Akıllı Köy’de akıllı sulama testi

İsrail çölünü vahaya çeviren, NETAFİM ürünü olan ve yapay zekaya sahip ilk sulama sistemi Türkiye’de de kullanılmaya başlandı. Vodafone Akıllı Köy’de tanıtılan sistem, küçük aile çiftliklerini teknolojiye entegre etmeyi amaçlıyor

Akıllı Köy’de akıllı sulama testi
NURETTİN BAKİ
Teknoloji ve nitelikli bilgi uygulamalarıyla çevresel kalkınmaya katkıda bulunan ve akıllı sistemleri sayesinde toprak ve su kirliliğinin önüne geçerek tarımsal kaynakların sürdürülebilirliğini sağlayan Vodafone Akıllı Köy, bir ilke daha imza attı. Köyde 10 aydır test edilen İsrail markası olan Netafim’in yapay zekaya sahip ilk sulama sistemi Netbeat testi başarıyla tamamladı. Sistemin tanıtımı ise Bloomberg HT ve Tarım Editörü İrfan Donat’ın moderatörlüğünde, TABİT Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Yıldırım, Netafim Dijital Tarım Başkanı Guy Leventon, NETAFIM Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü Pınar Parmaksız, TABİT Kurucu Ortağı Tülin Akın’ın katılımıyla Vodafone Akıllı Köy Koçarlı Kampüs Eğitim İnivasyon ve Uygulama Merkezi’nde yapıldı. Tarımın geleceğinin teknolojide olduğu vurgulanan tanıtım toplantısında; küçük aile çiftçilerin teknolojiyle entegre edilmesinin gerekliliğine dikkat çekildi.


SİSTEMİN ÖNEMİNE VURGU YAPILDI
TABİT Kurucu Ortağı Tülin Akın, tarımda büyük sorunların yaşandığını ve sektör için küçük çiftçinin varlığının önemli olduğunu ifade ederek, yapay zekaya sahip sulama sisteminin küçük çiftçilerin sektörde kalmalarını sağlayacağını dile getirdi. NETAFIM Dijital Tarım Başkanı Guy Leventon ise NetBeat’in çiftçilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacakları bir sistem olduğunu dile getirerek, “NetBeat, otomatik sulama, gübreleme ve mahsul koruma sağlayan ilk dijital çözümdür. Her şeyi tek bir kapalı döngü platformunda birleştiren NetBeat, çiftçinin sulama yerini, bulunduğu her yerden kolayca izlemelerini, analiz etmelerini ve kontrol etmelerini sağlar. En gelişmiş kurumsal çiftliklerden küçük ölçekli üreticilere kadar, NetBeat, tüm çiftçilerin ihtiyaçlarını ve bütçelerini karşılayacak bir çözüme sahiptir” dedi.


DAHA AZ SU DAHA FAZLA VERİM
Yapay zekaya sahip ilk sulama sistemi NetBeat’in tanıtımını yapan Netafim Dijital Tarım Başkanı Guy Leventon, “Akıllı sulama, toprağı değil, bitkiyi besler. Bu sayede çok şey fark eder. Çünkü su ve besinleri doğrudan köklere teslim ettiğinizde, maliyetlerinizi düşürürsünüz. Daha da önemlisi, hem bitkiniz daha sağlıklı olur, hem de veriminizi arttırırsınız. Dünyadaki çiftçiler, su kullanım verimliliğini optimize etmek için baskı altındadır. Kuraklık, buharlaşma, tuzlanma, yeraltı sularının tükenmesi ve su rezervlerine erişim eksikliği gibi sorunlarla karşı karşıyadırlar. Akıllı sulama, su kullanma şeklinizi değiştirerek bu zorlukların üstesinden gelmenize yardımcı olur. Daha az su kullanarak, bugüne kadar elde ettiğinizden daha yüksek ve daha iyi kalitede verim sağlar” ifadelerini kullandı.


ÇÖLDE TARIM YAPTIK
İsrailli firma Netafim tarafından üretilen ve yapay zekaya sahip ilk sulama sistemi olan Netbeat’in Türkiye’de satışa çıkardıklarını dile getiren NETAFIM Asya Pasifik Başkanı Ofer Oveed, “İsrail’de çöl vardı, su yoktu. İnsanları beslemeniz için sulu toprağa ve tarıma ihtiyacınız var. Biz de bu ihtiyaçtan yola çıkarak sulama sistemlerini üretmeye başladık. Dolayısıyla çölde tarım yapılmasını sağladık. Yeni nesil sulama sistemi, çiftçilerin az kaynak kullanarak üretiminin yapılmasını sağlıyor. Yeni çiftçi jenerasyonu ellerini çamura sokmak istemiyorlar. Her şeyi dijital yapmak istiyorlar. Bu sistemle birlikte, sulama dijital olarak yapılacak ve çiftçi dijital olarak üretimini kontol edebilecek” dedi. Sistemin, küçük üreticilerin az kaynak kullanarak büyük üretimlerin yapmasını amaçladığını belirten Oveed, yapay zekaya sahip ilk sulama sistemi NetBeat ile yeni nesil çiftçilerin kalıcı olmasını istediklerini ifade etti.

AMACIMIZ EŞİTSİZLİĞİ ORTADAN KALDIRMAK
Küçük aile çiftçileri ile büyük çiftçi şirketleri arasında ciddi bir rekabet eşitsizliği olduğunu söyleyen TABİT Kurucu Ortağı Tülin Akın, TABİT olarak buradaki amaçlarının bu eşitsizliği ortadan kaldırmak olduğunu vurguladı. Akın, “Büyük şirketler teknolojiyi hızlı bir şekilde kullanabiliyorken. Küçük aile çiftçileri teknolojiye uzak kalıyor.  Amacımız bu rekabette aile çiftçilerimize teknolojiyi öğretmek” dedi.
NETAFIM Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü Pınar Parmaksız ise, “Dünya çok hızlı bir şekilde değişiyor. Çiftçi artık geleneksel yöntemleri istemiyor. NetBeat, çiftiye arazini uzaktan kontrol etme imkanı soruyor. Çiftçinin, tarlasında olup biten her şey parmağının ucunda oluyor” diye konuştu.

Diğer Haberler

Manisa dağlarından köylüye 'çiçek gibi' kazanç

Manisa dağlarından köylüye 'çiçek gibi' kazanç

Manisa'nın Demirci ilçesinde kırsal mahallelerde yaşayan kadınların baharın gelm...

Kovid-19 nedeniyle terhisleri ertelenen askerler ailelerine kavuşmak üzere yola çıktı

Kovid-19 nedeniyle terhisleri ertelenen askerler ailelerine kavuşmak üzere yola çıktı

Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri nede...

Sağlık Bakanı Koca: Acil durum hastanelerimiz Türkiye için zorunlu projelerdir

Sağlık Bakanı Koca: Acil durum hastanelerimiz Türkiye için zorunlu projelerdir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Acil durum hastanelerimiz Türkiye için zorunlu pr...

MEB: Açık öğretimde 2. dönem sınavları 25-26 Temmuz'da yapılacak

MEB: Açık öğretimde 2. dönem sınavları 25-26 Temmuz'da yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Açık Öğretim Ortaokulu, Açık Öğretim Lisesi, Mesle...

İzmir’de üç ayda 40 futbol sahası büyüklüğünde alan parke kaplandı

İzmir’de üç ayda 40 futbol sahası büyüklüğünde alan parke kaplandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, korona günlerinde yol ve altyapı çalışmalarını kesi...

Çiğli'de vatandaşlar sebzesini evlerinde yetiştirecek

Çiğli'de vatandaşlar sebzesini evlerinde yetiştirecek

İzmir'in Çiğli ilçesinde bahçe, balkon ve teraslarda sebze yetiştirilmesini teşv...