Roman müzisyenler: Sesimizi duyan yok!

Salgınla birlikte günübirlik çalışan binlerce müzik emekçisi hayatlarını sürdüremez duruma geldi. Roman müzisyenlerin yoğun yaşadığı Yenişehir Mahallesi’nde oturan Muammer Açukpazu, “Sesimizi duyan yok” diyerek salgınla birlikte neredeyse açlığa mahkum hale geldiklerini anlattı

Roman müzisyenler: Sesimizi duyan yok!
ÇAĞLA GENİŞ-ÖZEL HABER
Koronavirüs salgını dolayısıyla milyonlarca kişi evlerine kapanmak zorunda kalırken, bu süreçten özellikle etkilenen bir kesim de kazançlarını günlük çalışma ile sağlayan Romanlar oldu. Ellerindeki meslekleri çiçekçilik, müzisyenlik, kağıt toplayıcılık, seyyar satıcılık iken şimdi hiçbirini yapamaz hale geldiler. Roman yurttaşların yoğun yaşadığı ve çoğunun eğlence mekanlarında müzisyenlik yaparak gelir elde ettiği Yenişehir Mahallesi’nde oturan iki çocuk babası Muammer Açukpazu da onlardan biri. Salgınla birlikte neredeyse açlığa mahkum hale geldiklerini anlatan Açukpazu, “Böyle devam ederse taşıyamayacağım sorunlar ile yüzleşmem mümkün. Evime, çocuklarıma nasıl yemek götüreceğim bilemiyorum. Mahallemizin durumu içler acısı. Sosyal güvencesi olmayan ve hiçbir yerden yardım almayan müzisyenlerin durumu daha acı. Çoğu arkadaşıma oruç tutabilmeleri için ekmeğini, peynirini ben alıyorum. Ne yazık ki sesimizi duyan yok” dedi.
EVLERDE DRAM YAŞANIYOR
Aynı zamanda İzmir Sahne ve Set Emekçileri Platformu’nun başkanlığını yürüten Açukpazu, salgın sürecinde topladıkları bağışlarla ihtiyaç sahibi müzik emekçilerine gıda yardımında bulunduklarını söyleyerek, “Platform üyelerimizin büyük bölümü sigortasız ve yevmiye usulü çalışan kesimden oluşuyor. Dolayısıyla herhangi bir güvenceden yoksun oluşları nedeniyle gıda noktasında çok zorlanıyorlar. Müzisyenler evlerine aş götüremiyor, tencere boş... Bir birikimleri de olmadığından çocuklarının en temel gıda gereksinimlerini karşılayamıyorlar. Platform olarak herhangi bir kurumdan yardım almadık. Kendi çevremizde nispeten ekonomik durumu iyi olan arkadaşlarımızı, koro şeflerimizi, konuya ilgi duyan hamiyetperver vatandaşlarımızı harekete geçirdik. ‘Bir Nefes İçin El Ele’ adı altında gıda yardımı kampanyası organize ettik. Gıda kolileri ve market alış-veriş kartları hazırladık. Bugüne kadar 1250 gıda kolisi ve 515 market kartı dağıtımını gerçekleştirdik. İzmir’in dört bir yanına, örneğin Torbalı, Çaybaşı ve kısıtlı ulaşım imkanlarını zorlayarak Manisa merkeze de ulaştırıldı. Gıda yardımı dağıtımı sürecinde, filmlere konu olabilecek dram türünden yaşantılar ile karşılaşmaktayız. En son erzak yardımı götürdüğüm bir arkadaşımın evine girdiğimde, çocuklardan biri insanın içine işlercesine hüzünle bana bakıyordu. Elimdeki gıda kolisine kitlenmişti. Bu görüntü beni çok etkiledi. Ağlamak için kendimi zor tuttum. O çocuğun bakışlarını hala hatırlıyorum” ifadelerini kullandı.
SESİMİZİ DUYAN YOK!
Günübirlik çalışan müzik emekçilerinin hayatlarını sürdüremez duruma geldiğini anlatan Açukpazu, “İki yıldır bir işletmede sahne alan fasıl ekibine şeflik yapıyorum. Bu zorlu süreçte yaşamımı kredi kartlarıyla devam ettiriyordum ancak onlar da sıfırlandı. İşin doğrusu ben de ne yapacağımı bilemiyorum. Süreç böyle devam ederse taşıyamayacağım sorunlar ile yüzleşmem mümkün. Evime, çocuklarıma nasıl yemek götüreceğim bilemiyorum. Mahallemizin durumu içler acısı. Sosyal güvencesi olmayan ve hiçbir yerden yardım almayan günlük çalışan müzisyenlerin durumu daha da acı. Koro şeflerimizin erzak yardımlarıyla ayakta durmaya çalışıyoruz. Çoğu arkadaşıma oruç tutabilmeleri için ekmeğini, peynirini ben alıyorum. Ne yazık ki sesimizi duyan yok” diye konuştu.

Diğer Haberler

Hastalığı ayakta atlatanlar dikkat

Hastalığı ayakta atlatanlar dikkat

Nöroloji Uzmanı Dr. Sema Targıt Akbaşak, “Hastalıktan hiç haberi olmadan geçiren...

Netflix’ten sektöre 2 bin 500 lira destek!

Netflix’ten sektöre 2 bin 500 lira destek!

Netflix, İstanbul Kültür Sanat Vakfı ve Sinema Televizyon Sendikası, Kovid-19 pa...

Seccadeler Menderes Belediyesinden

Seccadeler Menderes Belediyesinden

Menderes Belediyesi tarafından, ilçede ibadete açılacak camilerde vatandaşlara ü...

İzmir’de yağmur yağdı, çocuklar iznin keyfini çıkaramadı

İzmir’de yağmur yağdı, çocuklar iznin keyfini çıkaramadı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlaması bulunan 0-14 yaş aras...

Buca’da camiler pandemi sonrasına hazır

Buca’da camiler pandemi sonrasına hazır

Buca Belediyesi, koronavirüsle mücadele sürecinde Diyanet İşleri Başkanlığı kara...

Konak’ta camiler ibadete hazır

Konak’ta camiler ibadete hazır

Konak Belediyesi, camilerin yeniden ibadete açılacağı 29 Mayıs tarihi öncesinde...