Civelek’ten sokağa  çıkma yasağı çağrısı!

Bayraklı Çarşı Esnaflar Derneği Başkanı Civelek, Cumhurbaşkanlığı’na çağrı yaparak virüsün daha da yayılmaması için acilen sokağa çıkma yasağının uygulanması gerektiğini söyledi

Civelek’ten sokağa  çıkma yasağı çağrısı!
BURCU YANAR/ÖZEL HABER
Bayraklı Çarşı Esnaflar Derneği Başkanı Ertuğrul Civelek, açık çağrı yaparak tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek yayılan koronavirüsün daha fazla kişiye bulaşarak ölümlere neden olmaması için Türkiye’de acilen sokağa çıkma yasağı getirilmesi gerektiğini vurguladı. Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağının getirilmesinin gerektiğini dile getiren Bayraklı Çarşı Esnaflar Derneği Başkanı Ertuğrul Civelek, süresi belli olmayan iş yeri kapatmalarına ilişkin esnafın ve vatandaşın mağduriyetine dikkat çekti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı ve sağlık ekiplerini bugüne kadarki itinayla yürüttüğü çalışmaları ve göstermiş olduğu çabadan dolayı canı gönülden kutladığını söyleyen Başkan Civelek, “İlk olarak birahaneler diskolar ve müzikli yerler kapatıldı, ardından kahve, kıraathaneler, çay bahçeleri, hamamlar, kafeler, berberler ve kuaförler kapandı. Daha sonra lokantalarda ise paket servis yapılmak şartıyla izin verildi. Fakat bazı açıklamalar hiç tatminkar değil ben İzmir Bayraklı Çarşı Esnafları Başkanı olarak şunu belirtmek isterim ki bugün itibarıyla tüm Türkiye’de olduğu gibi sevgi yolu tamamen boşaldı” dedi.
EN AZ 20 GÜN SOKAĞA ÇIKMAYIN
Virüsün yayılmasını önlemek adına en az 20 gün süreyle dışarı çıkılmaması gerektiğini kaydeden Başkan Civelek, sözlerine şu şekilde devam etti: “Sizlerden ricamız en az 20 gün boyunca mecbur kalınmadıkça dışarı çıkmayın. Bunları durdurun. Toplum sağlığımız tehlikede. Bugün enfekte olan bir kişi ile temas etsem yarın benim de başkasına geçirebilme riskim var. Benim tekstil dükkanım var. Gelen müşteride virüs olup olmadığını nasıl anlayacağım? Ayrıca müşteriye ‘Sen 65 yaşındasın içeri girme’ diye bilir miyim? 64 yaşındaki vatandaş sokağa çıkıyor çoğu 65 yaşındaki insanlar zaten haberlerde de gördüğümüz gibi uyarılara uymuyor. Bu işin sonu kesinlikle ve çok geç kalınmadan sokağa çıkma yasağı olmalıdır.”
ESNAF BORÇLARINI NASIL ÖDEYECEK?
Esnafın bundan sonraki süreçte daha da zor durumda kalabileceğinin altını çizen Ertuğrul Civelek, “Zaten şu an hiçbir esnafta iş yok. Esnaf bu ayki kirasını, çekini, borcunu nasıl ödeyecek? Bu esnaf yıllarca kirasını, çekini bir şekilde zar zor ödemiş ama bugün itibarıyla ne kimse kirasını, ne çekini ne de kredi borcunu ödeyebilir. Kredi erteleme ya da ötelemeyle borcumuza borç katmış olacağız” diye konuştu. Son olarak, genel olan sokağa çıkma yasağı getirilmesinin de kaçınılmaz olduğunu dile getiren Başkan Civelek, “Bu olay olağanüstü bir durumdur. Bir ölüm kalım mücadelesidir. Allah korusun virüs kapan bir vatandaş yüzlerce kişiye bir anda bulaştırabilir ve bunun vebali çok büyük olur. Tekrar tekrar söylüyorum en az 20-25 gün sokağa çıkma yasağının hemen başlatılması lazım. Bu şekilde süresi belli olmayan bir gizli sokağa çıkma yasağı yeterli değildir. Bu virüsten kurtulmamız için taşın altına her Türk vatandaşı elini, kolunu, gerekirse gövdesini koymalıdır. Esnaf arkadaşlarımızın ricasıdır” ifadelerine yer verdi.
 

Diğer Haberler

Kovid-19 ülkeler arası maske savaşı başlattı

Kovid-19 ülkeler arası maske savaşı başlattı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ülkeler arasında maske ve koruyucu eki...

Adana Şehir Hastanesi Kovid-19'la mücadelede aktif rol alıyor

Adana Şehir Hastanesi Kovid-19'la mücadelede aktif rol alıyor

Teknolojik ve fiziki imkanlarıyla "Doğu Akdeniz'in sağlık üssü" haline gelen ve...

Üniversite öğrencilerinin nisan ayı burs ve kredileri hesaplara yatırılmaya başlandı

Üniversite öğrencilerinin nisan ayı burs ve kredileri hesaplara yatırılmaya başlandı

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, üniversite öğrencilerinin nisan ayı burs ve kr...

Mısırda üretim tüketimi karşılayamıyor!

Mısırda üretim tüketimi karşılayamıyor!

Türkiye’nin mısır üretiminde ciddi mesafe aldığının belirtildiği ‘ZMO 2020 mısır...

Korona günlerinde İzmir kitaba sarıldı

Korona günlerinde İzmir kitaba sarıldı

Koronavirüs günlerinde evlerine kapanan kitapseverler internetten kitap satışlar...

Erkek şiddeti ankete döküldü

Erkek şiddeti ankete döküldü

Birçok alanda faaliyet göstererek anket çalışması düzenleyen Sosyo Politik Saha...