Büyükşehir’de İZTAV tartışması

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ortak hizmet protokolü kapsamında İZTAV’a 8 milyon liralık aktarım önergesi mecliste tartışmalara neden oldu. Soyer, “İzmir büyük bir fırsatı kaçırıyor” dedi

Büyükşehir’de İZTAV tartışması
ÇAĞLA GENİŞ
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı olağan birinci oturumu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yönetiminde gerçekleşti. Toplantıya belediyenin ortak hizmet protokolü kapsamında İZTAV’a sunacağı 8 milyon 948 bin 188 TL tutarındaki aktarma konusundaki tartışmalar damga vurdu.
Toplantıda, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Turizm Tanıtma Vakfı’nın (İZTAV) yürüttüğü ortak hizmet projesi kapsamında iş birliği protokolü imzalanması için Başkan Soyer’e yetki verilmesi de gündeme geldi. Projeye belediye bütçesinden 8 milyon 948 bin 188 TL aktarılacak olmasına AK Parti’den itiraz geldi ve Başkan Soyer’in kardeşi Onur Soyer’in vakfın genel sekreteri sıfatını taşıyacak olmasına da karşı çıkıldı. AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, “Kafamızdaki soru işaretlerinin başında vakfın genel sekreteri konumunda kardeşinizin bulunması geliyor. İzmir’de yakın geçmişte yaşanmasını istemediğimiz şeyler yaşandı. Bazılarında geri adım atıldı. Yanlış anlaşılma olmasın. İzmir’in tanıtımı üzerinden bir bütçe aktarımı söz konusu... Bu neden kamu bütçesi? O ayrı bir tartışma! Neden İzmir’in başka dinamikleri ön plana çıkarmıyoruz? Bunu da tartışacağız. Yapısal anlamda kardeşinizin gönüllü ya da gönülsüz, ücret karşılığı ya da ücretsiz o makamda olmasını doğru bulmuyoruz. Bugün 8-9 milyon… Karşılığında ne yapılacak? Bir video hazırlanıyor. Meclis üyesi arkadaşlar ya da siz, hiç araştırdınız mı? İZTAV hazırlamış olduğu sosyal medya araçlarını kontrol ettik. İnanın bu bütçelerle değil siz şahsi hesabınızdan paylaşım yapsanız daha faydalı olur” dedi.
DAHA BÜTÇE AKTARMADIK
Soyer araya girerek, “Daha bir bütçe aktarmadık!” açıklamasını yaptı. Hızal ise, “Geçmişte bir bütçe aktarımı yapıldı. Esasında karşı duruşumuzun sebeplerinden biri de bu! Gelen süreçte bizce doğru işler yapılmadı. Birincisi kardeşinizin genel sekreter olması doğru değil, ikincisi kentin dinamikleri harekete geçirilerek bütçe oluşturulabilir” diye konuştu.  Grup olarak komisyonda koydukları şerhlere dair bilgi veren AK Partili Çalışkan, “Kardeşiniz Onur Soyer’in bilabedel (bedelsiz) görev yapacağı ve danışman kadrosundaki Güven Eken’in vakıf yönetiminde görev aldığı ve ücretinin bilinmediğini öğrendik.  Bu protokole bu haliyle onay vermek bizce İzmirliye hakaret etmek olacaktır. Bazı hususların düzeltilmesini istiyoruz. Bu sakıncalar giderildiği takdirde bu işi destekleyeceğiz” dedi. CHP’li Özuslu da, “Cumhurbaşkanımızın damadı bakan olduğuna göre, devletin en üst düzey görevlerini icra ettiğine göre başkanımızın kardeşi üzerinden bu meseleye rezerv koyma anlayışını doğru bulmuyorum” diye konuştu.
DİYALOG EKSİKLİĞİ VAR!
Eleştirilere toplu bir şekilde cevap veren Soyer, “Vakfın kurumsal yapısı başka bir denetleme organı kurulmasına izin vermiyor. Olsa olsa bir denetim kurulu olabilir. Bu da itibar görmedi. 6 aya yakındır bu görevdeyim. İzmir ile ilgili gördüğüm en büyük eksiklik şu oldu; çeşitli kurumlar bu şehirle ilgili iyi şeyler yapmaya çalışıyor ama senkronize olmadıkları için zaman zaman enerji, kaynak israfına neden olmuşlardır zaman zaman da birbirinin ayaklarına dolanmıştır. Bu iyi niyetli çabalar çölde kum tanesi gibi kaybolup gitmiştir. İzmir’le ilgili bana soru sorulduğunda, en net cevabım bu oldu. Çünkü edindiğim en net bilgi buydu. İzmir’in en büyük eksikliği kurumlar arasındaki diyalog eksikliğidir” dedi.
1 KURUŞ ALMADAN HİZMET
Soyer, “Neden bu yola çıktık? Sadece bir tek personeli olan bir vakıftı. Niye büyütmeye çalışıyoruz? Valilik, odalar hepsi içinde olsun istedik. Hep beraber fikir yoralım. AK Parti bu kararı siyasete alet etmiştir. Bu karar siyasidir. Bence hiç yakışık almamıştır. Bu yapının paydaşları oy birliği olmadığı için mesafe koyacaklar ve bundan İzmir zararlı çıkacak. İzmir bundan zararlı çıkacak. Bundan vicdanım sızlıyor. Birçok kararı oy birliğiyle çıkardığınızı söylediniz. Keşke hepsine muhalefet şerhi koysaydınız da bu oy birliğiyle çıksaydı. İzmir’in tarihindeki en önemli kararlardan biriydi. Benim kardeşimin meselesi mesele değil. Aylardır 1 kuruş almadan bu kente hizmet vermek istiyor. Biz İzmir olarak hizmeti kaçırıyoruz. İçim kan ağlıyor ve vicdanım sızlıyor. Biz oy birliğiyle bu kararı alsaydık o kurumlarla uyumu çalışacaktık. O söylediğiniz kaynakları aktaracaktık. Büyükşehir harcar ama neden gittik? Onlar da taşın altına elini soksunlar. Şimdi oy çokluğuyla gelmiş, AK Parti bu karara karşı çıkmış! Alın bakalım onlardan bir kaynak! Alamazsınız! Bu memleketin uzlaşmaya çok ihtiyacı var. Biz buna çok yakındık. Vali beyin başında olduğu, odaların yönetimde olduğu bir vakıf… Neyini denetleyemeyeceksiniz? Kim kimden ne kaçıracak? Neyin güvensizliği? Bu bir vakıf değil bu bir İzmir koalisyonu! Bütün İzmir’in içinde yer aldığı bir durum” diye konuştu.
OY ÇOKLUĞUYLA GEÇİRECEĞİZ
Göreve geldiği süreçten itibaren AK Parti Grubu ile uyumlu bir meclis tablosu sergileyen Başkan Soyer, “Şimdiden sonra ben başladığımız heyecanla sürdüreceğimize inanmıyorum. Kararlar alacağız. Oy çokluğuyla geçireceğiz” dedi. Madde AK Parti’nin reddiyle oy çokluğuyla geçti. Başkan Soyer’in 9 Eylül etkinliklerine katılmak için meclisten ayrılmasının ardından toplantıyı Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu yönetti.
KABUL ETMİYORUM
Soyer’in salondan çıkmasını kabul etmediğini ifade eden Hızal,  “Bizlere cevap hakkı doğmasından sonra ‘Gelip sonra benimle konuşabilirsiniz’ demesini ben kabul etmiyorum. Dilimize tarzımıza dikkat çekerek konuşuyoruz. Biz burada İzmir tanıtımını konuşuyoruz. Biz eleştirilerimizi sunuyoruz, önce Büyükşehir Belediyesi’nin ve İzmir’in menfaatlerini konuşuyoruz. Ben bunları konuştuktan sonra buradan çıksam size nezaketsizlik olur” ifadelerini kullandı.
TOPLU ULAŞIMA TEŞVİK İÇİN ÖNERGE
Dünyanın çeşitli kentlerinde her sene 16-22 Eylül tarihleri ‘Hareketlilik Haftası’ 22 Eylül günü ise ‘Otomobilsiz Kent Günü’ olarak kutlanan iki gün için öneri geldi. Otomobilsiz kent günü kapsamında toplu taşıma araçlarının kullanımının arttırılması ve toplu ulaşıma teşvik amacıyla 22 Eylül Pazar Günü gün boyunca İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait toplu ulaşım araçlarında geçerli tarifenin 1 kuruş (1 Kontör) olarak uygulanmasına yönelik önerge geldi. Madde için salı günü komisyon kurulacak.

 

Diğer Haberler

Başdaş'tan “Hep Birlikte Kitap Okuyoruz” kampanyası

Başdaş'tan “Hep Birlikte Kitap Okuyoruz” kampanyası

AK Parti Konak İlçe Başkanı Mehmet Sait Başdaş bugün saat 20.00'den itibaren “He...

Sağlık çalışanlarının çocuklarına boyama kitapları seti

Sağlık çalışanlarının çocuklarına boyama kitapları seti

Çiğli Belediyesi tarafından Koronavirüs salgınına karşı Çiğli'deki hastanelerde...

Başkan Tugay sokak hayvanlarına mama dağıttı

Başkan Tugay sokak hayvanlarına mama dağıttı

Önemli çağrı: Sokaklara yemek artığı bırakmayalım

Çeşme’de denetim seferberliği

Çeşme’de denetim seferberliği

İşletmelerin Koronavirüse karşı alınması gereken tedbirlere ve hijyen kuralların...

Bergama’da sokak hayvanlarına mama

Bergama’da sokak hayvanlarına mama

Bergama Belediyesi, Koronavirüs tedbirleri nedeniyle birçok işyerinin kapalı olm...

Konak’ta pazaryerlerine sıkı önlem

Konak’ta pazaryerlerine sıkı önlem

Konak Belediyesi, ilçe genelindeki tüm pazaryerlerini İçişleri Bakanlığı tarafın...