İzmir ve Düsseldorf ‘aklını’ birleştirecek

ATİAD’ın ziyaretinde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Düsseldorf ile ‘Akıllı Kentler’ ve ‘Akıllı Şehir Uygulamaları’ konusunda iş birliğine hazır olduklarını söyledi

İzmir ve Düsseldorf ‘aklını’ birleştirecek
ÖZKAN PEKÇALIŞKAN
 Almanya ve AB üyesi ülkelerde yaşayan Türkleri girişimciliğe özendirmek, Türk girişimcilerinin sektörel sorunlarına çözüm üretmek ve nitelikli iş insanları yetiştirmek amacıyla kurulan Avrupa Türk İşadamları ve Sanayicileri Derneği (ATİAD), Türk-Alman ilişkilerinin ekonomik, kültürel ve sosyal alanlarda geliştirilmesine katkıda bulunmak hedefiyle İzmir’de bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Bu kapsamda ATİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Sarıyar ve beraberindeki heyet, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i makamında ziyaret ederken, özellikle Avrupa ve Almanya özelinde İzmir ile ortak iş birlikleri, sosyal ve kültürel projeler masaya yatırıldı
KARDEŞ ŞEHİR FİKRİ
Toplantı öncesinde konuşan ATİAD Başkanı Aziz Sarıyar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, geçtiğimiz aylarda yine ATİAD’ın girişimleri ile Düsseldorf’ta gerçekleşen ‘LivingTogether’ konferansına katıldığını belirterek, “Türkiye’den tek büyükşehir belediye başkanı olarak Tunç Soyer vardı. Bizim amacımız Avrupa ve dünyadaki zor imajını biraz düzeltmek. Bazı şeyleri biz de gideremiyoruz ama Türkiye tek bir renk değil, tek bir ses değil, tek bir hükümet değil. İzmir bu konuda önde gelen bir şehir. 4 yıl önce İzmir ve Düsseldorf’u kardeş şehir yapma fikrimiz vardı. Ancak bu konuda ilerleyememiştik. Şimdi tekrar canlandırmak istiyoruz. Düsseldorf, Almanya’nın önde gelen ticaret merkezi olduğu gibi moda, sigorta ve bankacılık merkezidir. Dünyada UNESCO’nun araştırmasına göre yaşam kalitesinde dördüncü sırada ve İzmir açısından çok uygun bir şehir. Birbirleri açısından baktığımızda da fuar şehri, havalimanı, liberal dünya bakış açısından da baktığımızda iki şehir birbirine çok benziyor” dedi.
GENÇLERE HİTAP EDEN PROJELER
ATİAD olarak, Almanya’dan Türkiye’ye nasıl destek verebilirizi düşündüklerini belirten Sarıyar, “Bazı şeyleri gerçekleştirmek ve Almanya’da Türkiye aleyhine olan önyargıları da kırmak istiyoruz. Kültür ve sosyal aktiviteler de olsun istiyoruz. Bence insanlar birbirini tanırsa önyargılar çok çabuk öyle giderilebilir. Ben her zaman gençlere hitap eden projeleri öneriyorum. Çünkü gençlerde önyargı başlamadan giderebilirsek, çok iyi oluyor. Sonradan önyargı zihinlere yerleşince gidermek daha zor oluyor. Almanya’dan Türkiye’ye Türkiye’den Almanya’ya öğrenciler getirmek istiyoruz. Değişik aktiviteler de yapabiliriz” diye konuştu.
DİJİTALLEŞMEDE ÖRNEK KENT: DÜSSELDORF
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise, Almanya’da katıldığı ‘LivingTogether’ toplantısında Düsseldorf şehrinden, Düsseldorf Belediye Başkanı Geisel’den ve ATİAD’ın oradaki mevcudiyetinden çok etkilendiğini belirterek, özellikle ‘Akıllı Kentler’ ve ‘Akıllı Şehir Uygulamaları’ ile ilgili iş birliklerine hazır olduklarını belirtti. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin dijitalleşmesi adına İzmir ve Düsseldorf arasında örnek olabilecek projeler ve ortak adımların atılması için ATİAD aracılığıyla Geisel’i İzmir’e davet eden Soyer, ‘Akıllı Kentler’ projeleri, turizm, kültür ve konsept fuarcılık alanlarında Almanya’yı örnek alabileceklerini dile getirdi.

 

Diğer Haberler

Kısıtlama kalktı, İzmir’de plajlar doldu

Kısıtlama kalktı, İzmir’de plajlar doldu

Korona virüs nedeniyle bir süredir hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamasının uyg...

İzmir’deki AVM’de dehşet

İzmir’deki AVM’de dehşet

İzmir’in Menemen ilçesinde bir koca, boşanma aşamasında olan ve AVM’de çalışan e...

Endonezya'da Kovid-19 vakalarında rekor artış

Endonezya'da Kovid-19 vakalarında rekor artış

Endonezya'da Kovid-19 vaka sayısı son 24 saatte 993 arttı ve şimdiye kadarki en...

Soylu'dan 'darbe' sözü üretilmeye çalışıldığı vurgusu

Soylu'dan 'darbe' sözü üretilmeye çalışıldığı vurgusu

İçişleri Bakanı Soylu, "Birkaç gündür Meclis'teki milletvekillerinin hukukun ger...

Alman Die Welt gazetesinden Türk SİHA'lara övgü

Alman Die Welt gazetesinden Türk SİHA'lara övgü

Alman Die Welt gazetesi yayınlanan bir makalede, Türkiye'nin Silahlı İnsansız Ha...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer: “İzmir turizminin anayasasını yazdık”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer: “İzmir turizminin anayasasını yazdık”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği...