Dikkat arabalarınız çöpe gidebilir!

Türkiye’nin en önemli sorunlarının başında gelen işsizlik sorununu, oto sanayi ustaları ‘iş beğenmeme’ olarak adlandırıyor. Ustalara göre gençlerin iş beğenmemesi ileride araçların çöpe gideceği anlamına geliyor

Dikkat arabalarınız çöpe gidebilir!
NURETTİN BAKİ-ÖZEL HABER
Türkiye ekonomisinin en önemli sorunlarının başında gelen işsizlik sorunu, TÜİK verilerine göre her geçen gün katlanarak artarken, başta sanayi olmak üzere birçok sektör ara eleman bulamamakta sıkıntı yaşıyor. Sanayi sitelerinde yıllardır çalışan sanayi ustaları, “Böyle devam etmesi halinde 10 yıl sonra insanlar arabalarını tamir edecek usta bulamayabilir uyarısında” bulunuyor. “İşsizlik yok, iş beğenmeme var” diyen oto sanayi ustaları ise, asgari ücretin çok üstünde maaşlar vermelerine rağmen çırak bulamadıklarının altını çiziyor. 12 yaşından beri oto sanayide çalışan ve şu an 43 yaşında olan Necati Güzel, oto sanayi ustalarının son demlerini yaşadığını söyledi. İnsanların 10 yıl sonra kolay kolay araba ustası bulamayacağını vurgulayan Güzel, ailelere okumak istemeyen ya da okulda istediği başarıyı sağlayamayan çocuklarını bir zanaat sektörüne yönlendirmeleri tavsiyesinde bulundu.
YENİ NESİL TAMAMEN FARKLI
Sanayide çırak olmadığı için geleceğe usta yetiştirmediklerini belirten Güzel, şunları söyledi: “Bu işi yapmak isteyen her çocuğa her gencimize benim kapım sonuna kadar açık, yeter ki gelip bu işi öğrenmek istesinler, bir zanaat sahibi olsunlar. Çünkü bu şekilde hem kendi geleceklerini hem de ülkenin geleceğine katkı sağlamış olurlar. Zira şöyle bir durum söz konusu. Meslek anlamında bizden sonrası yok. Yetişen eleman olmadığı için bizden sonra bu işleri kim yürütecek, bilmiyorum. Belki de bu işlerin hiçbirisi olmayacak, Avrupa’daki gibi araçlar bozulduğunda çöpe atılacak. 10 ya da maksimum 20 yıl daha bu şekilde gider. 20 yıl sonra bu işleri yürütecek insanların olacağını düşünmüyorum. Çünkü yeni nesil tamamen farklı. Çocukların hiçbirisi okumaya hevesli değil. Okula gidenler de çaresizlikten gidiyor. Bu çocuklarımız maalesef kendileri için ileriye dönük herhangi bir hedef belirlemedikleri ve kendi geleceklerini düşünmedikleri için boşlukta sallanıyor.”
İŞ BEĞENMEME SORUNU VAR
4 çocuğu olmasına rağmen dükkanda tek başına çalıştığını ve bütün işi yine tek başına yaptığını söyleyen Güzel, “Gençler çok rahat şartlarda çalışmak istiyor ama bu herkes için mümkün değil. Bende 4 çocuk var dördü de 18-20 yaşlarında ancak ben burada yalnız çalışıyorum. Bir sanayi ustası olarak kendi çocuğumla analaşamazken, diğer çocuklar ne yapsın? Genel anlamda çocukların çalışmaya yönelik herhangi bir istek ve gayreti yok. Eleman olsa, bana çalışmak için gençler gelse, elbette işe alırım ve dükkanın işlerini bölüştürmeyi çok isterdim. Bana göre işsizlik rakamların yüksek olmasının bir nedeni de insanların iş beğenmemelerinden kaynaklanıyor. İstiyorlar ki masa başı iş olsun, önünde bilgisayar, elinde telefon olsun istiyor ama kusura bakılmasın bu şekilde işi baba bile kolay kolay oğluna vermez. Derdimiz çok fazla. Okuyan, başarılı olan çocuklarımız elbette okusunlar. Bu ülkenin başaralı mühendislere, doktorlara da ihtiyacı var ama aynı zamanda sanayiciye, mobilya ustalarına da ihtiyacı var. Yoksa bu zanaatlar gelecekte yok olup gidecek. Her sektörün şimdi çırak gelecekte de ustaya ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.
GELECEKTE ARABALAR ÇÖPE GİDECEK!
Çocukluğunun oto sanayi sitelerinde geçtiğini söyleyen bir başka oto sanayi ustası Volkan Beycan da çırak bulamama sıkıntısının kendilerini ciddi anlamda sıkıntıya soktuğunu belirtti. Bu şekilde devam ettiği sürece ileride arabaların ustasız kalacağını dile getiren Beycan, “37 yaşındayım çocukluğumdan beri bu işi yapıyorum. Sanayi sitelerini kimse beğenmiyor ama aileler çocuklarını terbiye etmek istedikleri zaman buraya gönderiyor. Çırak olarak çocuklar yaz tatillerinde geçici gelip yanımızda duruyor, tatil bitince de gidiyor. Bu işi öğrenmek için değil harçlık için geliyorlar. Eleman olmadığı için çırak yetiştiremiyoruz, yetiştiremediğimiz için bütün yük bizim omzumuzda kalıyor. Bu şekilde devam ederse Almanya sistemine döneceğiz, arabalar bir yerden sonra çöpe gidecek. Kısacası gelecekte usta olmadığı için sektör olmayacak bu kadar basit. 10 yıl sonra bu iş biter” diye konuştu.
BÜTÜN SEKTÖRLERİN KANAYAN YARASI
“Çırak sıkıntısı bütün zanaat sektörlerinin ortak yarası” diyen Beycan, “Senelerdir çırak yok. Bu sadece bizim sanayi sektörünün değil, mobilya, berber gibi birçok sektörün kanayan yarası. Çünkü hiçbir sektörde çırak yetişmiyor artık. Gelecekte zanaat diye bir şey kalmayacak. Şu an sanayide Suriyeli, Afgan ve Türkmenistanlı çıraklar var. Ara eleman sıkıntımızı bu şekilde gideriyoruz ama yarın öbür gün bu çocuklara ülkelerine dönmek istediğinde zanaatlarımız da yok olup gidecek” ifadelerine yer verdi.

Diğer Haberler

İran'da Kovid-19 tedbirlerine uymayanlara ceza geliyor

İran'da Kovid-19 tedbirlerine uymayanlara ceza geliyor

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerine uymayanl...

Narlıdere'de muhtarlarla dayanışma buluşması

Narlıdere'de muhtarlarla dayanışma buluşması

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, mahalle muhtarları ile ‘birlik ve dayanışm...

Dünya genelinde Kovid-19 tespit edilen kişi sayısı 19 milyon 817 bini geçti

Dünya genelinde Kovid-19 tespit edilen kişi sayısı 19 milyon 817 bini geçti

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan Kovi...

Binaların erişilebilirliği 'ERDEM' ile ölçülecek

Binaların erişilebilirliği 'ERDEM' ile ölçülecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, engelliler başta olmak üzere yaşlı...

Olimpiyat şampiyonu atlet Kipruto koronavirüse yakalandı

Olimpiyat şampiyonu atlet Kipruto koronavirüse yakalandı

Erkekler 3000 metre engelli olimpiyat ve dünya şampiyonu Conseslus Kipruto, yeni...

Tyana Antik Kenti'nde 4. yüzyıla ait kilise ortaya çıkarıldı

Tyana Antik Kenti'nde 4. yüzyıla ait kilise ortaya çıkarıldı

Niğde'nin Kemerhisar ilçesindeki Tyana Antik Kenti'nde devam eden kazı çalışmala...