Donör ol, umut ol!

2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası olması sebebiyle Türk Sağlık Sen ve Kızılay iş birliği ile Konak Meydanı’nda kök hücre ve kan bağışı etkinliği düzenlenerek çocuklara umut olma çağrısında bulunuldu

Donör ol, umut ol!
BURCU YANAR
2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası olması sebebiyle Türk Sağlık Sen ve Kızılay iş birliği ile Konak Meydanı’nda kök hücre ve kan bağışı etkinliği düzenlenerek lösemili çocuklara umut olma çağrısında bulunuldu. Etkinliğe Türk Sağlık Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Barış Koçak, Türk Sağlık Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Şenol Atıcı, diğer Kamu Sen başkanları ve Ege Bölge Kızılay Kan Merkezi ve Kök Hücre Bağışı Kazanım Uzmanı Burak Kemal Tarhan katıldı. Türk Sağlık Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Barış Koçak, Ankara’da kurulmuş olan LÖSANTE’ye ruhsat verilmemesi ile ilgili de yeni bir planlama önerisinde bulundu.“620 BİN DONÖR VAR”
Türk Sağlık Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Barış Koçak, Türkiye’de yeni kurulmuş olan bir kemik iliği bankasında şu anda 620 bin civarı donör olduğunu ifade ederek bu sayının daha da arttırılması gerektiğini söyledi. Başkan Koçak, şöyle konuştu: “Bu etkinlikle birlikte Türk Sağlık Sen ve bağlı olduğumuz kurum Kamu Sen olarak sosyal farkındalık yaratmak ilk baştaki amacımızdır. Türkiye’de yeni kurulmuş olan bir kemik iliği bankası var. Şu anki mevcut sayısında yaklaşık 620 bin civarı bir donör var. Bunun 500 bini ulusal olarak paylaşılıyor. Sağlık Bakanlığı bu konuda Kızılay ile birlikte planlı bir şekilde organizasyonlarını yürütüyor. Bizler de bu hafta vesilesiyle lösemili insanlara bir nebze çare olabilmek için, yaralarına ilaç olabilmek için en azından kendimiz ve üyelerimiz ile birlikte bir kemik iliği bağışında bulunarak farkındalık yaratmak istiyoruz.”
Yıllarca Behçet Uz Çocuk Hastanesi’nde çalıştığını ve lösemili çocuk hastalarla çok fazla muhatap olduğunu da sözlerine ekleyen Koçak, “İnsanlar onların gözlerindeki yaşama isteğini görünce bu olaylara çok daha farklı açılardan bakabiliyorlar. Hiç kimse kendi başına gelmediği sürece bunların farkında olmuyor. Oysa bunun bir yaşı yok ve herkesin başına gelebilir. Bu yüzden elimizdeki donör sayısını ne kadar arttırabilirsek bu insanların kurtulma umudu da o kadar artacaktır. Çünkü donörlerin hastalarla uyumlu olması da çok değişken bir ihtimal. Kiminde yüzde 1 ihtimal, kiminde binde bir ihtimal, kiminde ise on milyonda bir ihtimal olarak karşımıza çıkıyor. Bu ihtimalleri ne kadar aşağıya çekebilirsek yani donör sayımız ne kadar yüksek olursa insanlarımız şifaya ulaşmakta o kadar kolaylık görecektir” şeklinde konuştu.LÖSANTE İÇİN YENİ PLANLAMA ÖNERİSİ
LÖSANTE’ ye tam ruhsat verilmemesi ile ilgili de konuşan Koçak, LÖSANTE’nin yola çıkış amacının çok iyi niyetli olduğunu ve bunu takdir ettiklerini belirterek hesap edilmeyen noktalara dikkat çekti. Koçak, şu ifadeleye yer verdi: “Bu hastanenin tam kapasite yatak sayısı ile açılması demek bizim devlet hastanelerinde bulunan onkologlarımızın bu hastaneye gitmesi demektir. Maalesef ki çeşitli illerde devam eden tedaviler var. Bir anda bir hekimin o hastaneye çekilmesi demek taşrada yaşanabilecek çok büyük sıkıntılara sebebiyet verecektir. Hiç kimse olaya bu pencereden bakmıyor. Türkiye’nin elindeki yetişmiş uzman sayısı ne yazık ki çok da yeterli değil. Fakat bakanlık, LÖSEV ve gerekirse biz sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek yeniden bir planlama çerçevesinde bir çalışma içerisine girerlerse bizler de Kamu Sen olarak taşın altına elimizi sokmaya hazırız. Bu noktada tarafların birbirine ithamlarda bulunması ile hoş bir durum değil. Sonuç olarak burada bir insan hayatı söz konusu bunun ne siyaseti olabilir, ne para pazarlığı olabilir ne de başka bir şeyi olabilir. Elimizdeki kaynakları, yetişmiş insan gücünü en doğru şekilde kullanmak bizim önceliğimiz olmalıdır. Ne kadar çok insana ulaşabilirsek bizim için o kadar iyi.”

Ege Bölge Kan Merkezi ve Kök Hücre Bağışı Kazanım Uzmanı Burak Kemal Tarhan ise, ülkemizde hem kemik iliği nakli bekleyen hem de kemik iliği nakli beklemediği halde lösemi hastası olan pek çok hasta olduğunun altını çizerek “Onlar adına umut olabilmek, dertlerine deva olabilmek amacıyla Türk Sağlık Sendikası ile beraber hem kan bağışı hem de kök hücre bağışı etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz. Bütün Ege Bölgesi’nde şuanda kan bağışı ile beraber kök hücre bağışını da kabul ediyoruz. Konak Meydanı’ndaki aracımız hafta içi ve hafta sonu olmak üzere gün içerisinde hizmet veriyor. Bu haftadan bağımsız olarak da bağışta bulunmak isteyen bütün bağışçı adaylarımızı ekiplerimize bekleriz” davetinde bulundu.
CANIMIZ YANMADAN FARKINA VARALIM
Organ bağışı haftasına da vurgu yapan Burak Kemal Tarhan, “Toplum olarak bizler çok yardımsever bir toplumuz. Fakat kan bağışı, kök hücre bağışı ve organ bağışı söz konusu olduğunda canımız yanmadan bazı şeylerin farkına varamıyoruz. Canımız yandığı zamanda bazı şeyler için çok geç kalmış olabiliyoruz. Doğru olan ise bir şeylerin farkında ve bilincinde olarak bu konularda ortak hareket ederek nakil bekleyen hastalarımıza şifa olmaktır. Amacımız hem ulusal hem de uluslararası çapta bir kemik iliği bankası kurarak ülkemizde ve dünyada kemik iliği nakli bekleyen hastalara bir şifa olabilmekti ” diye konuştu.
 

Diğer Haberler

Sağlıkta normalleşme başladı

Sağlıkta normalleşme başladı

Salgın sürecinde tüm hastanelerin pandemi hastanesine dönüşmesi nedeniyle diğer...

Konak’ta dayanışma halkasına yenisi eklendi

Konak’ta dayanışma halkasına yenisi eklendi

Konak Belediyesi, bakkalların veresiye defterlerindeki borçları kapatmaya yöneli...

Bayraklı’da camiler ibadete hazırlandı

Bayraklı’da camiler ibadete hazırlandı

Koronavirüs salgını dolayısıyla ülke genelinde bir süredir toplu ibadete kapalı...

İzmir’i dünya tarımında zirve yapmak için “dört ilke”

İzmir’i dünya tarımında zirve yapmak için “dört ilke”

İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulunda konuşan Başkan Soyer, İzmir’i dün...

Sancaklı’da arıcılık dönemi

Sancaklı’da arıcılık dönemi

İzmir’de kursa katılarak eğimlerini tamamlayan ve arıcılık yapmaya başlayacak Sa...

EÜ’den “yüz tanıma” alanında önemli proje

EÜ’den “yüz tanıma” alanında önemli proje

EÜ Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Sonia Amado ve eki...