Türkiye’nin Organik Buluşması Başladı

Türkiye’yi ulusal ve uluslararası alanda temsil eden sertifikalı organik ürünler ile hizmet sektörüne yönelik tek fuar olan Ekoloji İzmir Fuarı, kapılarını açtı. Birçok organik ürün katılımcılar ile buluştu

Türkiye’nin Organik  Buluşması Başladı
SULTAN GÜMÜŞ
Türkiye’nin organik buluşması 10. Ekoloji İzmir Fuarı; İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteği ve Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği (ETO) işbirliği ile İZFAŞ tarafından 15 - 18 Mayıs tarihleri arasında fuarizmir’de düzenleniyor. Organik giyimden gıda, kozmetik ve temizlik ürünlerine kadar yenilikçi geniş bir ürün yelpazesinin sergilendiği, kontrol ve sertifikasyon kuruluşlarının katıldığı, çeşitli etkinliklerin yer aldığı 10. EKOLOJİ İzmir Fuarı, dört gün boyunca hem sektör profesyonellerini hem de son tüketiciyi ağırlayacak. Fuar kapsamında uluslararası buluşmalar, sektörel paylaşımlar, Ekoloji Ormanı’na fidan dikilmesi, Türkiye’nin organik sektöründeki yeriyle ilgili toplantılar yapılacak.“İLKLERİN GERÇEKLEŞTİĞİ BİR ŞEHİR”
10. EKOLOJİ İzmir Fuarı’nın açılış konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ekoloji ve ekonomi arasındaki reel ilişkinin isim benzerliğinin çok ötesinde olduğunu dile getirerek şunları söyledi: “Dünyada yaşanan ekonomik krizlerin arkasında hemen hemen tüm sektörlerin görmezden geldiği küresel ekolojik kriz olduğunu hepimiz çok iyi öğrendik. Ekoloji ve ekonomi arasındaki reel ilişki, isim benzerliğinin çok ötesinde. Doğa ile uyumlu kültüre yaslanmayan bir kalkınma vizyonunun önce bizim dışımızdaki diğer canlılar ile ekosisteme, sonra ekonomik açıdan dezavantajlı topluluklara ve nihayetinde bizzat o vizyonu uygulayanlara bile tamiri imkansız zararlar verdiğini ve vereceğini artık kabul etmemiz gerekiyor. Bu gerçeği görmek ve başka bir gelişme anlayışı benimsemek için daha fazla bilimsel kanıta ihtiyacımız yok. Gezegenimiz ve geleceğimiz için harekete geçmeliyiz. Elimizi taşın altına koyarak doğanın sağlığının insanla birlikte korunması için somut projeler üretmeliyiz. Doğa sağlığının bozuk olduğu bir gezegende insan sağlığını korumak mümkün değil. Hepimiz aynı ekosistemin bir parçasıyız. Doğayla uyumu yaşam İzmir’de stratejik hedeflerden birisi ve bu kapsamda kentsel kalkınmadan, kırsal kalkınmaya birçok adım atacağız. İzmir organik sektörde pek çok ilkin gerçekleştiği bir şehir. Sektörün paydaşlarını bir araya getiren Ekoloji İzmir Fuarı tek sertifikalı organik fuar olan özelliğini taşıyor. Bu sektörün bütün dünyada geleceği çok daha parlak olacak ve İzmir bu gelecekte önemli bir referans noktası olacak.”“ORGANİK BİR YAŞAM BİÇİMİ”
Türkiye’de organik konusunda çok hızlı yol alındığını dile getiren Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Uygun Aksoy ise, “Türkiye’de organik konusunda çok hızlı yol alındı. 1990’larda Türkiye’de ilk defa organik pamuk girişimi başladı. 1994’te Türkiye’de organik tarım yönetmeliği yayınlandı. 1992’de Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği’ni kurduk. Bugün geldiğimiz noktada dünya pazarı 100 milyar dolar, dünya genelinde188 ülkede organik tarım yapılıyor Türkiye’de bunlardan biri” dedi. Aksoy, “Bugün konvansiyonel tarımda gelinen nokta; ilaç, gübre vs dışarıdan temin edildiği, yıllık üretimin yapıldığı bir süreç. Oysa organik tarım, kendine yeterli sistem kurmayı hedefleyen, üreticinin uzun ve kısa süreçte karlı hale geleceği, toprağı, suyu ve gelecek kuşakları koruyacağı bir üretim modeli. Ama sadece üretim modeli değil, organik bir yaşam biçimi. Bugün organik ürünleri sadece satın aldığınızı varsayarsanız; çevrenizi gelecek kuşakları ve dünyayı destekleyeceğinizi düşünün. Organik tarım veya ekoloji sadece bir sağlık faydasına indirgemek yerine onu keşfetmeyi bu çerçevede kendinizi yapının parçası olmanızı tavsiye ediyoruz. Önümüzdeki yıllarda bu fuarı uluslararası platformlarda dünyada bilginin ve deneyimlerin paylaşıldığı bir merkez haline getirmek” açıklamalarında bulundu.ORGANİĞİN KALBİ EKOLOJİ İZMİR’DE ATIYOR
Ekoloji İzmir Fuarı, bu yıl Fuar İzmir’in A Holü’nde düzenlendi. Türkiye’den Adıyaman, Ankara, Aydın, Balıkesir, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kilis, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Rize, Samsun, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak; yurt dışından ise İspanya ve Ukrayna’dan toplamda 97 katılımcı Ekoloji İzmir Fuarı’nda yer alıyor. Fuara organik tarım-gıda ürünlerinin yanı sıra, organik kozmetik, tekstil, gübre, tohum, makine, danışmanlık ve kontrol sertifikasyon kuruluşları, laboratuarlar ve sivil toplum kuruluşları da katılıyor.
İHRACAT ALIM HEYETİ PROGRAMI
Dünyada son 15 yılda yüzde 500 büyüyen organik ürün pazarının temsilcileri, 10. Ekoloji İzmir Fuarı kapsamında oluşturulan ‘Alım Heyeti Programı’nda bir araya geliyor. Ülke ve kent ekonomisinde ticaret hacmini ve kalitesini geliştirmeyi amaçlayan fuarda, hedef ürün gruplarına göre gerçekleştirilecek ikili iş görüşmeler Türk organik sektörünün ortaya koyduğu 1 milyar dolar ihracat hedefine katkı sağlayacak. Toplam organik ürün ticaret hacminin yüzde 85’inin ihraç edildiği Türkiye’de toplam organik üretiminin yüzde 35 ile başını çeken Ege Bölgesi’nin kalesi olan Ekoloji İzmir Fuarı’na Amerika, Almanya, Fransa, Lübnan, Makedonya, Polonya, Slovenya, Tacikistan ve Ukrayna’dan profesyonel ziyaretçiler geliyor.
BİLİMSEL ETKİNLİKLERLE ZENGİNLEŞİYOR 
Fuarda; ‘Organik Kozmetik ve Temizleyiciler’, ‘Organik Ticaret ve Pazarlama Platformu’ ve ‘6. Organik Tarım Sempozyumu’ etkinlikleri kapsamında yerli ve yabancı uzmanlar, 15 - 17 Mayıs tarihleri arasında sektör temsilcileri ile bir araya geliyor. Etkinlikler, organik sektöründe Türkiye ve dünyada yürütülen çalışmalara ışık tutuyor. Fuar kapsamında ele alınan etkinliklerden ilki, son dönemlerde özellikle kadınların bir hayli ilgisinin çeken organik kozmetik ürünlerine yönelik yapılan çalışmalar oldu. Bugün (15 Mayıs) Bio-Foundation tarafından ‘Organik Kozmetik ve Temizleyiciler’ adı altında düzenlenen konferansta, organik kozmetik ürünleri başta olmak üzere temizlik maddeleri de gündeme geldi. Konferansta; organik kozmetik pazarı ve Türkiye’nin potansiyeli, Türkiye’nin bu sektördeki üretimi ile pazar hacmi, organik deterjanlar ve bu ürünlerin sertifikalandırılması gibi ana başlıklar tartışıldı. Fuarın ikinci günü yine Bio-Foundation iş birliği ile düzenlenecek Organik Ticaret ve Pazarlama Platformu kapsamında ise “Türkiye Organikleşiyor” konusu ele alınarak Türkiye’nin organik üretimindeki ticari önemine vurgu yapılacak. Yerli ve yabancı uzmanların bir araya geldiği etkinlikte, dünyadaki organik gıda sektöründe pazar gelişimi ve başarı faktörleri değerlendirerek uluslararası ve bölgesel ticaret için daha iyi alternatifler Türkiye’deki sektörün öncü firmalarıyla tartışılacak.
ULUSLARARASI BİR ARENAYA DÖNÜŞÜYOR
Türkiye’de 1999’dan bugüne dek Ekolojik Tarım Derneği Organizasyonu (ETO) öncülüğünde aralıklarla düzenlenen Organik Tarım Sempozyumu’nun altıncısı uluslararası düzeyde ilk kez 15-17 Mayıs tarihleri arasında fuar kapsamında gerçekleştiriliyor. Yerli ve yabancı sektör temsilcileri ile uzmanların bir araya geldiği Sempozyum’da, organik bitkisel ve hayvansal üretim, işleme ve ticaretindeki güncel gelişmeler paylaşılıyor. Sempozyum’a; Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu (IFOAM), Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Avrupa Birliği temsilcileri ile Danimarka, Ukrayna, Tunus, Lübnan, Makedonya, Tacikistan, Lübnan’dan sektör, kurum ve kuruluşların öncü isimleri katılıyor. Uzmanlar, organik üretim ve pazarındaki gelişmeleri değerlendirerek Türkiye’deki organik tarımı mercek altına alıyor.
ETKİNLİKLER DURMAYACAK
Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği’nin fuar süresince organik tarım ve üretimle ilgili etkinlikleri olacak. 16 Mayıs Perşembe günü saat 13.30-15.00 arasında gerçekleştirilecek ‘Çiftçi Saati’ ile üreticiler uzmanlarla bir araya gelirken, yine aynı gün ‘Gıda Toplulukları Paneli’ ile doğrudan üreticiyle buluşmayı hedefleyen bilinçli gıda tüketicileri ile üreticilerin deneyimleri paylaşılacak. 18 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşecek ‘Ekolojik Yaşam Buluşmaları’ etkinliğinde ise son dönemde beslenme ve sağlıklı yaşam arasındaki önemli çalışmalarıyla gündemde olan Doktor Yavuz Dizdar, fuar ziyaretçilerinin gıda ve beslenme ile ilgili sorularını cevaplayacak.
EN İYİSİ İÇİN YARIŞIYORLAR
Geçtiğimiz yıl ilk kez ‘En İyi Organik Ürün’ seçimi için düzenlenen ve ziyaretçilerden büyük ilgi gören yarışma, bu sene de organize edildi. Fuar’a katılan firmalar ürettikleri ürünleri, içerik ve fiyat bilgileriyle İZFAŞ yetkililerine teslim etti. Katılımcılar yarışmada en fazla iki ürünle yer aldı. Ürünler 15 – 18 Mayıs tarihleri arasında Ekoloji İzmir Fuarı ‘En İyi Organik Ürün’ standında görücüye çıktı. Sektör temsilcileri, medya temsilcileri ve organik sektörün tüm paydaşlarından oluşan ziyaretçiler en beğendikleri ürünler için fuar boyunca oy kullanacak. Hazırlanacak kartlara en beğenilen dört ürün yazılarak, oyların toplanacağı kutuya bırakılacak. Ziyaretçilerin oylarıyla ‘Türkiye Organik Ödülü 2019’ adı altında birinci başta olmak üzere, ikinci, üçüncü ve dördüncü belirlenecek.
EKOLOJİ ORMANI BÜYÜYOR
Ekoloji İzmir Fuarı kapsamında oluşturulan Ekoloji Ormanı bu yıl da büyümeye devam ediyor. Kentte yeşillendirme çalışmalarını büyük bir hızla sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşen Ekoloji Ormanı projesine müracaatlar fuarın internet sitesi olan https://ekolojiizmir.izfas.com.tr üzerinden gerçekleşirken, başvurular fuarda da sürüyor. Bu yıl 500 fidanın dikileceği alan Evka-5 olarak belirlendi. Kayıt yaptıran Fuar takipçilerinin fidanları, İzmir Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler ekipleri tarafından dikilecek. Gerçekleşecek dikimlerle birlikte 5 yılda İzmir’in verimli topraklarıyla buluşan fidan sayısı 2 bini aşacak.

Diğer Haberler

Kısıtlama kalktı, İzmir’de plajlar doldu

Kısıtlama kalktı, İzmir’de plajlar doldu

Korona virüs nedeniyle bir süredir hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamasının uyg...

İzmir’deki AVM’de dehşet

İzmir’deki AVM’de dehşet

İzmir’in Menemen ilçesinde bir koca, boşanma aşamasında olan ve AVM’de çalışan e...

Endonezya'da Kovid-19 vakalarında rekor artış

Endonezya'da Kovid-19 vakalarında rekor artış

Endonezya'da Kovid-19 vaka sayısı son 24 saatte 993 arttı ve şimdiye kadarki en...

Soylu'dan 'darbe' sözü üretilmeye çalışıldığı vurgusu

Soylu'dan 'darbe' sözü üretilmeye çalışıldığı vurgusu

İçişleri Bakanı Soylu, "Birkaç gündür Meclis'teki milletvekillerinin hukukun ger...

Alman Die Welt gazetesinden Türk SİHA'lara övgü

Alman Die Welt gazetesinden Türk SİHA'lara övgü

Alman Die Welt gazetesi yayınlanan bir makalede, Türkiye'nin Silahlı İnsansız Ha...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer: “İzmir turizminin anayasasını yazdık”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer: “İzmir turizminin anayasasını yazdık”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği...