İki yakın arkadaş ‘Ben de Burdayım’ diyor

İki yakın arkadaş olan Nazlı Kumyol ve Müjgan Suyaran Aral, ‘Ben de Burdayım’ isimli platformu kurarak, çevre bilinci, ileri dönüşüm ve geri dönüşüm konularında farkındalık yaratmayı hedefliyor

İki yakın arkadaş ‘Ben de Burdayım’ diyor
BURCU YANAR/RÖPORTAJ
İkisi de on yılı aşkın süredir bilişim ve teknoloji firmalarında satış, pazarlama ve strateji gibi bölümlerde çalışan ve iki yakın arkadaş olan Nazlı Kumyol ve Müjgan Suyaran Aral, sosyal girişimci iki kadın olarak kurmuş oldukları ‘Ben de burdayım’ platformunu büyüterek geri dönüşüm ve ileri dönüşüm konusunda projeler üretmek ve hayata katkı sağlamak istiyor.
-Öncelikle size ve kurmuş olduğunuz “Ben de Burdayım” platformunu tanıyabilir miyiz?
Alışkanlıkları yok edemeyiz fakat bizim için zararlı olanları daha iyi olanlarla değiştirebiliriz. Bunca zamandır farkında olmadan doğaya ve kendimize zararlı olabilecek birçok alışkanlık elde ettik. Bu alışkanlıkları daha iyileri ile değiştirebiliriz. Alışkanlıkları değiştirme noktasında öncelikle farkındalık sahibi olmak gerekiyor. Bu sebeple Biz iki yakın arkadaş olarak, farkındalık yaratmak ve hayatımızda yapacağımız küçük değişiklikler ile hem çevre için hem de kendimiz için pozitif fark yaratabileceğimiz olan inancımızdan yola çıkarak çok kısa bir süre önce ‘Ben de Burdayım’ platformunu kurduk. Bu platformun amacı çevreye dair konularda kısa, net ve herkesin anlayacağı şekilde farkındalık yaratacak içerikler üretmek ve harekete geçmeye olanak sağlayacak zemini hazırlamak. Bireyler olarak biz neler yapabiliriz? sorusu ışığında içeriklerimizi hazırlıyoruz. Çoğu zaman daha iyisini bilmediğimiz için hatalı seçimler yapabiliyoruz. Maya Angelou’nun da dediği gibi ‘Daha iyi bildiğinde, daha iyisini yaparsın.’ Biz de insanlara bu bilgiyi yaymak istiyoruz. Ben de Burdayım’a zemin olarak her ikimiz için de önemli olan 4 ortak değeri belirledik. Bunlar; gönüllü olmak, katkıda bulunmak, sürdürülebilirlik ve farkındalık. Bu kapsamda gönüllülük esasına dayanarak doğa ve çevre konularında farkındalık yaratarak sürdürülebilir bir yaşama katkı sağlamak istiyoruz.
-Sayfanızı incelediğimde özellikle geri dönüşüm ve ileri dönüşüm hakkındaki paylaşımlarınız ve ileri dönüşümün önemine dikkat çekmeniz ilginç geldi. Bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz, ileri dönüşüm nedir ve neden önemlidir?
İleri Dönüşüm işlevselliğini yitirmiş eski bir eşyanın yaratıcılık ve emek ile kullanım amacından farklı bir eşyaya dönüştürülmesidir. ‘Yeniden üretme sanatı’ olarak da bilinir. Mesela eski araba lastiğinden bir oturma pufu tasarlamak ileri dönüşüme bir örnektir. İleri dönüşüm aynı zamanda yaratıcılığınızı kullanmanıza da alan açarak kendi ürettiğiniz bir ürünü kullanmanın tatminini yaşamanızı sağlar. İleri dönüşümün önemi çöp olacak ya da geri dönüşüme gidecek bir malzemenin uygun bir şekilde değerlendirilmesidir. Sürdürülebilir bir yaşama ve kişinin bütçesine de katkı sağlarken ileri dönüşüm ile tüketmekten öte üretmiş olursunuz. Yeni bir malzeme yapmak için su, elektrik gibi kaynaklara ihtiyaç duyarsınız fakat ileri dönüşümde bu ihtiyaç çok düşük miktardadır böylelikle ileri dönüşüm ile doğal kaynakların korunmasına da katkı sağlamış olursunuz.
İLERİ DÖNÜŞÜM ÇÖPÜ AZALTIR
-İleri dönüşüm ve geri dönüşüm arasındaki farklar nelerdir?
Geri dönüşüm plastik, kağıt, cam, alüminyum gibi atıkların çeşitli kimyasal ve fiziksel işlemlerle tekrardan ham maddeye dönüştürülmesi işlemidir. İleri dönüşüm ise artık kullanılmayan eski eşyayı yeniden tasarlamak yoluyla farklı işlevsel bir eşyaya dönüştürülmesidir. İleri dönüşüm ile kendine has benzersiz ürünler yaratmanız söz konusudur. Geri dönüşüm ise atıkların ham madde olarak yeniden üretime sokulmasıdır. Cam ve alüminyum gibi malzemeler sonsuz kez geri dönüştürülerek enerji verimliliğine, doğal kaynaklarımıza ve çevremize katkıda bulunur. Plastik ve kâğıt gibi malzemeler kullanıldıktan sonra değer kaybederek aşağı dönüşüme tabi olurlar. Hem geri dönüşüm hem de ileri dönüşüm çöp akışını azalttığı için önemlidir.
-Özellikle Kovid-19 salgını bizlere geri dönüşümün ve elimizdekileri değerlendirmenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlattı. Siz bu konuda neler söylemek istersiniz?
Kovid-19 ile birlikte evde kalarak, elimizdeki kaynakların değerini hatırladığımız bir süreç yaşıyoruz. Doğa bize tüm kaynaklarını cömert bir şekilde sunarken, geçtiğimiz yüzyılda doğadan uzaklaşarak zaman içerisinde tüketim odaklı bireyler haline geldik. Doğa ile ve kendimiz ile kopardığımız bağı yeniden hatırlamak güzel bir başlangıç noktası olacaktır.
-Eklemek ve dikkat çekmek istediğiniz başka bir nokta var mı?
Günlük alışkanlıklarımızda yapacağımız küçük değişiklikleri istikrarlı bir şekilde yaptığımızda hem kendimiz için hem de çevremiz için fark yaratabileceğimize inanıyoruz. En basitinden dişlerimizi fırçalarken boşa akan suyu engellemek için kapatmak ya da çöplerimizi uygun şekilde geri dönüşüme sokmak hayatımıza sokabileceğimiz alışkanlıklar. Bunun gibi alışkanlıkları uzun zamandır yapanlar olduğu kadar yeni başlayanlar ya da henüz hayatına sokmamış kişiler de var. Ne kadar çok kişi içinde bulunduğu çevreye dair bireysel sorumluluk alırsa o derece fark yaratabileceğimize inanıyoruz.
İLHAM OLABİLİRİZ
-Geri dönüşüm ve ileri dönüşüm konusundaki farkındalıklarımızı nasıl artırabiliriz, bu konuda önerileriniz var mı?
Geri dönüşüm ve ileri dönüşüm konusunda farkındalığımızın artması için öncelikle okumak ve bu konularda bilgi edinmek gerekiyor. İçinde bulunduğumuz dönemde çeşitli teknolojiler her türlü bilgiye sonsuz erişim olanağını hiç bir yere gitmeden evimizden edinmemizi sağlıyor. Bu şansı iyi değerlendirmek gerekiyor. Sosyal ağlar üzerinden birçok kurum ve kuruluş ile iletişime geçmemiz de mümkün. Farkındalığın artmasını destekleyecek içerikler üreten bir sürü hesap var bu hesapları takip edilebiliriz. Bir de geri dönüşüm, doğa çevre gibi konularda etrafımızdakiler ile daha çok konuşarak bilgi paylaşımını sağlamalıyız. Herkes birbirinden bir şeyler öğrenebilir. Paylaşarak birbirimize ilham olabiliriz.
 

Diğer Haberler

CHP İzmir’de kritik toplantı: Birbirimize sahip çıkalım!

CHP İzmir’de kritik toplantı: Birbirimize sahip çıkalım!

Başkan Tunç Soyer’in, CHP İzmir İl Örgütünden AK Parti ve MHP’nin yaptığı eleşti...

Boztepe’den harcama eleştirisi

Boztepe’den harcama eleştirisi

AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, 2019 yılına ilişkin mali yıl gelir gider...

Batur: Konak Belediyesinin  ayakları yere sağlam basıyor

Batur: Konak Belediyesinin ayakları yere sağlam basıyor

Konak Belediyesi temmuz ayı olağan meclis toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıd...

Biz Varız dayanışmasında 200 bin gıda paketi hedefi aşıldı

Biz Varız dayanışmasında 200 bin gıda paketi hedefi aşıldı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in çağrısıyla başlatılan Biz Varız...

Korona aşısı için Biontech ve Pfizer testlerden olumlu sonuçlar aldı

Korona aşısı için Biontech ve Pfizer testlerden olumlu sonuçlar aldı

Türk bilim adamı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucu ortağı olduğu BioNTech ve ABD me...

Berat Albayrak ve ailesine hakarete ilişkin 1 şüpheli tutuklandı

Berat Albayrak ve ailesine hakarete ilişkin 1 şüpheli tutuklandı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile ailesine yönelik hakaret içeren payla...