ISİG’den işçiler için  12 korona talebi

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, koronavirüs salgınında çalışmak zorunda olan işçi sağlığının korunması için atılması gereken adımlara ilişkin taleplerini açıkladı

ISİG’den işçiler için  12 korona talebi
ÇAĞLA GENİŞ
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) koronavirüse yakalananların sayısının her geçen gün arttığı süreçte işçilerin sağlıklarının korunmasına ilişkin 12 maddelik talep listesi yayınladı. Koronavirüs salgını sırasında 20 milyon işçi ve aileleri için hiçbir önlem alınmadığını, işçilerin işyerlerinde işten atma, zorunlu ücretsiz izne çıkarma, yıllık izin kullandırtma, üretim baskısı ve fazla mesai gibi uygulamalara sıkıştırıldığını ifade eden İSİG Meclisi, tüm maddeleri de içeren ana taleplerinin ‘bu süreçte işçilerin sağlığı için üretimi sürdürmenin zorunlu olduğu sektörler dışında işyerlerinde üretimin durdurulması ve işçilerin salgının kritik evresi bitinceye kadar ücretli izinli sayılması’ olduğunu belirtti. Açıklamada ayrıca, “Hangi şehirde kaç hastanın teşhis edildiği, kaç kişinin hayatını kaybettiği gibi bilgileri öğrenme hakkımız var. Bu bilgiler halkla açık ve şeffaf biçimde paylaşılsın” ifadelerine yer verildi.
İŞTEN ÇIKARMALAR YASAKLANSIN
İSİG Meclisi, işçi sağlığının korunması için 12 acil talebi şu şekilde sıraladı: “Patronların ekonomik kaybı gerekçe göstererek işçileri işten çıkarmaları, zorunlu ücretsiz izin ve zorunlu yıllık izin kullandırması yasaklansın. Çalışma saatleri ücretler ve haklarda bir kayıp olmaksızın en çok günlük 6 saat olacak biçimde sınırlandırılsın. Çalışma süresinin kısaltıldığı işyerlerinde patronların, bu süreleri işçilerin izinlerinden düştüğü hukuksuz uygulamalarına son verilsin. Kişisel hijyen ve korunma malzemeleri işçilere ve halka ücretsiz olarak dağıtılsın. İşçilerin sağlık taramaları yoğunlaştırılsın ve işyerlerinin çalışma organizasyonu salgında hijyen kuralına göre düzenlensin. Özellikle tuvalet, yemekhane, ortak çalışma ve dinlenme alanlarının kullanımı acilen düzenlensin. Sık ve ortak kullanılan yemekhane, soyunma odası, dinlenme odası, tuvalet gibi alanların temizliği ile işçi servisleri ve şehir içi toplu ulaşım araçlarının hijyeni sağlansın. Kendisi ve yakını virüs nedeniyle karantinaya alınan işçi hastalık süresi kapsamında olsun ve bu süredeki gelir kaybı önlensin. Enfekte işçilerin işten atılması yasaklansın. Temel gıda ve hijyen yardımı karşılansın, gıda ve hijyen ürünlerine yapılan fahiş zamlar geri çekilsin, temel gıda malzemelerinde KDV sıfırlansın. Kontrolsüz fiyat artışına karşı ihbar ve denetim mekanizması kurulsun. Elektrik, su, doğalgaz, tüketici kredisi ve prim borçları ertelensin, salgın süresince temel hizmetler ücretsiz olsun. Alınan karar ve tedbirlerin ancak kamunun bir bölümünde değil, özel sektör, kayıt dışı sektör ve 50’den az çalışanı olan işyerlerinde uygulanması ve yaptırımı sağlansın, gerekli önlemlerin alınmadığı işyerlerinin bildirimi için ihbar hattı kurulsun. Korona virüsün en riskli yaş grubunu oluşturan 50 yaş ve üstü işçilere salgın bitene kadar izin hakkı tanınsın, en düşük emekli maaşı asgari ücret düzeyine çıkarılsın. Hangi şehirde kaç hastanın teşhis edildiği, kaç kişinin hayatını kaybettiği gibi bilgileri öğrenme hakkımız var. Bu bilgiler halkla açık ve şeffaf biçimde paylaşılsın.” 

Diğer Haberler

Gazeteci Oğuz’a Özür Ziyareti

Gazeteci Oğuz’a Özür Ziyareti

İzmir Kültürpark'ta dün güvenlik görevlileri tarafından görev yapması engellenen...

İZSU sayaç okumalarına tekrar başladı

İZSU sayaç okumalarına tekrar başladı

İZSU Genel Müdürlüğü koronavirüs salgını nedeniyle geçtiğimiz aylarda durdurduğu...

İkinci el araç fiyatları tavan yaptı

İkinci el araç fiyatları tavan yaptı

İkinci el otomobil piyasası son günlerde gözle görülür bir artış gösterirken, fi...

TBB ve 79 barodan ‘Avukatlık Kanunu’ tartışmalarına ilişkin açıklama

TBB ve 79 barodan ‘Avukatlık Kanunu’ tartışmalarına ilişkin açıklama

TBB ve 79 baro başkanlığı, Avukatlık Kanunu’nda yapılması düşünülen değişiklikle...

İzmir’de kaybolan genç kız bulundu

İzmir’de kaybolan genç kız bulundu

İzmir’in Foça İlçesi’nde iki gün önce ortadan kaybolan Bahar A., arama çalışmala...

Türkiye’nin Otomobili’nin fabrikası ‘ÇED olumlu’ raporunu aldı

Türkiye’nin Otomobili’nin fabrikası ‘ÇED olumlu’ raporunu aldı

TOGG tarafından Bursa’nın Gemlik ilçesinde üretimi yapılacak olan Türkiye’nin Ot...