Öğrenciler şehre hapsoldu!

‘Öğrencilerin şehirlerarası ulaşımı ucuzlasın, otobüs fiyatları düşürülsün’ başlığıyla ailelerinin yanına gidemeyen öğrenciler tarafından imza kampanyası başlatıldı. Yetkili dernekler ise neden olarak mazot fiyatlarını gösterdi

Öğrenciler şehre hapsoldu!
SULTAN GÜMÜŞ / ÖZEL HABER
Son aylarda üst üste gelen akaryakıt zamları, şehirlerarası otobüs bileti fiyatlarının ciddi anlamda artmasına neden oldu. Geçen yıla oranla yüzde 50-60 civarında yükselen bilet fiyatları yolcuları mağdur etmeye devam ederken bir tepki de okudukları şehre hapsolup, ailelerine özlem duyan öğrencilerden geldi. Change.org sitesinde ‘Öğrencilerin şehirlerarası ulaşımı ucuzlasın, otobüs fiyatları düşürülsün’ başlığıyla imza kampanyası başlatan Rabia Susoy isimli kullanıcı, yetkili otobüs firmalarının seslerini duymasını istiyor. 841 kişin imzaladığı kampanyanın hedefi ise bin kişiye ulaşmak. Görüşlerine yer verdiğimiz Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkan Yardımcısı ve Ege Bölgesi Otobüs İşletmecileri Derneği (EBOD) Başkanı Serdar Gerilakan ise fiyat artışını mazot fiyatlarının yükselmesine bağlıyor. Vatandaşın en uygun bileti bulmak için çaba gösterdiğini fakat boşuna çabaladığını vurgulayan Gerilakan, otogarlarda yaşanan durgunluğa da dikkat çekti.
CEPLERİNDE HARÇLIK KALSIN!
841 destekçiye ulaşan Rabia Susoy’un yayınlamış olduğu imza kampanyasında şunlar geçiyor: “Üniversitede okuyan öğrenciler olarak otobüs bileti fiyatları her geçen gün artıyor. Bir ayda eve gidip üniversitenin olduğu şehre dönmek 150 TL’den başlıyor ve daha da artıyor. Aileden hiçbir yardım almadan devlet yardımı KYK parası ile aylık 500 TL veriliyor ayda iki kere eve giden öğrencinin aldığı KYK parası bitiyor. Bunun için otobüs bilet fiyatlarının düşürülmesini talep ediyoruz. Hatta mümkün ise belediyeler tarafından uygun fiyatla şehirlerarası ulaşım istiyoruz. Bu problemin çözülmesinde yardımcı olursanız öğrencilerin ceplerinde harçlık kalmasına yardım edeceksiniz.”
“HAKLIYIZ VE HAKİKATEN MAĞDURUZ”
Ailelerinden uzakta yaşayan Dokuz Eylül Üniversitesi ile Ege Üniversitesi öğrencilerinden de görüş aldık. Öğrencilerin ve velilerin bu dönemde desteğe ihtiyaçları olduğunu söyleyen bir öğrenci, “Öğrenciye sadaka düşüyor dinimize göre. O yüzden bu işi bir nevi ticarete dönüştürmek yerine eğitim almak isteyen insanları desteklemek gerekiyor” derken, diğer bir öğrenci de şunları dile getirdi: “Haklıyız ve hakikaten mağduruz. Düzenleme getirilmeli zaten hayat yeterince zor. Ben de Ege’de okuyan bir öğrenciyim. Bu nedenle bu durumdan ben de etkileniyorum, umarım devlet ya da belediye gerekeni yapar. Öğrenciye her konuda maddi manevi destek ve kolaylık sağlanması gerekirken böylesine bir artış eğitim hayatımıza ve özel yaşantımıza bir engel.”
‘BİRAZ VİCDANLI OLUN LÜTFEN!’               
 ‘Bilet-Şikayet Var’ sitesine öğrenciler tarafından bildirilen sorunlar da şöyle:
*Niğde’den Pozantı’ya normal bilet fiyatı 20 TL iken yer yok diye Mersin bileti almak zorunda bıraktılar. 40 TL ödedim. Ertesi gün otobüsün yarısı boştu resmen. 2 kişilik bilet parası ödettiler. Yaptıkları işi hak ederek yapmıyorlar insanları mağdur ediyorlar.
*Fiyatlar orantısız olarak artıyor. Bazı otobüs firmalarının fiyatları ise diğer firmalara göre daha pahalı. Aralarında %50 fiyat farkı bile var diyebilirim. Her yarım saatte otobüs var ama boş gidiyor. Bunun acısını da fiyatları artırarak çıkarıyorlar. Bunun yerine sefer sayısını azaltıp bilet fiyatlarını düşürseler gerçekten daha çok seviniriz.
*Bursa’dan Adana’ya 125-150 TL’ye taşıyan firmalar varken 2+2 otobüslere 180 TL, 2+1 otobüs için 200 TL fiyat çıkartıyorsunuz, biraz vicdanlı olun lütfen havadan uçurmuyorsunuz. Yer bulamayınca el mecbur alınıyor bilet, 2 gündür çağrı merkezi ve Bursa içindeki ofislerinin internette yazılan numaraların hiçbirine cevap verilmiyor ama bilet satışlarında anında ücreti kesiliyor. Yolda kalsak muhatabımız yok rezilliğimiz bize kalacak.
*Otobüs biletlerini gereksiz bir şekilde pahalı tutmalarına rağmen araçlarda hiçbir konfor yok. 10.08.2019 Afyon-Uşak yolcusuyum. Oturduğum koltuk numarası 34, yanımda ki koltukta dahil olmak üzere kırık. Aynı zamanda hareket saatleri konusunda da sıkıntı yaşadım. 11.00 aracına 11.30’da binebildim. Gecikmeler olabilir evet ama yolcuya hiçbir bilgilendirme yapılmıyor.
“VATANDAŞ BOŞUNA ÇABALIYOR”       
Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkan Yardımcısı ve Ege Bölgesi Otobüs İşletmecileri Derneği (EBOD) Başkanı Serdar Gerilakan ise sektörlerinin ekonomik sıkıntılar ve akaryakıt zamlarından etkilendiğini belirterek, otobüslerin çoğu zaman boş sefer yapmak zorunda kaldığını söyledi. Otogarlarda bir durgunluğun yaşandığını belirten Gerilakan, bilet fiyatlarının yüksek olmasının hem yolcuları hem de kendilerini mağdur ettiğini kaydederek, yakıt fiyatlarının düşmesi için yetkililere çağrıda bulundu. “Bu yükselme bilet fiyatlarına yansıdığı için vatandaş en uygun bileti bulmak için çaba gösteriyor. Yalnız vatandaş boşuna çabalıyor” diyen Gerilakan, “Çünkü bilet fiyatlarında bir düşüş olmayacaktır. Mazot fiyatları yüksek olduğu için birçok firmada servisleri keserek seferleri iptal etmiştir. Bununda sebebi arabanın boş gidip boş gelmesidir” dedi.

Diğer Haberler

Küner Mahallesinde ölüm ve vaka sayısı yükseldi

Küner Mahallesinde ölüm ve vaka sayısı yükseldi

Korona virüs vaka sayısının bir süredir artış gösterdiği İzmir’in Menderes ilçes...

Bakan Soylu duyurdu: İzmir’de uyuşturucu çetesine darbe!

Bakan Soylu duyurdu: İzmir’de uyuşturucu çetesine darbe!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından İzmir’de Alabaylar Çetes...

Sakarya'da patlama olan havai fişek fabrikasındaki arama kurtarma çalışmalarına tekrar başlandı

Sakarya'da patlama olan havai fişek fabrikasındaki arama kurtarma çalışmalarına tekrar başlandı

Sakarya'nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamanın...

İzmir’de kaçak alkol içtiği iddia edilen kişi hastaneye kaldırıldı

İzmir’de kaçak alkol içtiği iddia edilen kişi hastaneye kaldırıldı

İzmir’in Karabağlar ilçesinde, kaçak alkol içtiği iddia edilen kişi hastaneye ka...

İTOB yeni yatırımlarla büyümeye devam ediyor

İTOB yeni yatırımlarla büyümeye devam ediyor

İTOB Organize Sanayi Bölgesinde, birçok alanda ihtiyaç duyulan ticaret merkezini...

İzmir’de 42 göçmen yakalandı

İzmir’de 42 göçmen yakalandı

İzmir’in Menderes ilçesinde, yasa dışı yollarla yurt dışına çıkmaya çalışan 42 s...