Sağlıkçıyı yaşat ki sen de yaşayasın

Bayraklı 5 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’nde meydana gelen sağlıkta şiddet olayı hakkında açıklamalarda bulunan sağlık sendikası başkanları bir an önce caydırıcı cezaların gelmesini talep etti

Sağlıkçıyı yaşat ki sen de yaşayasın

BURCU YANAR

Sağlık çalışanlarına en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde sağlıkta şiddet olayları ne yazık ki yaşanmaya devam ediyor. İzmir Bayraklı 5 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’nde (ASM) meydana gelen sağlıkta şiddet vakası sağlık sendikalarını yine harekete geçirdi. Geçtiğimiz günlerde yaşanan olayda; Bayraklı 5 Nolu Aile Sağlığı Merkezine gelen D.Y. isimli şahısın, ASM’de bulunan hemşireyi darp edip hakaret ve tehditler savurarak boğazını sıktığı belirtildi. Şahsın daha önce de aynı sağlık merkezinde çalışan bir hekime saldırması sebebiyle yargı süreci devam ederken tutuksuz yargılanmasına karar verildiği bildirildi. Yaşanan olay ile ilgili Türk Sağlık Sen 1 Nolu İzmir Şube Başkanı Barış Koçak ve Demokratik Sağlık Sen İzmir İl Başkanı Ahmet Doğruyol, tepkilerini dile getiren açıklamalarda bulundu.
“BİR ARPA BOYU YOL ALINMADI”
Sağlık çalışanlarının hasta ve hasta yakınları tarafından şiddete, küfre ve hakarete maruz kalmadığı bir günün bile geçmediğini dile getiren Demokratik Sağlık Sen İzmir İl Başkanı Ahmet Doğruyol, “Bayraklı 5 Nolu Aile Sağlığı Merkezine gelen D.Y. isimli şahıs, ASM’de bulunan hemşire arkadaşımızı darp etmiş, hakaret ve tehditler savuran şahıs arkadaşımızın boğazını sıkmıştır. İçinde yaşadığımız şu süreçte, kendi hayatlarını hiçe sayarak vatandaşlarımıza hizmet etmeye çalışan sağlık çalışanımıza uygulanan şiddet hepimizi derinden yaralamıştır. Pandemi döneminde bile sağlık çalışanına yapılan şiddeti hiçbir gerekçe haklı gösteremez. Gereği derhal yapılmalıdır” dedi.Şahıs D.Y’ nin aynı aile sağlığı merkezinde çalışan bir hekime de hakaret ve tehditte bulunduğundan dolayı yargılandığını ifade eden Başkan Doğruyol, “Bu seferde mahkemede şahitlik yapan hemşire arkadaşımıza saldırmış darp etmiştir. Saldırıyı gerçekleştiren D.Y. isimli kişinin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılması ise sağlıkta şiddette bir arpa boyu yol alınamadığının göstergesidir” diye konuştu. Başkan Doğruyol, çözüm önerilerini ise şu şekilde sıraladı: “Öncelikle verilen ve verilecek cezaların caydırıcılığının olması gerekmektedir. Sağlık hizmeti veren çalışanların görevi başında olan bir devlet memuru olduğu unutulmamalıdır. Sağlık personeline bırakın şiddet uygulamayı, hakaret ve küfrün hapis cezaları olmalıdır. Sağlık personeline karşı işlenen suçların cezasının hiçbir şekilde paraya dönüştürülememesi sağlanmalıdır. Tehlike arz edecek Yaşanan sözlü ya da fiili saldırılardan hemen sonra sağlık müdürlüğü avukatları olayın adli mercilere intikal ettiği ilk anda olaya müdahil olarak sağlık çalışanlarının yanında yer almalı, verilen ilk ifadelerin, tutulan raporların uygun olmasını sağlayarak süreci yakından takip etmelidir. Gerekli vakalara kolluk kuvveti sağlanmalıdır.”“TERÖR SUÇU SAYILSIN”
“Bugün yine üzülerek bir haber aldık. Canileri, hukuk tanımazları hiç bir şey durduramıyor” diyerek olay hakkında açıklamalarda bulunan Türk Sağlık Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Barış Koçak ise, “Esas bizi kahreden, saldırıyı yapan D.Y. serbest bırakılıp tutuksuz yargılanmak üzere salıverilmiştir.
İçinde bulunduğumuz bu salgın günlerinde hala sağlık çalışanlarının bu tür saldırılara uğrayarak darp edilmesi bizleri kahretmektedir. Koronavirüs ile mücadelede bir tek sağlık çalışanın dahi önemi çok büyüktür. Fakat sağlıkta şiddete karşı hala net kararların alınmaması, sağlıkta şiddet terörüne karşı fiili uygulamaların hayata geçmemesi, biz sağlık çalışanlarının can güvenliğinin hala olmaması, bizlerin şu günlerde verdiği insanüstü emeğin, can siparane çalışmanın, cephede ki bir asker gibi ölüme meydan okurcasına insanlara şifa dağıttığımızın anlaşılamadığını göstermektedir” ifadelerine yer verdi.
Başkan Barış Koçak sözlerine şu şekilde devam etti: “Milletimiz için canımızı ortaya koyarak çalıştığımız, kendimizden vazgeçtiğimiz, sevdiklerimize bir daha sarılamamak pahasına görevimizi yerine getirdiğimiz bu zamanlarda bize reva görülen bu mudur? Bizler acilen çok süratli bir şekilde, bugünlerde sağlık personeline uygulanan şiddetin terör suçu kapsamında sayılmasını istiyoruz. Sağlıkta şiddet olaylarına karşı ‘Sıfır Toleranslı’ alan uygulamasının bir an önce meclisten geçmesini istiyoruz. Bizleri, hastalıklar, salgınlar, zorlu mesailer, düşük ücretler, hak ettiklerimizin verilmeyişi korkutmuyor. Bizlere alkışlar yetmiyor bizler can kurtarırken, bir cani yüzünden ölmek istemiyoruz. Sağlık çalışanını yaşat ki, sen de yaşayasın.”
 

Diğer Haberler

İzmir’de yarın 889 yerde cuma namazı kılınacak

İzmir’de yarın 889 yerde cuma namazı kılınacak

Koronavirüs salgını nedeniyle kapalı olan camiler, cuma namazı ile ibadete açılı...

Ege Perla İzmirlilerle buluşmaya hazır

Ege Perla İzmirlilerle buluşmaya hazır

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Covid-19 salgını sebebiyle faaliyetle...

Prof.Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi yarın hizmete açılacak

Prof.Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi yarın hizmete açılacak

Yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Sancaktepe’de inşa edilen Pr...

Çiğli ve Gaziemir’e de seyyar maskematik

Çiğli ve Gaziemir’e de seyyar maskematik

İzmir Büyükşehir Belediyesi, korona virüs salgınıyla mücadele kapsamında başlatt...

Sağlıkçılar için 50 bin imza

Sağlıkçılar için 50 bin imza

Barış Önen Ünsalver isimli bir kullanıcı tarafından Change.org sitesinde ‘Sağlık...

Çiğli’de camiler ibadete hazır

Çiğli’de camiler ibadete hazır

Çiğli Belediyesi tarafından, koronavirüs salgınıyla mücadele sürecinin normalleş...