Menemen’de ‘engel yok’

Emiralem Engelsiz Yaşam Merkezi ve Engelsiz Çilek Kafe, düzenlenen törenle açıldı. Yaşanabilir ve eşit imkanlar sunan binalara verilen Kırmızı Bayrak’ta İzmir’de ilk olarak bu merkeze asıldı

Menemen’de ‘engel yok’
BURCU YANAR
İzmir’in Menemen İlçesi’nde engelli vatandaşların hayat kalitesini arttırmak ve sosyal hayata katılımlarını sağlayarak iş imkanları yaratmak amacıyla Menemen Belediyesinin Emiralem bölgesinde hayata geçirdiği Emiralem Engelsiz Yaşam Merkezi ve Engelsiz Çilek Kafe’nin açılışı gerçekleştirildi. Yaşanabilir ve eşit imkanlar sunan binalara verilen Kırmızı Bayrak’ta İzmir’de ilk olarak bu merkeze asıldı. Açılışa ilgi bir hayli yoğun oldu. Eski Devlet Bakanı Aydın Tümen, Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, Köy-Koop Yönetim Kurulu Başkanı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer, Serday Aksoy’un eşi Dilek Aksoy, ilçe belediye başkanlarının eşleri, İYİ Parti İlçe Başkanı Yılmaz Karslı, belediye meclis üyeleri, STK temsilcileri, muhtarlar ve halkın yoğun katılımıyla gerçekleşen açılış, renkli görüntülere sahne oldu. Karşıyaka Belediyesi Kent Konseyi’nin ‘Sessiz Korosu’nun yaptığı gösterisiyle başlayan açılış, konuşmalar ve kurdele kesimiyle devam etti.“BU BİR DOMİNO TAŞIYDI”
“Farklılıklar hayata renk katar” sloganını kullanan merkezin açılışında konuşan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, “31 Mart’ta başladığımız yolculuğa devam ediyoruz. Yaşanabilir kentler inşa etmek için çıktığımız yolda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Herkes için yaşanabilir bir kent yaratmanın temel noktası yok saymanın, ötekileştirmenin olmadığı, eşit bir şekilde hizmet verilen anlayışın yerleştirilmesidir. Bundan dolayı göreve geldiğimizden bu yana Kadın Danışma Merkezi’ni, kreşleri açtık, Sevgi Yolu ve Şiir Sokak’ı açtık. Bugün ise Emiralem’de kurduğumuz bu Engelsiz Yaşam Merkezi ile birlikte, hepimizin birer engelli adayı olduğunu da göz önünde bulundurarak, engelli vatandaşlarımızın kentlerde yaşadıkları zorlukları ortadan kaldırmak ve eşit yurttaşlık ilkemizi hayata geçirmek için ilk adımı attık. Engelli arkadaşlarımızın sosyalleşmesinin, toplum içerisinde var olmasının ve örgütlenmesinin önündeki engelleri kaldırmak en büyük amacımızdı. Yaşanabilir bir kent kuracaksak göreve buradan başlamamız gerekiyordu. Bu gün buradaki tesisin hayata geçmesinde emeği geçen başta sevgili eşim Dilek Aksoy’a, Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer’e ve gece gündüz demeden çalışarak hazırlıkları tamamlayan belediye emekçilerine çok teşekkür ederim” dedi. Menemen Belediyesi çalışanlarının da gecesini gündüzüne kattığını belirten Başkan Aksoy, “Çalışanlarımız zor koşullarda bu kampüsü hep birlikte yarattılar. Hepinize çok teşekkür ederim. Neptün Hanım’da çok ciddi bir destek verdi. Buranın yaratılmasında çok büyük bir emeği var. Emiralem Engelsiz Yaşam Merkezi tüm Menemen’e hayır uğurlu olsun. Menemen’i daha yaşanabilir çağdaş bir kent haline getirebilmek için bu bir domino taşıydı ve ilkini iteklemiş olduk” diye konuştu.KIRMIZI BAYRAK VERİLECEK
Açılışta konuşan Neptün Soyer ise “Eşlerimiz Belediye Başkanı seçildikten sonra bir araya gelerek, bizlerin de topluma karşı sorumluluğumuz olduğunu düşünerek ve İzmir’de bir fark yaratmak için ne yapabiliriz diye düşündüğümüzde, bizi en çaresiz bırakan, çözümüne zor ulaşabileceğimiz konunun engelli konusu olduğunu düşündük ve engelsiz yaşam üzerine çalışmaya başladık. Yaklaşık 10 yıl önce İzmir Büyükşehir Belediyesinin bir projesi olan Engelsiz İzmir Komisyonu ile birlikte çalışmaya başladık. Şimdi onlar da buradalar. Yine kentlerin yaşanabilir ve eşit bir yaşam sunduğuna dair verilen Kırmızı Bayrak’ın belirleyicisi olan Kırmızı Bayrak Komisyonu da aramızda. Kırmızı Bayrağı seçen komisyonun içinde İzmir’deki odalar, meslek örgütleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi birimleri ve dernekler var. Bu komisyonun belirlediği ilk ‘Kırmızı Bayrak’ı Menemen’e getirdiğimiz için çok mutluyuz. Bu merkez eşit ve bir arada yaşanacak bir yaşam merkezi olarak bu bayrağı hak ediyor” ifadelerini kullandı.  “EŞİT OLMAK İSTİYORUZ”
Soyer, açıklamalarını şu şekilde tamamladı: “Sosyal sorumluluğun çok önemli olduğunun farkındayız. Bu toplumda kamuyla vatandaşın arasında üçüncü sektör olarak tanımlanan gönüllülük esasıyla çalışan kişiler var. Bizde onların en önünde olmak istiyoruz. Onlarla beraber bu memlekete fayda sağlamak istiyoruz. Demokrasinin gereği olarak toplumda eşit haklara ve fırsatlara sahip, kendine yeten yurttaşlar olarak yaşamak istiyoruz. Sosyal hayatın her alanında, sanatta, siyasette, bilimde engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Eşit olmak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Diğer Haberler

Başkan Arda, hurdadan bütçe çıkardı

Başkan Arda, hurdadan bütçe çıkardı

Gaziemir Belediyesi Makine İkmal Birimi ekipleri, 10 yıldır yatan ve hurdaya çık...

Gaziantep'te çöpte bulunan bebek tedavi edilerek devlet korumasına alındı

Gaziantep'te çöpte bulunan bebek tedavi edilerek devlet korumasına alındı

Gaziantep'te kağıt toplayan iki kişinin çöpte bulup hastaneye getirdiği yeni doğ...

Üçkuyular-Narlıdere metrosu için 75 milyon avroluk imza atıldı

Üçkuyular-Narlıdere metrosu için 75 milyon avroluk imza atıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi küresel salgına rağmen altyapı projelerini sürdürüyo...

Balçova’da ibadete açılacak camilere toplu temizlik

Balçova’da ibadete açılacak camilere toplu temizlik

İzmir'in Balçova ilçesinde belediye ekipleri, her yıl yaptığı cami temizliği ve...

Anaokulu müdüründen evden çıkamayan çocuklara pasta sürprizi

Anaokulu müdüründen evden çıkamayan çocuklara pasta sürprizi

İzmir’de bir anaokulunun görevlileri, salgın nedeniyle uzun zamandır evinden çık...

Çeşme protokolü, Kore gazisini ziyaret ederek bayramlaştı

Çeşme protokolü, Kore gazisini ziyaret ederek bayramlaştı

Çeşme Kaymakamı Hacı Mehmet Kara ve ilçe protokolü, Kore gazisi Hakkı Güvercin'i...