AK Parti’den Soyer’e ‘Ankara’ sözü

Büyükşehir Başkanı Tunç Soyer’in, Buca Metrosu’nun yapımı ile Buca Cezaevi’nin kaldırılmasına yönelik AK Parti Grubu ile Ankara’ya gitme önerisine ‘olumlu’ yanıt geldi

AK Parti’den Soyer’e ‘Ankara’ sözü
ÇAĞLA GENİŞ
İzmir Büyükşehir Belediyesi Haziran Ayı Olağan Meclis toplantısının birinci oturumu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yönetiminde gerçekleşti. Oturuma, çöp tesisi ve ihale önergeleri hakkındaki tartışmalar damga vurdu. Ayrıca Başkan Soyer, AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal’dan bakanlıkta onay bekleyen Buca Metrosu Projesi ve Buca Cezaevi’nin kaldırılması ile ilgili Ankara’ya gitme sözü aldı. Ödemiş, Kiraz ve Beydağ bölgesinde gerçekleştirilecek çöp tesisi toplantıda gündeme geldi. Karşılıklı diyaloglar sonrasında Başkan Soyer, “İzmir’de bir çöp sorunu var algısı yaratılıyor. Böyle bir şey yok. Harmandalı’da en büyük çöp tesisini kuruyoruz. 15 Mayıs’ta ÇED raporunu aldık. 2 hafta içinde 100 gün içinde elektrik santralini kuracağımızın bilgisini verdik. Ödemiş ile ilgili uyarınız için teşekkür ediyorum. Varsa bir ihmal gereğini yapacağız. 2020 yılında mutlaka Ödemiş’te bu tesisi hizmete açacağız. O vakit Kiraz’ın yaşadığı sorun da tam tersine dönmüş olacak. O nedenle biraz daha sabır rica ediyorum. Çünkü gecikmiş bir süreç var ortada. Bu süreci hızla kuracağız” dedi. AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal ise “Bu tesisler olduğunda çöp sorunu olmadığını konuşuruz. Ama şu an için İzmir’de bir çöp sorunu vardır. Çöp sorunu bir algı değildir” cevabını verdi. Bunun üzerine Soyer, “Ne kadar yıllık bir gecikmesinden sonra 15 Mayıs’ta ÇED geldi. Ne kadar gecikmeden sonra geldi biliyor musunuz? Gaz hattı döşeme işlemi tamamlanmıştı. Neyse bu çok geniş bir mesele. Ödemiş’i 2020’de tamamlayacağız” diye konuştu.İHALE ÖNERGESİ KOMİSYONA
Belediye yetki sınırları içinde olan meydan, bulvar, cadde ve ana yolların süpürülmesi, yıkanması ve temizlenmesi için iş makinesi ve araç kiralanması noktasında ihale yapılması gündeme geldi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grubu önergenin direkt olarak oylanmasını savundu. AK Parti ise maddenin komisyona gönderilmesi gerektiğini öne sürdü. Toplantıda söz alan AK Partili Erhan Çalışkan, “Her mecliste bir ihale konusu Plan Bütçe Komisyonu’na gitmeden meclisten gidiyor. Siz bir daha gelmeyecek demiştiniz. Bir kanunda olmayan bir şey yollamıyoruz ki. Biz ihalelerle ilgili komisyon dışında bilgi alamıyoruz. Komisyonlar bilgi alabilmemiz için var. Biz bürokratlardan bilgi almak istiyoruz. Burada bir paragraf okuyorsunuz bitiyor. Ben Denizli Belediyesi’nde başkan yardımcılığı yaptığım dönemde hiçbir ihaleyi komisyona göndermeden geçirmedik. Bir kez oldu CHP’li meclis üyeleri kürsünün önünde tepki gösterdiler. Bu bizde adet ve gelenek haline geldi” dedi. Başkan Soyer ise “Sadece zaman nedeniyle bir sıkışıklık var. Burada sizlerin takdirine sunularak geçiliyor. Meclisten bilgi esirgemek niyeti söz konusu değil” açıklamasında bulundu. Önerge daha sonra Plan Bütçe Komisyonu’na gönderildi.
MEYDANDA CANLI YAYIN TEKLİFİ
Toplantının dilek ve temenniler bölümünde konuşan AK Partili Hüsnü Boztepe, “Biz şu an canlı yayın yapmıyoruz. Canlı yayını düzeltelim. Canlı yayın yapıyorsak Konak Meydanı üzerinden vatandaşlar izlese çok güzel olacak” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer ise görevlilere, “Bunu yapabiliyor muyuz arkadaşlar?” şeklinde sordu. Başkan Soyer de, onay alınca yeni uygulamanın yapılabileceğinin sinyalleri verildi.
SU İNDİRİMİ YÜZDE 10 DEĞİL
Geçtiğimiz günlerde kentteki su bedelinde indirim yapılacağının duyurulmasına değinen Boztepe, “Su indirimi yaptınız. Teşekkür ediyoruz. Yalnız bu yüzde 10 indirim olmuyor. Elimde bir fatura var. 29 TL’lik su bedeli var. Gelen toplam tutar 86 TL’dir. Gelen indirim 29 TL üzerinden oluyor. Gelen fatura 86 değil 83 TL gelecek. Bu katı atık bedelleriyle toplana toplana büyüyor. İzmir halkı sanmasın ki fatura yüzde 10 indirimli gelecek! Her ilçe bedelleri farklı farklı topluyor. Büyükşehir olarak bunun önüne geçebiliriz” dedi. Başkan Soyer ise “İzmir halkı sanmasın o para bizim cebimize giriyor!” cevabını verdi.ONAY ALDIK GİDİYORUZ!
CHP’li Meclis Üyesi İlhan Dal, “İktidar partisine mensup arkadaşlar hep destek verecekleri noktasında açıklamalarda bulunuyor. Ben de ilçem adına bir şey rica ediyorum. Buca Metrosu’nun yapımı noktasında bize destek olsunlar” dedi. “Ankara’ya beraber gideceğiz” diyen Başkan Soyer, AK Parti sıralarına dönerek Grup Başkan Vekili Özgür Hızal’a “Değil mi başkanım? Buca Metrosu için Ankara’ya beraber gideceğiz değil mi?” ifadelerini kullandı. Dal sözlerini sürdürürken, “Her seçim döneminde AK Partili adayların ilk taahhüdü Buca Cezaevi’nin kaldırılması noktasında oluyor. Ama sonrasında cezaevi hep kalıyor” dedi. Soyer bu kez, “Özgür Bey bunun için de gideriz değil mi?” açıklamasında bulundu. Hızal tasdik edince Soyer, “Gidiyoruz. Onay aldık” diye konuştu. AK Partili Hızal da, “Yıllarca Buca’da okumuş, yerleşmiş biri olarak hassasiyetlerin farkındayım. Ama maalesef Buca’nın bu sorunların dışında çok çok daha ciddi sorunları var. Buca benim 1996’da yerleştiğim Buca olmaktan çıktı. Ciddi bir trafik, yapılaşma sorunu var” dedi. Soyer ise “El birliğiyle çözeceğiz” çıkışında bulundu. Hızal bu kez, “Elbette ki biz söylüyoruz. Biz doğru olanın yanındayız. Doğru yapılanın her zaman destekçisi olacağız. Ama yapılamayanların sorumluluğunu üstlenmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.
HALK TAŞITIN SAATLERİ DEĞİŞSİN
AK Parti Grubu kentteki muhtarların ulaşımdan bilabedel (1 kuruş) fiyatla yararlanması için öneri getirdi. Ayrıca AK Partili Boztepe halk taşıt uygulamasının saatlerinin değiştirilmesi yönünde bir teklifte bulundu. Boztepe, yüzde 50 indirimin sabah saatlerinde 06.00-07.00 arası akşamları da saat 19.00-20.00 arasında değil sabah 05.00 ile 07.30 ve akşam 18.00 ile 20.00 saatleri arasında uygulanması gerektiğini vurguladı. İki öneri de komisyonlara gönderildi.

Diğer Haberler

Temiz enerjinin yaygınlaşmasında 'yerel yönetim' vurgusu

Temiz enerjinin yaygınlaşmasında 'yerel yönetim' vurgusu

Enerji Kentleri Birliği Başkanı Zolan, "Birçok konuda enerji sektörüne destek ve...

SOCAR Türkiye’nin ‘güvenli üretimi’ TSE tarafından tescillendi

SOCAR Türkiye’nin ‘güvenli üretimi’ TSE tarafından tescillendi

COVID-19 pandemisi sürecinde çalışan ve paydaşlarının sağlığını korumak için her...

Fernando Alonso Formula 1'e dönüyor

Fernando Alonso Formula 1'e dönüyor

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda iki şampiyonluğu bulunan efsane İspanyol pilot F...

PTT'den 'emeklilere 60 ay vadeli kredi' imkanı

PTT'den 'emeklilere 60 ay vadeli kredi' imkanı

PTTBank, emekli maaş müşterileri için 60 aya kadar vade seçenekleriyle bireysel...

Köpek Yavrularını Zehirlediler

Köpek Yavrularını Zehirlediler

Mardin'de Şehidiye mahallesinde Şahmaren sokaklarında sokak köpekleri zehirlendi...

ÖSYM 3 sınava başvuru yapamayan adaylar için yeni hak tanıyacak

ÖSYM 3 sınava başvuru yapamayan adaylar için yeni hak tanıyacak

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, "Ertelenen 2020-YDS, 2020-EKPSS, 2020-DİB-MB...