Pazaryerlerinde zarara uğrayan üretici kendi çiftliğini kurdu

Kurban satışlarının yapıldığı pazar yerlerinde olumsuz şartlardan dolayı umduğunu bulamayan üretici, Torbalı ve Kaynaklar’da kendi çiftliğini kurarak hizmet vermeye başladı

Pazaryerlerinde zarara uğrayan üretici kendi çiftliğini kurdu
SULTAN GÜMÜŞ / ÖZEL HABER
Kurban Bayramı’na sayılı günler kala küçükbaş ve büyükbaş hayvanların satıldığı pazar yerlerini ziyaret etmiş, üreticinin pandemi sürecindeki satışlarına yer vermiştik. Bu kez ise Torbalı ve Buca Kaynaklar’da çiftlik oluşturan üreticinin yanındayız. Önceki senelerde İzmir’in ilçelerinde kurulan pazar yerlerinde hayvan satışı gerçekleştiren esnaf, olumsuz şartların belediye tarafından iyileştirilememesinden dolayı kendi çiftliğini kurdu. “İnsanlık dramının yaşandığı yerler” olarak tanımladıkları pazar yerlerinde zarara uğradıklarını şu an ise satış çok iyi olmasa da oluşturdukları alanlarda daha mutlu hissettiklerini kaydeden üretici, “Hayvanlarımıza daha uygun ortamlarda bakıyoruz, kendi kişisel ihtiyaçlarımızı daha sağlıklı bir şekilde karşılıyoruz. Karımız oluyor, zararımız olmuyor” dedi.
YATACAK YERİMİZ YOKTU
Yaklaşık 5 yıldır küçükbaş ve büyükbaş hayvan satışı yapan 42 yaşındaki Sedat Karaot, geçen senelerde kurban satışlarının yapıldığı pazar yerlerinde üretici olarak yer aldığını ancak şartlar kötü olduğu için bu sene Torbalı’da oluşturduğu çiftliğinde müşterilerini beklediğini kaydetti. Konuya ilişkin konuşan Karaot, “Yıllarca Örnekköy, Bayraklı, Karşıyaka gibi ilçelerde yer alan pazar yerlerinde satış yaptım. Ancak orada bulunduğumuz dönemlerde şartlar o kadar kötüydü ki… Yatacak yerimiz yoktu, araç kasalarında uyuyorduk, yemek yiyecek yerimiz yoktu, daha doğrusu yemek yoktu, tuvalet yoktu. Su yoktu, yıkanamıyorduk, bu sıcaklarda soğuk sudan mahrum kalıyorduk, keza hayvanlarımız da öyle. Suyu geçtik yeterince yem yok. Bölge ilaçlanmıyordu, hijyen yoktu. Biz yine iyiydik. Ailelerimiz buradaydı. Gelip gittikleri için bazı ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyorlardı… Doğu ve Güneydoğu’dan gelen arkadaşlar daha kötüydü. Onların hiç kimsesi yok burada. Kaldığımız gün kadar belediyeye kira ücreti veriyorduk. Maliyet tahmin edemeyeceğiniz kadar çok fazlaydı. Üstüne bir de ekonomik kriz yaşandı. Kurbanlık fiyatlarında artış yapmamamıza rağmen müşteri çıkmıyordu. Günü zararıyla kapatıyorduk kısacası. Birçok hayvan da elimizde kalıyordu” açıklamalarını yaptı.
KARIMIZ OLUYOR, ZARARIMIZ OLMUYOR
“Baktık böyle olmayacak ‘kendi çiftliğimizi kuralım’ dedik” ifadelerini kullanan Karaot, şunları ekledi: “Torbalı’da yazlık niyetine kullandığımız, küçükbaş hayvanları beslediğimiz bir alan vardı zaten. Orayı biraz daha büyüttük, eksik olan materyalleri tamamladık, denetimini yaptırdık ve tamamen kurbanlıklara uygun hale getirerek hizmete açtık. Aile olarak bu işi yapıyoruz. Çocuklarım, eşim, babam ve annem sürekli destek veriyor. Uzun süredir işin içinde olduğumuz için bizi tanıyanlar çok fazla. Bilen, beğenen kişiler gelip her sene alıyor, sonrasında başka insanlara öneriyorlar. Burada elbette ki her şey çok daha güzel. Hayvanlarımıza daha uygun ortamlarda bakıyoruz, kendi kişisel ihtiyaçlarımızı daha sağlıklı bir şekilde karşılıyoruz. Karımız oluyor, zararımız olmuyor. Hayvanlarımız salgın nedeniyle bu sene çok rağbet görmese bile onları araçlara doldurup oradan oraya sürüklemek zorunda kalmıyoruz.”
İNSANLIK DRAMININ YAŞANDIĞI YERLER
Torbalı’da çiftlik açan bir başka üreticinin de görüşlerine yer verdik. Uzun süre pazar yerlerinde satış yaptığını ancak sonrasında kendi alanını oluşturduğunu kaydeden 45 yaşındaki Hasan Bozdemir, “Satışlar elbette ki geçmiş yıllara kıyasla çok daha iyi değil. Bu sene salgın, onun öncesinde birçok nedenden dolayı yaşanan ekonomik kriz… Ama her şeye rağmen çok şükür. Burada olmak daha iyi, imkanlarımız daha iyi. Pazar yerleri tam anlamıyla insanlık dramının yaşandığı yerler. Ciddi manada sürünüyorduk. Hayvanların ihtiyaçları bir tarafa kendi beşeri ihtiyaçlarımızı karşılayamıyorduk. Belediyeye o kadar fazla şikayette bulunmamıza rağmen maalesef değişen pek bir şey olmadı. Bazen pazar yerlerindeki arkadaşları ziyarete gidiyorum. Her şey hala bıraktığım gibi… İyi bir satış için önce ortamının iyi olması lazım. Buraya beni bilenler geliyor zaten. Çok fazla hayvan da getirmedim bu sene. Elimdekilerin çoğu bitti. Kalanları da yetiştirmeye devam edeceğim” bilgisini paylaştı.
FİYATLARIMIZ PİYASA İLE AYNI
Buca Kaynaklar’da hayvan satışı için bir alan oluşturan 50 yaşındaki Murat Doruk ise ‘Çiftliklerde hayvanlar çok pahalıya satılıyor’ söylemini eleştirdi. Böyle bir şeyin en azından kendi çiftliklerinde mümkün olmadığını aktaran Doruk, “Pazar yerlerindeki fiyat neyse biz de onu veriyoruz. Elbette ki geçen senelerle aynı olmayacak. Çünkü ciddi bir maliyet artışı söz konusu. Kar elde edebilmemiz için bunu yapmamız lazım. Fakat dediğim gibi fiyatlarımız piyasa ile aynı.  Tek değişen yerimiz. Burada şartlarımız çok daha iyi. Çünkü her şeyi kendimiz yapıyoruz, içimiz rahat. En azından belediyeye muhtaç değiliz. Ailemle birlikte Kurban Bayramı’na kadar bereketli satışlar yapmaya çalışıyoruz. Elimizdeki hayvanların birçoğunu sattık. Geriye kalanları diğer Kurban Bayramı’na kadar yetiştireceğiz. Belki sonrasında da satılır. Nasip…” yorumunda bulundu.
 

Diğer Haberler

Adi suç örgütü lideri Çeşme'de yakalandı

Adi suç örgütü lideri Çeşme'de yakalandı

Hakkında İzmir Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilmiş "resmi belgede sahtecilik...

Haluk Levent, Otizm Yerleşkesi projesinin yüzü oldu

Haluk Levent, Otizm Yerleşkesi projesinin yüzü oldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer ile Anadolu Otizm Vakfı Başkanı N...

Başkan Soyer Olivelo Fikir Projesi’nin ödül töreninde konuştu

Başkan Soyer Olivelo Fikir Projesi’nin ödül töreninde konuştu

Olivelo-İzmir Kent Çeperinde Ekolojik Ortak Yaşam Alanı Fikir Projesi Yarışması’...

Geleceğin mesleklerinde yazılım ve yapay zeka ön planda

Geleceğin mesleklerinde yazılım ve yapay zeka ön planda

Kariyer.net Genel Müdürü Uysal, "Yeni mezunlar ve işverenlere 'geleceğin mesleği...

Rektör Prof. Dr. Cemali Dinçer, gençlere seslendi

Rektör Prof. Dr. Cemali Dinçer, gençlere seslendi

Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.M. Cemali Dinçer, üniversitenin Instagram he...

Afganistan'da askeri birliğe saldırı

Afganistan'da askeri birliğe saldırı

Afganistan'ın Gazne vilayetindeki askeri birliğe bomba yüklü araçla düzenlenen s...