Yüzünüze kendi dokunuz ile güzelleşsin

Genç ve güzel görünmeyi hemen herkes ister. Yıllardır kullanılan ‘yağ enjeksiyonu’ uygulaması bu isteği gerçekleştirmenize yardımcı olacak netelikte

Yüzünüze kendi  dokunuz ile güzelleşsin
SULTAN GÜMÜŞ / ÖZEL HABER
Sizlerin de bildiği gibi yaş aldıkça yüzümüzde birtakım değişiklikler meydana geliyor. Peki ama neden ve çözümü nedir? Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç.Dr. Ozan Seymen Sezen, dolguların yerine kullanılabilecek en önemli alternatif yöntemden yani ‘yağ enjeksiyonu’ndan bahsederek yüzünüze kendi dokunuz ile gelen güzelliğin formülünü verdi. Sözlerine başlayan Sezen, “Yaşımız ilerledikçe yüzümüzde kırışıklıklar ve sarkmalar oluşur. Çünkü yaşlandıkça cildimizin altında bulunan ‘yağ dokusu’ olarak adlandırdığımız dokularda gevşemeler olur ve cildimiz yerçekimine yenik düşerek sarkar. Ancak daha da önemlisi son yıllarda anlaşılmıştır ki, yüzümüzdeki kemik, kas ve yağ dokularında belirli miktarda hacim kaybı da oluyor. İşte bu yüzden son yıllarda yüzümüze gençlik yıllarımızda olduğu gibi canlı, güzel ve genç bir görünüm kazandırmak için enjekte yöntemiyle hacim kayıplarını yerine koymaya çalışırız. Bunu yaparken dolgu maddelerini kullanırız” dedi.AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI
“Dolguların yerine kullanılabilecek en önemli alternatif yöntem yüzünüze kendi vücudumuzdan alınan yağı aynen dolgular gibi enjekte etmektir” diyen Doç.Dr. Sezen, yağ enjeksiyonunun avantajları ve dezavantajlarından da bahsederek şunları ekledi: “Bu yöntemin en büyük avantajlarından biri, yüzünüze yabancı bir madde vermek yerine tamamen kendi göbek ve bacak bölgenizdeki cilt altından alınan yağı enjekte ediyor olmaktır. Ayrıca sizden alınacak yağ dokusu yeterli miktardaysa, enjeksiyon için istenildiği kadar malzeme elde edilebiliyor. Üstelik yüzünüze enjekte edilen yağın yaklaşık yarısının ömür boyu kalıcı olduğunu söylemek de mümkün. Bunun yanında yağ enjeksiyonunu işleminin yan etkileri de çok hafif ve nadir olarak gözlemlenmektedir. Çok düşük düzeyde yaşanabilecek ağrılar, ağrı kesicilerle kolayca geçirilebiliyor. Yöntemin cilt canlılığı ve kalitesini artırması ise ek bir avantajdır.”
BAŞKA YÖNTEMLER DENEMELİSİNİZ
“Peki bu yöntemin hiç mi dezavantajı yok?’ sorusunu yanıtlayan Sezen, “İşlem sırasında hem sizden yağ almak hem de yüzünüze bunları enjekte etmek için geniş bir bölgede kanüller ile çalışmak gerekiyor. İşte bu yüzden işlem ameliyathane ortamında, genel anestezi altında ya da derin sedasyon dediğimiz yöntemlerle yapılabilir. İşlemden sonra yüzünüzde bir hafta kadar belirgin şişme ve yer yer morluklar oluşabiliyor ancak bunların tümü 3 hafta içinde ortadan kalkıyor. 3-6 ay gibi bir sürede yağın yüzde 50’lik kısmı erirken diğer yarısı yüzünüzde kalıcı hale geliyor. Yağ alınan göbek ve bacak bölgelerinde de bir hafta süreyle şişlik, morluk ve hafif ağrı oluyor, bu süreç sonunda bunlar kalıcı bir etki bırakmadan geçiyor. Bu yöntemin bir dezavantajı da dudakları dolgunlaştırmak için kullanıldığında kalıcılığının çok az olması. Yani dudak kalınlaştırmak için başka yöntemler denemelisiniz” yorumunda bulundu.
DOLGU MU, YAĞ ENJEKSİYONU MU?
‘Dolgu mu, yağ enjeksiyonu mu?’ konusunda da bilgilendirme yapan Sezen, “Öncelikle dolgular her ne kadar vücuda uyumlu da olsalar yabancı maddelerdir. Bazen çeşitli reaksiyonlara neden olabilirler. Ayrıca dolgular fazla miktarda kullanılmaları gerektiğinde çok maliyetli de olabilirler. En önemlisi şu ki; dolgular mutlaka erirler ve bölgesine göre 8-24 ay arasında tekrarlanmaları gerekir. Halbuki yağın yarısı kalıcıdır, bol miktarda uygulanabilir ve yıllar içinde maliyeti daha düşük olabilir. Yağ size ait bir dokudur ve doku uyumsuzluğu göstermez. Ancak bir ameliyathane ziyareti ve bir haftalık bir nekahat dönemi gerektirir” dedi.
FARKLI OLARAK NELER YAPILABİLİR?
Yağ enjeksiyonu ile farklı olarak yüzde neler yapılabileceğini aktaran Sezen, şunları söyledi: “Bu yöntemle çökük elmacık kemikleri bölgesi belirginleştirilebilir. Yaşlılığın önemli bir işareti olan şakak bölgesindeki çöküklük giderilebilir. Kaşlar arasındaki ve nazolabial bölge dediğimiz burun kenarından ağız kenarına uzanan derin oluklar yok edilebilir. Gözaltı ve göz üstündeki çökmeler giderilebilir. Gözaltındaki bölge belirginleştirilerek gözaltı morlukları daha az fark edilir hale getirilebilir. Ayrıca çeneniz küçükse öne ya da aşağı doğru uzatılabilir. Alın daha çıkık gösterilebilir. Kaşlarınız hafifçe yukarı kaldırılabilir.”
 

Diğer Haberler

Temiz enerjinin yaygınlaşmasında 'yerel yönetim' vurgusu

Temiz enerjinin yaygınlaşmasında 'yerel yönetim' vurgusu

Enerji Kentleri Birliği Başkanı Zolan, "Birçok konuda enerji sektörüne destek ve...

SOCAR Türkiye’nin ‘güvenli üretimi’ TSE tarafından tescillendi

SOCAR Türkiye’nin ‘güvenli üretimi’ TSE tarafından tescillendi

COVID-19 pandemisi sürecinde çalışan ve paydaşlarının sağlığını korumak için her...

Fernando Alonso Formula 1'e dönüyor

Fernando Alonso Formula 1'e dönüyor

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda iki şampiyonluğu bulunan efsane İspanyol pilot F...

PTT'den 'emeklilere 60 ay vadeli kredi' imkanı

PTT'den 'emeklilere 60 ay vadeli kredi' imkanı

PTTBank, emekli maaş müşterileri için 60 aya kadar vade seçenekleriyle bireysel...

Köpek Yavrularını Zehirlediler

Köpek Yavrularını Zehirlediler

Mardin'de Şehidiye mahallesinde Şahmaren sokaklarında sokak köpekleri zehirlendi...

ÖSYM 3 sınava başvuru yapamayan adaylar için yeni hak tanıyacak

ÖSYM 3 sınava başvuru yapamayan adaylar için yeni hak tanıyacak

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, "Ertelenen 2020-YDS, 2020-EKPSS, 2020-DİB-MB...