖRLE AYNI ANDA ÇALIŞIYORUM
Kurguda renklerin önemine değinen colorist Levent Öztürk, “Bazen 20 saniyelik bir reklam için 2-3 gün çalıştığımız oluyor. ViewSonic ürünleri yüksek renk doğruluğuyla daha kolay çalışmamızı sağlıyor ve iş akışımızı hızlandırıyor. Ben üç monitörle aynı anda çalışıyorum. ViewSonic monitörleri renklerde referans almamızı sağlıyor. Film kurgusu tamamlandığında test izlemini mini bir sinema salonunda yaparız. Görüntü yönetmenleri artık test izlenimlerini ViewSonic ColorPro monitörlerle gerçekleştiriyor, çünkü biliyoruz ki ekranda gördüğümüz renklerle sinemada izlenilen renkler aynı” yorumunda bulundu. Performans fotoğrafçısı Erdal Kaş ise, “Performans fotoğrafçılığı ve çekimleri daima hareketli ve renklidir. Beyaz dengesini yakalamak için iyi bir görüntüleme çözümüne ihtiyacımız oluyor. ViewSonic ürünleri en doğru rengi vererek referans alabileceğimiz çözümler sunuyor” sözlerine dikkat çekti.

Diğer Haberler

Soyer, sağlık çalışanları adına teşekkür etti

Soyer, sağlık çalışanları adına teşekkür etti

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, meslek fabrikasına giderek, sağlık...

Çeşme Koronavirüse karşı köpüklerle yıkandı

Çeşme Koronavirüse karşı köpüklerle yıkandı

Çeşme Belediyesi Koronavirüs salgınına karşı önlem çalışmalarını, yoğun ve siste...

Evde kalacaklar taşa sanat katacak

Evde kalacaklar taşa sanat katacak

Koronavirüs salgını sürecinde düzenlenecek Doğal taş Proje ve Tasarım Yarışmasın...

Egeli bilim insanı Doç. Dr. Döşkaya,  Kovid-19 sanal konferansına katılacak

Egeli bilim insanı Doç. Dr. Döşkaya,  Kovid-19 sanal konferansına katılacak

TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) tarafından  “Covid-19...

Egeliler kampüsteki dostlarını yalnız bırakmadı

Egeliler kampüsteki dostlarını yalnız bırakmadı

Ege Üniversitesi Hayvan Hakları Topluluğu üyeleri ve Egeli hayvanseverler, Yeni...

EÜ’de Azerbaycanlı doktorlara koronavirüs eğitimi verilecek

EÜ’de Azerbaycanlı doktorlara koronavirüs eğitimi verilecek

Ege Üniversitesi,  Türkiye’de farklı sağlık kuruluşlarında görev yapan Azerbayca...