‘Atlara Dokun, Hayata Dokun’ Projesi Buca’da nefes bulacak

İzmir Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi ile İzmir Atlı Spor İhtisas Kulübü arasında ‘Atlara Dokun, Hayata Dokun’ proje protokolü imzalanarak ‘Hippoterapi’ yöntemine dikkat çekildi. İmza törenine Buca Kaymakamı Faik Arıcan ve Buca İlçe Sağlık Müdürü Murat Köksal da katıldı

‘Atlara Dokun, Hayata Dokun’ Projesi Buca’da nefes bulacak
SULTAN GÜMÜŞ
İzmir Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde devam eden ve Psikiyatri Kliniğinde tedavi gören hastalar için planlanan, ‘Atlara Dokun, Hayata Dokun’ proje protokolü, hastane ile İzmir Atlı Spor İhtisas Kulübü arasında imzalandı. İzmir Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Esra Duğral, İzmir Atlı Spor İhtisas Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Nurhal Coşkun, Buca Kaymakamı Faik Arıcan ve Buca İlçe Sağlık Müdürü Murat Köksal’ın da aralarında bulunduğu proje aracılığıyla ruh sağlığı bozuk olan hastalar atlarla buluşturularak hippoterapi yöntemi uygulanacak. İmza töreni öncesinde Ergoterapist Ece Banu Şen ‘Hippoterapi’ üzerine bir sunum gerçekleştirirken; Uzm. Dr. Serpil Yaprak ile Hemşire Gülseren Selmanoğulları ise Toplum Ruh Sağlığı Merkezinin hizmetlerine yer verdi.HİPPOTERAPİNİN ÖNEMİ
Hippoterapinin, atın çok boyutlu hareketini kullanarak uygulanan tedavi yöntemine verilen isim olduğunu aktaran Ece Banu Şen, “Eski Yunanca’da  ‘Hippos’,  at anlamına gelmektedir. Tarihsel olarak, atın tedavideki yararları MÖ. 460 yıllarında fark edilmiştir. 1950'lerden itibaren yoğun olarak kullanılan, bugün yurtdışında da özel Hipoterapi Merkezlerinde Fizyoterapistlerin kontrolünde uygulanan Hipoterapi ülkemizde de oldukça popüler bir tedavi yöntemidir. Hipoterapi, fizik tedavi seansı alan hastalara destek amacının yanı sıra zihinsel ve bedensel engelli hastaların algı ve fiziksel fonksiyonlarının geliştirilmesine katkı sağladığı için ilaç tedavisi, cerrahi ve rehabilitasyon gibi asıl tedavi yöntemlerinin alternatifi olarak değil, destek bir uygulama olarak önerilir” dedi.
ALTERNATİF TEDAVİ YÖNTEMİ
Bir atın dakikada yaklaşık yüz titreşimsel sinyali biniciye aktarabildiğini söyleyen Şen, “Böylece refleks düzeyde, binicinin hemen hemen tüm kas grupları çalıştırılmış; ince motor becerilerinin gelişimi uyarılmış; karmaşık, hassas ve net hareketlerin oluşumu sağlanmış olur. Atın dinamik hareketi hastanın sinir sistemini organize ettiği için vücudun çevreye karşı nasıl uyum sağladığı konusunda bir algı ve farkındalık oluşur. Atın yürüyüşünün çok boyutlu salınma ritmi; normal yürüme siklusunda oluşan pelvik hareketlere benzemekte ve hastanın pelvis kuşağına normal bir yürüyüşten iki kat daha etki etmektedir. Böylece hastadaki duyusal girdiyi artırmaktadır” dedi. Atın sıcaklığının, insan sıcaklığına nazaran 1,5-2 C° daha yüksek olduğunu hatırlayan Şen, “Bu yüzden bir gevşeme tekniği olarak da görev görür. Sıcaklık sayesinde binicinin iç organların aktivitesini uyaran belirli kas refleksleri de aktif hale gelir. Bu yüzden Hipoterapi, gastrointestinal sistem hastalıkları, kardiyovasküler sistem hastalıkları, poststroke (felç sonrası) tedavi gibi çok daha farklı alanlardaki tedaviler için de alternatif olarak kullanılır” sözlerine yer verdi.
TOPLUMSAL ROLLER YENİDEN KAZANDIRILIYOR
Uzm. Dr. Serpil Yaprak ile Hemşire Gülseren Selmanoğulları’nın yapmış olduğu sunum ile de Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nin hizmetleri aktarıldı. Selmanoğulları, şunları söyledi: “Merkezimiz; kronik nitelikte ağır ruhsal bozukluğu olan hastalara, toplum temelli ruh sağlığı modeli çerçevesinde, psiko-sosyal destek hizmetlerini, gerektiğinde yaşadıkları ortamda ziyaret ederek devlet hastanelerine bağlı olarak hizmet vermektedir. Şizofreni, ağır düzeyde belirtileri olan Bipolar Bozukluk tanılı hastalara, ‘TRSM'den hizmet alması uygundur’ raporu çıkarılıp, hastaya özel bir tedavi ve rehabilitasyon planı hazırlanarak hizmet verilmektedir. Amaç; ruhsal sorunların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak ve hastalık nedeniyle kaybettikleri toplumsal rollerini yeniden kazanmalarına yardımcı olmaktır.”
Sunumların ardından protokol taraflarca imzalandı, fotoğraf çekimlerinden sonra konuklar kokteyle davet edildi.


 

Diğer Haberler

CHP PM’de  Kocaoğlu sürprizi

CHP PM’de Kocaoğlu sürprizi

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP), koronavirüs önlemleri kapsamında ertelenen 37...

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'den Erdoğan'a teşekkür

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'den Erdoğan'a teşekkür

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, "Türkiye Cumhuriyeti tarafından gönderilen insa...

NASA, Ankara'nın uzaydan çekilmiş fotoğrafını paylaştı

NASA, Ankara'nın uzaydan çekilmiş fotoğrafını paylaştı

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (ISS) çeki...

Çiğli’de kurban satış yerleri belirlendi

Çiğli’de kurban satış yerleri belirlendi

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasına az bir zaman kala kurban ibadetini yerine getirm...

Beş çiftçiyle kuruldu marka haline geldi

Beş çiftçiyle kuruldu marka haline geldi

İzmir’de 1967’de 5 köylünün bir araya gelerek kurduğu Tire Süt Kooperatifi, son...

Lunapark ve tematik parklar 'kontrollü sosyal hayat' çerçevesinde açıldı

Lunapark ve tematik parklar 'kontrollü sosyal hayat' çerçevesinde açıldı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 4 aydır kapalı olan lunapa...