Oyunlar sayesinde kuşaklar bir arada

İzmir’de ileri yaştaki bireylerle lise öğrencileri, farklı kuşaklar arasındaki iletişimi ve etkileşimi artırmak amacıyla hazırlanan “proje kapsamında, birbirlerine kendi çağlarının oyunlarını öğretiyor

Oyunlar sayesinde kuşaklar bir arada
İzmir’de, kuşaklar arası etkileşimi artırmak amacıyla hazırlanan proje kapsamında bir araya gelen farklı yaş grubundan kişiler, kendi dönemlerinin oyunlarını oynayarak, iletişimlerini ve ilişkilerini güçlendiriyor. İletişim Uzmanı Buğçe Kamer Baybaş’ın, genç kuşak ile yaşlı kuşak arasında etkili bir iletişim süreci gerçekleştirmek ve kuşaklar arası aktarımı pekiştirmek hedefiyle başlattığı “Siz Küçükken Biz Büyürken” projesi, 60 yaş üzeri bireyler için lisans eğitimi veren Ege Üniversitesi bünyesindeki “Tazelenme Üniversitesi” öğrencileri ile Konak Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerini buluşturdu. Proje kapsamında, 60 yaş üstü 10 üniversite öğrencisi ile 10 lise öğrencisi bir araya gelerek, kendi dönemlerine ait üçer mekan içi, üçer de mekan dışı olmak üzere 12 oyun belirledi. Katılımcılar 12 haftalık süre boyunca belli aralıklarla buluşarak birbirlerine kendi çocukluk dönemlerinin oyunlarını öğretip, oynadılar.
OYUNLARI ÖĞRETTİLER
İleri yaştaki bireyler gençlere “Cicoz”, “Şakşuka”, “Aç kapıyı bezirgan başı”, “Dokuz taş”, “Kale”, “Aşık” oyunlarını; gençler ise büyüklerine “Boom”, “Sözlü Avı”, “Hikayeni Yarat”, “Heykel Yakalamaca”, “Eski Minder” ve “Kemik” oyunlarını öğretti. Hem gençlerden hem de ileri yaştaki bireylerden gelen olumlu geri dönüşler nedeniyle proje geliştirildi. Katılımcı sayısı ve oyun çeşitliliği arttı. 3 ay olarak başlatılan proje 9 ay daha uzatıldı. Oyunlara, “Sessiz Sinema”, “Hırsız-Polis”, “Katil Kim”, “İp Atlama” gibi oyunlar da eklendi. Tazelenme Üniversitesi gönüllü yürütücüsü olan Ege Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Yaşlı Sağlığı doktora öğrencisi Baybaş, projeye nasıl başladıklarını, şu şekilde anlattı:
“Kuşaklar arası iletişim çalışıyorum. Bu nedenle Tazelenme Üniversitesi öğrencileri ile lise öğrencilerini bir araya getirelim diye düşündük. Aralarında güçlü bir iletişim olsun istedik ve aralarında varsa bir çatışma, kıralım istedik. Oyunun en güzel iletişim aracı olduğuna karar verdik. Düşüncemiz harmanlandı ve projelendirdik” dedi. Baybaş, bu proje ile kuşaklar arasındaki çatışmayı azaltarak, onları birbirlerine yakınlaştırdıklarını ve aralarındaki iletişimi güçlendirdiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti: “Gençler sürekli bir ‘aynı’lık içinde. Bu oyunlar ilgilerini çekti ve çok sevdiler. Eve gidip ailelerine bile öğrettiklerini ifade ettiler. Sık sık da kendi aralarında oynadıklarını söylediler. Öyle güzel bir bağ oluştu ki kendileri de böyle bir kültürün aktarıcısı oldular. Aynı şekilde bizim ileri yaştaki öğrencilerimiz için de öyle. Kendi torunlarıyla da aralarındaki iletişimi güçlendirdiğini söylüyorlar.”
HERKES MUTLU
Tazelenme Üniversitesi öğrencisi 75 yaşındaki emekli öğretmen Semiha Metin, projeyi yine kendisi gibi Tazelenme Üniversitesi öğrencisi olan bir arkadaşından duyduğunu söyledi. Şu anda 3’üncü sınıfta olan Metin, gençlerle aynı ortamda olmanın çok güzel bir duygu olduğunu vurgulayarak, “Çocuklarla birlikte olmaktan çok mutluyum. Kendimi daha genç hissediyorum çocukların yanında. 75 yaşındayım ama kendimi 25 yaşında hissediyorum. Onların bilgilerinden ve bizim bilgilerimizden karma yaparak öğrenmek çok güzel bir şey” diye konuştu. Konak Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi sağlık bölümünde okuyan 17 yaşındaki Seda Yıldız ise kendi çağının, teknoloji çağı olduğunu söyleyerek bu dönemde insani ilişkilerin koptuğunu ve kendilerinin geçmişe dair hiçbir şeyi bilmediklerini kaydetti. HABER MERKEZİ

 

Diğer Haberler

Manisa dağlarından köylüye 'çiçek gibi' kazanç

Manisa dağlarından köylüye 'çiçek gibi' kazanç

Manisa'nın Demirci ilçesinde kırsal mahallelerde yaşayan kadınların baharın gelm...

Kovid-19 nedeniyle terhisleri ertelenen askerler ailelerine kavuşmak üzere yola çıktı

Kovid-19 nedeniyle terhisleri ertelenen askerler ailelerine kavuşmak üzere yola çıktı

Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri nede...

Sağlık Bakanı Koca: Acil durum hastanelerimiz Türkiye için zorunlu projelerdir

Sağlık Bakanı Koca: Acil durum hastanelerimiz Türkiye için zorunlu projelerdir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Acil durum hastanelerimiz Türkiye için zorunlu pr...

MEB: Açık öğretimde 2. dönem sınavları 25-26 Temmuz'da yapılacak

MEB: Açık öğretimde 2. dönem sınavları 25-26 Temmuz'da yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Açık Öğretim Ortaokulu, Açık Öğretim Lisesi, Mesle...

İzmir’de üç ayda 40 futbol sahası büyüklüğünde alan parke kaplandı

İzmir’de üç ayda 40 futbol sahası büyüklüğünde alan parke kaplandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, korona günlerinde yol ve altyapı çalışmalarını kesi...

Çiğli'de vatandaşlar sebzesini evlerinde yetiştirecek

Çiğli'de vatandaşlar sebzesini evlerinde yetiştirecek

İzmir'in Çiğli ilçesinde bahçe, balkon ve teraslarda sebze yetiştirilmesini teşv...