Plastik sektöründe çarklar duruyor!

Tek kullanımlık plastik ürünlerin sağlığı olumsuz etkilemesi gibi sebepleriyle tüketimi azalan ve üretiminde bazı çarkları duran plastik ürünlere son darbeyi koronavirüs vurdu

Plastik sektöründe çarklar duruyor!
NURETTİN BAKİ-ÖZEL HABER
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Başkanı ve EBSO Plastik Ürünler Sanayi Meslek Komitesi Üyesi Salih Esen, bütün dünyada yayılan ülkemizde de görülen koronavirüsün plastik sektörüne etkileriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Virüs nedeniyle insanların evlerine çekildiğini hatırlatan Esen, faaliyet gösteren farklı sektörlerin de kabuğuna çekildiğini aktardı. Bu sektörlerin kabuğuna çekilmesinin plastik sektörü üretimini de durma noktasına getirdiğini dile getiren Esen, zaten plastik ürünlerin çevreyi olumsuz etkilemesi algısıyla üretimiz azalan plastik sektörüne bir darbenin de koronavirüsten geldiğini vurguladı. Esen, “Şu anda plastik sektörümüzün çarkları tamamen durdu diyemem ama yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle 10 gün içerisinde sektörümüz durma noktasına gelecektir” dedi.  SEBEP SADECE VİRÜS DEĞİL!
Dünyada ve Türkiye’de yaşanan koronavirüs salgını, genel olarak plastik sektörünü ciddi anlamda olumsuz etkilediğini belirten Esen, “Koronavirüsün plastik sektörüne etkisi sadece ve sadece bundan kaynaklanan bir durgunluktan bahsedemeyiz. Bildiğiniz gibi zaten geçmişten bu yana plastik sektörü ile ilgili özellikle çevreyi kirletmesi veya çevreyi kirletici olmasının getirmiş olduğu bir takım iddialar var. Bu iddialar her ne kadar gerçeği yansıtmıyorsa da oluşan algı sebebiyle plastik tüketimi azaldı. Plastik ürünlerinin tüketimi azalınca da doğal olarak üretimi de azalıyor. Özellikle poşet üretimi ve çok kullanımlı plastik ürünlerinin tüketimi zaten kısıtlanmıştı. Neticede plastik ham maddelerine baktığımız vakit buradaki fiyat düşüklüğü ve talebin nedenli aşağı çekildiğini görüyoruz. Yani koronavirüsün getirmiş olduğu bir takım sıkıntılar vardır mutlaka ama bu, genel sıkıntının yanında mikro denecek kadar küçük bir etkiye sahip” diye konuştu. 
İTALYA BİZİ ETKİLEMİYOR
Türkiye’nin de çöpten plastik ürünleri ayrıştırmayı istediğini söyleyen Esen, İtalya’nın kapılarını kapatmasının kendilerini çok etkilemeyeceğini belirtti. Esen, “Türkiye olarak keşke biz de İtalya ya da diğer başka ülkeler gibi kendi çöplerimizi ayrıştırabilsek. Çünkü bu ülkeler plastikleri çöpten çok iyi ayrıştırıp geri dönüşüme uygun malzemeler yaratıyorlar. Dolayısıyla bizim gibi ülkeler de ayrıştırılan bu ürünleri ithal ediyor. Ancak şöyle de bir gerçeğimiz var. Toplam plastik ürünlerinin içine bakıldığında plastik ham maddesinden ürün üretimimiz çok kısıtlı. Dolayısıyla koronavirüsten dolayı İtalya’nın bu plastik ham maddesinin gelmemesi bizim ekonomimizi ve plastik sektörünü çok da fazla etkilemiyor” ifadelerini kullandı. 
PLASTİK ÜRETİMİ DURACAK!
Koronavirüs salgınının ülkede ne kadar devam edeciğinin bilinmediğini hatırlatan Esen, ülkede plastik ürün üretimlerinin 10 gün içinde duracağının altını çizdi. İhracatçılarının ciddi sıkıntılar içinde olduğunu da aktaran Esen, şöyle konutlu: “Ülkemizde koronavirüsten kaynaklı salgının ne kadar süreceği bilinmiyor. Bu 1 ay da olabilir 3 ya da 5ay da olabilir. Bunun dışında etrafımızdaki birçok ülke sınırlarını kapattı. Özellikle plastik sektöründeki ihracatçılar bu konudan son derece muzdarip. İhracatçılarımız sipariş alsalar dahi bu ülkelere gönderimleri mümkün olmuyor. Netice olarak bu gönderimler mümkün olmadığı için alıcılar yeni siparişlerini de vermiyorlar. Şu anda belki plastik sektöründe çarklar yavaşladı ama bir hafta on gün içinde plastik sektörü üretiminin duracağını çok rahatlıkla söyleyebilirim. Çünkü yurt içerisindeki siparişler düştü, yurtdışındaki ülkeler de dediğim gibi koronavirüsten kaynaklı sınırlarını kapattı.  Yurt içindeki şantiyeler durmuş durumda. Gıda sektörü haricindeki, inşaat ve altyapı sektörlerindeki üretimin durması, kafeteryaların kapatılması ile tek kullanımlık plastik ihtiyacının ortadan kalkması ile bu işletmeler üretimlerine ara vermiş durumdalar. Kısacası herkes kabuğuna çekildi ve tüketimlerini de asgariye çekti.”
 

Diğer Haberler

Türkiye’deki son koronavirüs vakaları açıklandı!

Türkiye’deki son koronavirüs vakaları açıklandı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yaptığı açıklamada 24 saat içinde yapılan testl...

İstanbul Süryani Kadim Vakfından Milli Dayanışma Kampanyası'na destek

İstanbul Süryani Kadim Vakfından Milli Dayanışma Kampanyası'na destek

İstanbul Süryani Kadim Vakfı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı M...

Bakan Varank: COVID-19 Platformu altında 7 aşı projesi yer alıyor

Bakan Varank: COVID-19 Platformu altında 7 aşı projesi yer alıyor

Bakan Varank: "COVID-19 Platformu altında 7 aşı projesiyle kimyasal ve biyotekno...

Devletten işçiye maaş, işverene koruma kalkanı

Devletten işçiye maaş, işverene koruma kalkanı

Kısa çalışma ödeneğini devreye alan hükümet, bu uygulamayla hem işverene hem de...

THY, dış hat uçuşlarını 1 Mayıs'a kadar durdurdu

THY, dış hat uçuşlarını 1 Mayıs'a kadar durdurdu

Türk Hava Yolları, tüm dış hat seferlerini 1 Mayıs'a kadar durdurdu

Tıbbi tanı kitlerinin ithalatında 'uygunluk yazısı' şartı

Tıbbi tanı kitlerinin ithalatında 'uygunluk yazısı' şartı

Tıbbi tanı kitlerinin ithalatında, gümrük idarelerince, Türkiye İlaç ve Tıbbi Ci...