İklimdeki dalgalanma tarıma zarar verdi

İklimde yaşanan sıcaklık ve yağış dalgalanmalarının tarım alanlarına zarar verdiğini söyleyen yüksek Ziraat Mühendisi Çiftçi, “Koronavirüsten sonra çiftçiyi iklimdeki dalgalanmalar vurdu” dedi

İklimdeki dalgalanma tarıma zarar verdi
ÖZKAN PEKÇALIŞKAN-ÖZEL HABER
Yüksek Ziraat Mühendisi Ferdan Çiftçi, bayramdan önce yaşanan aşırı sıcakların ve son günlerde yaşadığımız aşırı yağışlar, dolu ve fırtınanın tarım alanlarını ve çiftçileri olumsuz etkilediğini belirtti.
Koronavirüsten sonra çiftçiyi iklimdeki dalgalanmaların vurduğuna işaret eden Çiftçi, “Hem aşırı sıcaklar hem de aşırı yağışlar ve dolu etkisiyle tarım alanlarında zararlar oluştu. Bunun zararlarını önümüzdeki günlerde daha çok göreceğiz. Öncelikle çiftçimize geçmiş olsun diliyoruz. Türkiye’nin güneyinden, Trakya ve Ege’ye kadar her alanda ciddi anlamda bir etkilenme söz konusu oldu. Bu etkilenmeyi iki şekilde yaşadık. Birincisi mayıs ayının sonlarına doğru yaşadığımız 40 dereceyi aşan sıcaklardı. Bu sıcak hava dalgası bitkilerde yoğun strese neden oldu. Narenciye ve zeytinlerde meyve dökümlerine sebep olacağını öngörüyoruz” dedi.KİRAZI ÇOK ETKİLEDİ
Bu tip ani iklim değişikliklerine önlem almanın çok zor olduğunu altını çizen Çitfçi, “Sulama ve hava sıcaklığının düştüğü yerlerde büyük pervanelerle soğuğu ya da sıcağı dağıtmak üzere kullanılan yöntemler var. Ama çiftçinin hepsinin bu yöntemi kullanması ve bu durumun önüne geçebilmesi söz konusu değil. Sıcakların akabinde de aşırı yağış, dolu ve fırtına ile çiftçinin ikinci zararı yaşadığı durumu yaşadık. Ege Bölgesi’nde dolu etkisi çok olmasa da Güneyde ve Trakya bölgesinde bu durum daha çok yaşandı. Ancak bunların hepsini bir bütün olarak görmek gerekiyor. İzmir ve Ege Bölgesi’nde ise aşırı yağışlardan dolayı bir etkilenme oldu. Bizim için çok değerli olan kirazda yoğun tahribata yol açtı. Kalitede de düşüklük yaşattı. Üretici zaten koronavirüs nedeniyle işçi bulamamaktan kaynaklı hasadı yapmakta zorlanıyordu. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu anlamda takdir edilecek gönüllüler ile hasat uygulaması vardı. Bu işlerin dikkatli yapılması gerekiyordu. Hasadın nasıl yürüdüğünü bize yansıyan kısımlarıyla olumlu olduğunu gördük” ifadelerini kullandı.
ÇİFTÇİNİN ZARARI KARŞILANMALI
Ege çiftçisi için önemli olan pamuk ve mısır ekiminde de ciddi sıkıntılar yaşandığını söyleyen Çiftçi, “Bergama ve Söke bölgesinde pamukta sıkıntılar yaşandı. Bir kısım çiftçi ekimlerini yenilemek zorunda kaldı. Bunların hepsi çiftçiye maliyettir. Son yağışlarda bunların etkisi biraz daha arttı. Göreceli olarak zararın bölgesel olduğunu söylemek doğru olur. Yoğun bir zarar yok ama bir zarar oluştu. Toplamda Türkiye çapında baktığımızda Trakya, Ege ve Güney’de tarımın katma değerli üretim yapıldığı yerlerde tarım alanları daha çok zarar gördü. Çiftçimiz gerçekten bu anlamda çok zorlanacak. Maliyetler çiftçiye yüklenmemelidir. Bu zararlarda devlet elini taşın altına koyup, çiftçini yanında olup, zararları karşılanmalıdır. Korona günleri bizlere şunu çok net gösterdi ki tarım yoksa gıda yok, gıda yoksa yaşam yok. O nedenle biz bu sektöre gözümüz gibi bakmalıyız. Onları üretim yapacak seviyede tutmalıyız. Onların yaşamlarını sürdürecek yaşam kalitelerinin yükseltecek bir gelir düzeyine ulaşmaları için onların desteklenmesi her zaman gereklidir. Dünya devletleri bu destekleri her zaman yapıyor. Bizde de var olan destekler ne yazık ki yetersiz, zamansız ve niteliksiz verildiği için bu sonuçları yaşıyoruz. Bu kader değil, değişebilir sadece irade ve politika değişikliği gerektiriyor” diye konuştu.  
TÜKETİCİ DE ZARAR GÖRECEK
İklimdeki dalgalanmaların sonucunun tüketiciye de yansıyacağına vurgu yapan Çiftçi, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Üretici ile tüketicinin zararı da çıkarı da burada yan yanadır. Yaz aylarında hem koronavirüs etkisi hem de iklimdeki dalgalanmalar sebebiyle sebze-meyve fiyatlarında oynamalar olabilir. Zaten üretici ile tüketici fiyatları arasında müthiş bir fark var. Bu her zaman gündeme getirdiğimiz bir konu ama artık o kadar belirgin bir hale geldi ki… Soğanlar bir taraftan tarlada kaldı diyoruz, biz aynı zamanda da soğanı pazarlarda 5-6 TL’den almak durumunda kaldık. Hala da yeterince düşmüş değil.”
 

Diğer Haberler

CHP İzmir’de kritik toplantı: Birbirimize sahip çıkalım!

CHP İzmir’de kritik toplantı: Birbirimize sahip çıkalım!

Başkan Tunç Soyer’in, CHP İzmir İl Örgütünden AK Parti ve MHP’nin yaptığı eleşti...

Boztepe’den harcama eleştirisi

Boztepe’den harcama eleştirisi

AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, 2019 yılına ilişkin mali yıl gelir gider...

Batur: Konak Belediyesinin  ayakları yere sağlam basıyor

Batur: Konak Belediyesinin ayakları yere sağlam basıyor

Konak Belediyesi temmuz ayı olağan meclis toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıd...

Biz Varız dayanışmasında 200 bin gıda paketi hedefi aşıldı

Biz Varız dayanışmasında 200 bin gıda paketi hedefi aşıldı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in çağrısıyla başlatılan Biz Varız...

Korona aşısı için Biontech ve Pfizer testlerden olumlu sonuçlar aldı

Korona aşısı için Biontech ve Pfizer testlerden olumlu sonuçlar aldı

Türk bilim adamı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucu ortağı olduğu BioNTech ve ABD me...

Berat Albayrak ve ailesine hakarete ilişkin 1 şüpheli tutuklandı

Berat Albayrak ve ailesine hakarete ilişkin 1 şüpheli tutuklandı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile ailesine yönelik hakaret içeren payla...