İzmir’in kurtarıcıları yarışmada buluşuyor

Madencilik sektörü tarafından dünyada her yıl gerçekleştirilen Maden Kurtarma Yarışmalarının ilki Türkiye Madenciler Derneği tarafından İzmir’de gerçekleştirilecek yarışmanın tanıtımı yapıldı

İzmir’in kurtarıcıları yarışmada buluşuyor
NURETTİN BAKİ
Birinci Maden Kurtarma Yarışması tanıtım toplantısı, Kaya İzmir Thermal & Convention Salonu’nda yapıldı. Tanıtım toplantısında; Türkiye Madenciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Emiroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilileri açılış konuşmalarını gerçekleştirdi. Tanıtım toplantısında konuşan sektör paydaşları Türkiye’deki maden sektörünün faydalarını ve yaşanan zorluklarını anlattı. Yapılacak yarışmanın önemine vurgu yapan sektör temsilcileri, yarışmanın arama kurtarma ekiplerine ciddi katkı sağlayacağını dile getirdi.
İzmir’de ilk kez düzenlenecek Ulusal Maden Arama Kurtarma Yarışması’nın tanıtımını yapan Türkiye Madenciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Emiroğlu, maden kurtarma ekiplerinin teknoloji, donanım ve yeterlik anlamında artık dünya ile aynı seviyede, aynı ligde yer aldığını dile getirdi.
Tanıtım toplantısında konuşan yarışmanın yürütme kurulu başkanı Göksel Alpaslan ise, gelişmiş ülkelerdeki arama kurtarma yarışmalarına bakınca Türkiye’de böyle bir eksiklik olduğunu fark ettiklerini söyleyerek ekipler yetiştirildiğini ancak eğitim ve ekipman konusunda hala bazı gereksinimler olduğunu ifade etti. Alpaslan, “Özellikle Soma’da birbirini daha önce hiç görmemiş ve farklı ekolleri temsil eden ekipler ilk kez yan yana geldiler, görev yaptılar. Maalesef Soma faciasından sonra da çok fazla değişen bir şey olmadı. Maden arama kurtarma konularında yasal, eğitsel ve yetkinlikler düzeyinde bir belirginlik ve kesinlik olmadan bugüne geldik” dedi.
MADENSİZ BİR HAYAT DÜŞÜNÜLEMEZ
Türkiye Madenciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Emiroğlu, hammaddeye olan ihtiyacın artmasıyla seri üretime geçildiğini belirterek ihtiyaç artışının madencilikteki üretim miktarlarını da etkilediğini söyledi. Dünyada madensiz bir hayatı düşünmenin mümkün olmadığını ifade eden Emiroğlu, “Son dönemde ülkemizde bizleri üzen bazı gelişmeler oldu. Sektörümüzün toplum refahı için oynadığı rol zamanla anlaşılacak ve çevresel hassasiyetimiz fark edilecek. Madenciliğin gelişen ülkelerdeki gibi kamuoyu tarafından destekleneceğine eminim” dedi. Dernek olarak ilk kez madenlerde kurtarma yarışmasını hayata geçirdiklerini anlatan Emiroğlu, iş kazalarının bütün iş kollarında olduğunu ancak en yüksek ölüm oranlarının madenlerde gözlendiğini dile getirdi. İş güvenliği konusunda eğitimlerin arttığını ifade eden Emiroğlu, “Maden ocaklarında ölümlü iş kazaları sıklığı hala yüksek. Türkiye maalesef arzu edilen yerde değil. Faciaların çoğunluğu yer altı işletmelerde oluyor. Bugüne kadar maden işletmelerinde olan kazalar nedeniyle yüzlerce emekçiyi kaybettik. Bu ölümler etkili bir arama kurtarma faaliyeti ile önlenebilirdi. Benzer şekilde işletmeler tarafından acil durum planları oluşturulmalı. 1938 yılından günümüze 10 binden fazla kurtarıcı yetiştirildi. Bugün maden kurtarma konusunda özel sektör firmalarının da profesyonelleştiğini görüyoruz” diye konuştu. Başkan Ali Emiroğlu, geçen yıl Aralık ayından bu yana gerçekleştirilen tatbikatlar sayesinde yarışmanın olgunlaştığını söyleyerek organizasyon ile görsel ve duyusal bir şölen sergileneceğini dile getirdi. Emiroğlu, yarışmanın geleneksel hale getirilmesini amaçladıklarını kaydetti. Emiroğlu, “Memnuniyetle ifade etmek isterim ki, bugün maden kurtarma konusunda kamu ekiplerinin yanı sıra, özel sektör firmalarının da profesyonel ekipler oluşturmaya başladığına tanıklık ediyoruz. Bugün burada Türkiye madencilik tarihinde bir ilk olarak düzenlenecek olan bu yarışmayı yapabilir hale gelmemiz, bu olumlu gelişmelerin somut örneğidir. Ülkemizdeki maden kurtarma ekiplerinin teknoloji, donanım ve yeterlik anlamında artık dünya ile aynı seviyede, aynı ligde yer aldığına da yarışma sırasında hepimiz şahit olacağız” değerlendirmesinde bulundu. İzmir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) Müdürü Osman Metin Saroğlu, 1990 yılında Marmara’da yaşanan depremin ardından kazandığı deneyimleri anlattı.

5 TAKIM YER ALIYOR
Dünya Madencilik Sektöründe, hem ulusal hem de uluslararası katılımlar ile her yıl gerçekleştirilen Maden Kurtarma Yarışmalarının ilki Türkiye Madenciler Derneği tarafından İzmir’de organize ediliyor. Yarışma, 10-13 Eylül 2019 tarihleri arasında Tüprag Efemçukuru Altın Madeni İşletmesinde düzenlenecek. Maden Kurtarma Yarışmasına; Çayeli Bakır, Esan Eczacıbaşı, Koza Altın, TKİ ve Tüprag yarışmacı olarak katılırken, TÜMAD, İmbat Madencilik ve Polyak gözlemci olarak yer alacak.


 

Diğer Haberler

Kısıtlama kalktı, İzmir’de plajlar doldu

Kısıtlama kalktı, İzmir’de plajlar doldu

Korona virüs nedeniyle bir süredir hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamasının uyg...

İzmir’deki AVM’de dehşet

İzmir’deki AVM’de dehşet

İzmir’in Menemen ilçesinde bir koca, boşanma aşamasında olan ve AVM’de çalışan e...

Endonezya'da Kovid-19 vakalarında rekor artış

Endonezya'da Kovid-19 vakalarında rekor artış

Endonezya'da Kovid-19 vaka sayısı son 24 saatte 993 arttı ve şimdiye kadarki en...

Soylu'dan 'darbe' sözü üretilmeye çalışıldığı vurgusu

Soylu'dan 'darbe' sözü üretilmeye çalışıldığı vurgusu

İçişleri Bakanı Soylu, "Birkaç gündür Meclis'teki milletvekillerinin hukukun ger...

Alman Die Welt gazetesinden Türk SİHA'lara övgü

Alman Die Welt gazetesinden Türk SİHA'lara övgü

Alman Die Welt gazetesi yayınlanan bir makalede, Türkiye'nin Silahlı İnsansız Ha...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer: “İzmir turizminin anayasasını yazdık”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer: “İzmir turizminin anayasasını yazdık”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği...