Çocukların eğitimine destek oluyorlar

ROMGEDER Başkanı Emin Karameşe, 2017’de kurdukları dernek vasıtasıyla Roman toplumunun eğitim sorununa çözüm sunmayı hedeflediklerini belirterek “Şu anda projemizin taslağı tamam. Haber bekliyoruz” dedi

Çocukların eğitimine destek oluyorlar
ONURHAN ALPAGUT-ÖZEL HABER
Roman Toplumu Gençlik Eğitim ve Kalkınma Derneği (ROMGEDER) Başkanı Emin Karameşe, 2017’de kurulan derneğin Roman toplumunun kanayan yarası olan eğitim sorununa çözüm getirebilmek adına derneği kurduklarını söyledi. Roman toplumunun eğitim sorununa çözüm getirebildikleri takdirde istihdam, barınma gibi diğer problemlere de çözüm getirebileceklerine inandıklarını söyleyen Karameşe, “Biz bu yoldan hareket ederek derneğin kurulması için adım attık. Derneğimizi kurduk. Roman ailelerde eğitim konusunda çok ciddi bir bilinçsizlik vardı. Aileler tam olarak çocuklarının eğitimine destek vermiyorlardı. Biz bu toplumun içerisinden çıktık. Ailemizin destekleri ile eğitim aldık. Bir noktaya geldik. İstedik ki tüm Roman bireylerin eğitim düzeyini yükseltelim. Ne yapabileceğimizi düşündük. Dernekteki amacımız; çocuklarımızın eğitimlerini bir noktaya getirip bırakmamalarıydı. Okullarla birlikte istişarelerde bulunduk. Anketler yaptık. Öğretmenlerle görüştük. Öğretmelerimizi aldık, mahallemize götürdük. Roman toplumu ile kaynaşmalarını sağladık. Birtakım önyargıları yıktık. Çocukların eğitimine destek olmak istedik. Bunun yanında kadınlarımızın çocukların eğitilmesi konusunda ciddi bir görevi var. Bu anlamda kadınlarımızın da bilinç düzeyini artırmak istedik. Anneleri de es geçmedik. Tabii bunların hepsini kendi dernek bütçemizle yapmamız imkansızdı. Bu bağlamda derneğin görünürlüğünü artırmak adına Sivil Düşün ile irtibata geçtik. Tabela ve benzeri ihtiyaçlarımızı Sivil Düşün’ün hibeleri sayesinde gerçekleştirdik. Akabinde bunu daha profesyonel yapmak istedik. Derneğin bünyesinde bir proje grubu oluşturduk. Oluşturduğumuz ekip ile bir belgesel çektik. Karşıyaka’daki ilk Roman belgeseliydi. Roman hayatını anlatıyordu. Sonrasında 2 yıllık bir projeye girdik. İlk yılda aldığımız ödenekle dikiş-nakış kursları açtık. Kadınlarımıza, psikolojik danışmanlık eğitimi aldırdık. Dünya Sağlık Bankası ile birlikte çalışma yaptık. İlçe ve il sağlık müdürlükleri ile gerçekleştirdiğimiz ortak protokol ile Karşıyaka’daki Roman mahallesinde ilk kanser taramasını gerçekleştirdik. Mahallemizin yüzde 70-80’i taramalara katıldı” dedi.
ROMAN HALKLARI MERKEZİ
Şu anda hali hazırda Avrupa Birliği (AB) projeleri olduğunu söyleyen Karameşe, “Halklara destek diye bir sivil AB programı var. Şu anda buraya başvurumuzu yaptık. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz tüm projelerimizi diğer Roman derneklerine taşımak istiyoruz. Roman derneklerinin birçoğunun finansman açığı var. Birçoğu Avrupa Birliği projesi yazmayı bilmiyor. Biz deneyimlerimizi diğer dernekler ile paylaşmak istiyoruz. İzmir’de Roman Halkları Merkezi kurmak istiyoruz. Kurulacak olan Roman halkları merkezinde diğer dernekleri de toplayarak projeler ve eğitim seminerleri düzenlemeyi düşünüyoruz. Şu anda projemizin taslağı tamam. Haber bekliyoruz. Birde bu projenin dış kaynakları var. Avrupa’daki Roman dernekleri ile iletişime geçmeye başladık. Burada amacımız Avrupa’daki Roman derneklerini bir çatı altında toplamak. Bunun merkezini de İzmir yapmak istiyoruz. Hem Avrupa’da hem Türkiye’de en çok Roman’ın yaşadığı yer İzmir. Roman siyasi hareketinde iki tane milletvekilimiz var. Bunlar İzmirli. Roman siyasi hareketinin de İzmir’de bir ağırlığı var. Ne yazık ki içimizden çok fazla siyasetçi çıkmıyor” diye konuştu.
KADIN VE ÇOCUKLARA YÖNELİK KURSLAR
Dernek bünyesinde kadınlara yönelik birçok kurs gerçekleştirdiklerinin altını çizen Karameşe, “Şu anda derneğimiz 3 sınıfta dikiş-nakış kursları veriyor. 50 kursiyerimiz var. Her kurs döneminde yaklaşık 40 kadınımız sertifika almaya hak kazanıyor. Kendi işlerini kurmak isteyen kursiyerlerimiz var. Mahalle terziliği yapmak isteyen kursiyerlerimiz var. Dikiş makinası alıpta evinde terzilik yapanlar var. Stilistlik yapanlar var. Bu yeteneğini kullanıp, kendine iş imkanı yaratan kadınlarımız var. Tekstil fabrikaları ile anlaşmalar yapıyoruz. Meslek garantili kurslar açmak istiyoruz. Kadınların sosyal hayata katılımı konusunda Roman mahallesinde ilk defa Karşıyaka Belediyesi iş birliği ile kadın ve çocuklarımıza Karşıyaka’daki müzeleri gezdirdik. Öğrencilerimize üniversiteyi teşvik etmek amacıyla üniversiteleri gezdiriyoruz. Ne yazık ki bizde rol-meslek model anlayışı gelişmemiz. Çocuklarımıza meslek kıyafetleri diktiriyoruz. Onları giydirip mesleki bilinç kazandırmayı hedefliyoruz. Üniversitelere yönelmelerini ve hayallerini gerçekleştirmelerini istiyoruz. Kadınlara okuma-yazma kursları açıyoruz. Bir sınıf yetmedi. İkinci sınıfı açtık. İlgi yoğun oldu. Çok hızlı yol aldık. Şu anda dernek 8’inci AB projesini yazıyor. Destek aldık ve almaya devam ediyoruz. Sürekli eğitimlere katılıyoruz. Ortaklaşa yürüttüğümüz programlar var” dedi.
ROMAN KOOPERATİFİ VASITASI İLE SATIŞ
Karşıyaka Örnekköy Roman Toplumu Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’ni kurduklarını da söyleyen Karameşe, kooperatif vasıtasıyla üretim yaparak satış gerçekleştirdiklerini ifade etti. Karameşe, “Ürettiklerimizi burada satıyoruz. Hasır işleri yapıyor ve satıyoruz. Kooperatif bünyesinde sepetçilik kursları verdik. Direkt mahallelinin ürettikleri satılacak. Evlerinde kendi tezgahları olacak. Ürettiklerini direkt kooperatife, kooperatifte dışarıya satış yapacak. Bu şekilde herkes ücretini alacak. Yeni dönemde barista ve pastacılık kursları açmayı düşünüyoruz. Bu konuda talep çok yüksek. Yeni ve tutulan meslekler. Özellikle gençlerimiz istiyor. Kadınlara ve çocuklara çok önem veriyoruz. Bütün gücümüzü buraya veriyoruz” diye konuştu.
 

Diğer Haberler

Tarladan 2200 yıllık sikke çıktı

Tarladan 2200 yıllık sikke çıktı

Bursa'nın İznik ilçesinde bir çiftçi tarlasında zeytin ağaçlarını ilaçlarken Rom...

Rus bankalarının net karı yüzde 83 azaldı

Rus bankalarının net karı yüzde 83 azaldı

Rus bankalarının net karı, nisanda bir önceki aya kıyasla yüzde 83 azalarak 32 m...

Başkan Arda, hurdadan bütçe çıkardı

Başkan Arda, hurdadan bütçe çıkardı

Gaziemir Belediyesi Makine İkmal Birimi ekipleri, 10 yıldır yatan ve hurdaya çık...

Gaziantep'te çöpte bulunan bebek tedavi edilerek devlet korumasına alındı

Gaziantep'te çöpte bulunan bebek tedavi edilerek devlet korumasına alındı

Gaziantep'te kağıt toplayan iki kişinin çöpte bulup hastaneye getirdiği yeni doğ...

Üçkuyular-Narlıdere metrosu için 75 milyon avroluk imza atıldı

Üçkuyular-Narlıdere metrosu için 75 milyon avroluk imza atıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi küresel salgına rağmen altyapı projelerini sürdürüyo...

Balçova’da ibadete açılacak camilere toplu temizlik

Balçova’da ibadete açılacak camilere toplu temizlik

İzmir'in Balçova ilçesinde belediye ekipleri, her yıl yaptığı cami temizliği ve...