ŞATO-Damlacık hattı ‘100 metre’

Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra Tarihi Şato binasına yerleşen Tunç Soyer, yeni komşuları Damlacıklıların tepkisini çekiyor. Semt sakinleri, ŞATO ile Damlacık arasındaki mesafenin 100 metre olmasına rağmen Başkan’ı semtte göremediklerini söyledi

ŞATO-Damlacık hattı ‘100 metre’
NURETTİN BAKİ-ÖZEL HABER
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen ve seçildikten sonra Konak Varyant’ta restore edilen ve ardından konuk evi yapılan tarihi Şato Restoran’ı başkanlık konut olarak kullanma kararı alıp buraya yerleşen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ŞATO’nun dibinde bulunan ve tarihi sorunları olan Damlacık semtine uğramaması semt sakinlerinin tepkisine neden oldu. İzmir’in 35 projesinden biri olarak dönemin Bakanı Binali Yıldırım talimatı ile Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü tarafından yüklenici firmaya yaptırılan Konak Tünelleri Mayıs 2015’te açılmıştı. Konak Tünelleri güzergahı üzerinde bulunan ve Galatasaraylı futbolcu Metin Oktay’ın da yetiştiği semt olarak tanınan tarihi Damlacık semtinde tünel yapımı sırasında kamulaştırılan ve hasarlı binalar vardı. Bunlar karayolları tarafından yıkıldı. Yıkımlar nedeniyle tarihi Damlacık semtinin yarısı yok olup giderken semt adeta harabeye döndü. Konak Tünelleri hizmete gireli 4 yıl olmasına rağmen Damlacık olduğu yerde; yalnızlığa, çaresizliğe terk edilmiş durumda.


SEMT SAKİNLERİ DESTEK BEKLİYOR
Tarihi Damlacık semti Konak ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlıklarının görev-yetki-sorumluluk alanında olup ayrıca 3’üncü derece arkeolojik sit alanı. Şehir merkezi olan Konak Meydanı’nın yanı başında bulunan Damlacık, yıllarca pek çok sorunla boğuştu. Semt sakinleri yıllarca sesini duyurmaya çalışsa da istediklerini hizmeti bir türlü alamadı. Yapılan son yerel seçimlerde CHP’li Konak Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi sorumluluk sahasında bulunan semt yerel seçimlerin üzerinden aylar geçmesine rağmen hala hizmet alabilmiş değil. Çözüm noktasında en yetkin isim olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Konak Varyant’ta bulunan Şato olarak tabir edilen konutta kalarak Damlacık semtine komşu olmuş durumda. Şato binası ile Damlacık semtinin mesafesi ise 100 metre. Yürüyerek 5 dakikalık bir süreye tekabül etmesine karşın Başkan Tunç Soyer’in Damlacık’a uğramadığını belirten mahalleli, semtin ayağa kaldırılmasını için Başkan Soyer’den destek bekliyor.


BİSİKLETE BİNMESİNE GEREK YOK!
30 yıldır Damlacık’ta yaşadığını söyleyen bir semt sakini, Başkan Soyer’in hemen hemen her gün bisikletiyle Damlacık’tan geçmesine rağmen yaşadıkları sorunları görmediğini aktardı. Semt sakinleri olarak Başkan Soyer’e kırgın olduklarını dile getiren semt sakini, “Başkanımız Tunç Soyer kilometrelerce uzakta olan ilçeleri, köyleri, mahalleleri ziyaret edip, sorunlarını dinleyebiliyor. Ancak biz hemen yanı başında olmamıza ve tünel yapımı sırasında yaşadığımız birçok sorunumuz devam etmesine rağmen bir gün bile uğrayıp ne yaşayıp yaşamadığımızı sormadı. Bu konuda kendisine kırgınız. Lütfen gelsin halimizi yerinde görsün, bunu yapmak için araba kullanmasına ya da bisikletine binmesine bile gerek yok” dedi.


BİZ DE İZMİRLİYİZ…
Tunç Soyer’in seçildikten sonra seçimlerde en az oy aldığı Kiraz İlçesi’ne bağlı Dokuzlar Mahallesi’ne gitmesini hatırlatan bir başka semt sakini ise “Dokuzlar Mahallesi İzmir merkeze bu kadar uzak olmasına rağmen gidilebiliyor. Bu çok doğal bir şey. Ancak Damlacık da Başkanımızın komşusu ve birçok sorunu var. Başkanımız her gün önümüzden geçiyor, bir gün yanlışlıkla da olsa bizim semtimize neden uğramıyor? Ne yani Damlacık İzmir’e bağlı değil mi? Sayın Başkanım biz de İzmirliyiz!” diye konuştu. Başkan Soyer’e seslenen semt sakini, “Şu an size en yakın yaşayan İzmirli biziz. Lütfen bizim önümüzden geçerken en azından bir çayımızı içmeye, derdimizi bir kere sormaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.


KOMŞU KOMŞUNUN KÜLÜNE MUHTAÇ
Tünel yapımı sırasında semtlerinin yarısının yıkıldığını yarısının da kamulaştırıldığını söyleyen semt sakini, “Yıkık bir semtte yaşıyoruz. Kimse bizi sormuyor. En başta güvenliğimiz yok. Akşam 20.00’den sonra dışarı çıkmaya korkuyoruz. Lütfen Başkanım bize çok yakınsınız. Komşuyuz. Komşu komşunun külüne muhtaç. Biz de size muhtacız. Yıkılmış bu semti görün artık” diye konuştu.

 

Diğer Haberler

Tarladan 2200 yıllık sikke çıktı

Tarladan 2200 yıllık sikke çıktı

Bursa'nın İznik ilçesinde bir çiftçi tarlasında zeytin ağaçlarını ilaçlarken Rom...

Rus bankalarının net karı yüzde 83 azaldı

Rus bankalarının net karı yüzde 83 azaldı

Rus bankalarının net karı, nisanda bir önceki aya kıyasla yüzde 83 azalarak 32 m...

Başkan Arda, hurdadan bütçe çıkardı

Başkan Arda, hurdadan bütçe çıkardı

Gaziemir Belediyesi Makine İkmal Birimi ekipleri, 10 yıldır yatan ve hurdaya çık...

Gaziantep'te çöpte bulunan bebek tedavi edilerek devlet korumasına alındı

Gaziantep'te çöpte bulunan bebek tedavi edilerek devlet korumasına alındı

Gaziantep'te kağıt toplayan iki kişinin çöpte bulup hastaneye getirdiği yeni doğ...

Üçkuyular-Narlıdere metrosu için 75 milyon avroluk imza atıldı

Üçkuyular-Narlıdere metrosu için 75 milyon avroluk imza atıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi küresel salgına rağmen altyapı projelerini sürdürüyo...

Balçova’da ibadete açılacak camilere toplu temizlik

Balçova’da ibadete açılacak camilere toplu temizlik

İzmir'in Balçova ilçesinde belediye ekipleri, her yıl yaptığı cami temizliği ve...