Kaya’dan çöp tesisi çıkışı

İzmir Büyükşehir Belediyesinin Menderes’te yapmayı planladığı katı atık bertaraf tesisiyle ilgili konuşan AK Partili Kaya, “Çöp tesisi yapılacaklar listesinde olsaydı vatandaş oy verir miydi?” dedi

Kaya’dan çöp tesisi çıkışı
AHMET TOPRAK
İzmir Büyükşehir Belediyesinin Menderes Çakaltepe ve Gölova Mevkii’nde yapmayı planladığı katı atık bertaraf tesisiyle ilgili tartışmalı süreç devam ediyor. Büyükşehir’in yapım ihalesine çıktığı fakat ÇED süreci henüz başlamayan tesise birçok kesimden tepki gelmişti.  Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan ön tahsis izni alınan bir yerde yapılması düşünülen çöp tesisine Buca, Karabağlar, Gaziemir, Menderes, Balçova ve Narlıdere ilçelerinin evsel atıklarının taşınması planlanıyor. Projeye karşı daha önce de açıklamalarda bulunan AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya köylülerle buluştu. Çakaltepe ve Gölova’yı ziyaret eden Kaya’ya AK Parti İlçe Başkanı Süleyman Artcı, eski Belediye Başkanı Bülent Soylu ve partililer eşlik etti. Çok sayıda vatandaşın katıldığı kahvehane toplantısında konuşan Kaya, CHP’li Belediye Başkanı Mustafa Kayalar’a yüklendi.
EŞİ DE OY VERMEZDİ!
Kaya, “Köylünün, vatandaşın, seçmenin hakkını koruması gereken belediye başkanı taşıdığı ünvanın hakkını veremiyor. Reis dediğin bulunduğu yerin çıkarlarını korur, ona göre davranır.  Belediye başkanı, bu tesisi yapmayı düşünen Büyükşehir’deki toplantıya katılmıyor. Tunç Soyer ilçeye ziyarete geldiğinde karşı çıkmıyor. Sonra da buralara gelip projenin faydalarını anlatmaya çalışıyor. Peki soruyorum; yerel seçimde seçim vaatleri arasında çöp tesisi yapmak var mıydı? Eğer böyle bir tesis projesi yapmak yapılacaklar listesinde olsaydı vatandaş oy verir miydi? Kesinlikle seçmez, oy vermezdi. En başta belediye başkanına oyu kendi kayınvalidesinin yaşadığı Çakaltepe ve Gölova halkı karşı çıkardı. Bu belediye başkanına kayınvalidesi ve eşi de oy vermezdi” dedi.
BURALAR SAHİPSİZ DEĞİLDİR
Menderes’e beş yıl önce de böyle bir projenin getirilmeye çalışıldığını anlatan Kayalar, AK Partili eski Belediye Başkanı Bülent Soylu’nun girişimleri sayesinde engellendiğini vurguladı. AK Parti teşkilatının süreci yakından takip ettiğini belirten Kaya, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin halkın yararına olmayan bir işin altına asla imza atmayacağını söyledi. Kaya, “Menderes kentin giriş noktasıdır. Ayrıca tarım havzasıdır. Ve kentin su kaynaklarının bulunduğu bir yerdir. Üç sebepten buraya tesis yapılamaz. Kafalarına uygun yerel yöneticileri bulan Büyükşehir burada başka işler karıştırıyor. Herkes dikkatli olsun. Buraları sahipsiz bırakmayın. Biz sizin yanınızdayız” ifadelerini kullandı.
AYNI NOKTADAYIZ
Öte yandan toplantıya katılan AK Parti İlçe Başkanı Artcı da, “Gölova mahallemizde yapılması istenen fakat tüm itirazlara karşın halkın sesine kulak tıkayan Menderes Belediye Başkanı Kayalar’ın anlamsız ve tutarsız yaklaşımlarına rağmen apar topar ihalesine çıkılan çöp bertaraf tesisine karşı hemşehrilerimizin yanlarındayız. İlk günden beri nasıl ki İzmir' in incisi Menderesimizin bu proje için uygun olmadığını söylediysek, bugün de aynı duruşu sergiledik. Bu sebeple ilk günden itibaren canla başla mücadele eden, elini taşın altına koymaktan çekinmeyen tüm sivil toplum kuruluşlarının kıymetli başkan ve yönetim kurulu üyelerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diye konuştu.
 

Diğer Haberler

Narlıdere'de virüse karşı koordineli çalışma

Narlıdere'de virüse karşı koordineli çalışma

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, Koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlem...

KARBEM’de online eğitim

KARBEM’de online eğitim

Karabağlar Belediyesi’nin önemli sosyal projelerinden Karabağlar Belediyesi Sosy...

Evden çıkmadan ‘kültür-sanat’

Evden çıkmadan ‘kültür-sanat’

Koronavirüs günlerinde kültür-sanat adına evden çıkmadan neler yapabileceklerimi...

Ödemiş polisi can dostları sahipsiz bırakmadı

Ödemiş polisi can dostları sahipsiz bırakmadı

Ödemiş İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, can dostları sahipsiz bırakmadı ve sokak...

EÜ'ye 221 sağlık çalışanı kadrosu tahsis edildi

EÜ'ye 221 sağlık çalışanı kadrosu tahsis edildi

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde görevlendirilmek üzere çeşitli...

Düğün ve nişan organizasyonlarında ücret iadesi hakkı

Düğün ve nişan organizasyonlarında ücret iadesi hakkı

Düğün ve nişan organizasyonları için salon sahiplerine ödeme yapan ancak korona...