Cereb: Öykü okumayı da yazmayı da seviyorum

Antakya doğumlu Yazar Cemile Cereb, “Bir Zamanlar Affan”, “Dağların Efendisi” ve “Zincirli Kolye” adlı kitaplara imza attı. Cereb, iki roman ve öykü kitabının hazırlıklarına da başladığını belirtti

Cereb: Öykü okumayı da  yazmayı da seviyorum
ONURHAN ALPAGUT-ÖZEL HABER
On yıl süredir profesyonel anlamda yazıyla ilgilendiğini söyleyen Antakya doğumlu Yazar Cemile Cereb beş yıl içerisinde 3 kitap yayınladı. Ağırlıklı olarak öykü türünde eserler üreten yazar koronavirüs karantinası sürecinde yazım eylemine kısa süreyle ara verdiğini söyledi. Bu sürecin sona ermesi ile tekrar yazım eylemine geri döndüğünü belirten yazar Cereb, kısa süre içerisinde iki roman ve öykü kitabının hazırlıklarına devam edeceğini ifade etti.
EMEK HARCANMASI GEREKEN UZUN BİR YOL
Çocukluk yıllarından beri okumayı ve yazmayı çok sevdiğini söyleyen Yazar Cemile Cereb, çocukluğundan beri her zaman yazma eyleminin aklında olduğunu kaydetti. Cereb, “Çocukluk yıllarımdan beri hep görünenin ötesi ilgimi çekerdi. Başlarda yazmanın daha kolay olduğunu sandığımı itiraf etmeliyim. Öğrencilik yıllarında kompozisyonum beğenilirdi diye başladım mı tıkır tıkır gidecek sandım. Bugün biliyorum ki sporda, müzikte, resimde nasılsa yazma eylemi de eğitimle, yönelimleri besleyen kitapları düzenli okuyarak, yazın dünyasını takip ederek gelişen, emek harcanması gereken upuzun bir yol. Yaşadıklarınız, tanık olduklarınız, duyduklarınız, gözlemleriniz sizi yazmaya itse de bazen tesadüfen önünüze gelen bir konu kaleme sarılmanıza neden olabiliyor. Arada tamamen size ait bir kurgu da çıkabiliyor ortaya. Onun daha sık olmasını istiyorum. Öykü okumayı da yazmayı da çok seviyorum” diye konuştu.
İLK GÜNKÜ HEYECAN
İlk kitabının yayınlandığı gündeki heyecanı hala hissettiğini söyleyen Cereb, “İnanamadım. Bir yıldız; gecemi de günümü de aydınlattı o dönem. İkincisinde daha iyi bir iş çıkarmak istediğimden beş altı kitap birden okumaya başladım. Garip sabırsızlığım, kısa zamanda ilerleme takıntımla birlikte kitapçılar sahaflar ikinci adresim oldu. Deyim yerindeyse kitaplar uğruna bir servet harcayacak kadar gözüm karaydı. Üçüncü kitapta heyecanım eskisi kadar olmasa bile vardı. Okurlarımdan da yazdıklarımla ilgili çok güzel yorumlar aldım. Bunların arasında aklımda kalan bir tanesi; hiç tanımadığım genç bir kadının, bir ortamda (ilk kitapta geçen) bir öykü karakterini adıyla anmasına ve hâlâ yaşıyormuşçasına yorum katmasına hem şaşırmış hem sevinmiştim. Bir de yine çok beğendiğim, yaşamı boyunca kitap okumayı alışkanlık haline getirmiş, tanıdığım o zarif hanımefendinin ikinci kitapla ilgi söyledikleri aklımda. Bir diğeri de okurumun ‘Aşk olsun Cemileciğim! Keyifle okuduğum kitabın sonuna geldiğimde çok üzüldüm. Hiç bitmesin istedim.’ Yorumuydu. Tabii insan bunları duyunca mutlu oluyor, özellikle de okurun samimi olduğundan eminseniz” diye konuştu.
5 YILDA 3 KİTAP
Yazdığı kitaplar hakkında konuşan Cereb, “Birinci kitabın adı ‘Bir Zamanlar Affan’. 2015’te yayımlandı. On iki öyküden oluşuyor. Biraz benden, biraz evrenimdeki yaşantılardan kesitler var.2019’da yeniden basıldı. Elden geçirirken bir öykü daha ilâve ettim. İkinci kitap; ‘Dağların Efendisi’ 2017’de basıldı. On üç öyküden oluşuyor. İçlerinden üç öykü uzun oldu. Hani roman olacakken öyküye sığınmış gibi. Üçüncü kitap; ‘Zincirli Kolye.’ 2019 yılının sonlarında doğdu. Yirmi bir öykü… Öncekilere göre daha kısa da ondan. Kitaba adını veren öykünün konusu ise tamamen kurgu… Ama böyle anların yaşanmadığına, yaşanmamış olduğuna ya da yaşanmayacağına dair kim güvence verebilir?” şeklinde konuştu.
YAZMAYI DÜŞÜNENLER İÇİN
Yazmayı düşünen genç kalemlere de önerilerde bulunan Cereb, “Bütün bunlara karşın bir arpa boyu ilerleyebiliyorsa insan, bu yolun zorlu olduğunu ilk elden kabul etmeli yazmayı düşünen. Her şeyden önce kendi lisanını doğru konuşabilmeli. İyi bir yazıda aktarım kadar dil zenginliği de önemli.  Bilmediğim ne çok sözcük veya ifade var diye günbegün afallıyorum. Erken dönemde bu eksikliğin giderilmesi akıllıca olur. Yaşadığı çağın ve toplumun yaşam standardının sosyal, ekonomik, siyasi, bakımdan ne durumda olduğunun bilincinde olması da önemli. Yani başını kuma sokmadan, dışarıda neler oluyor-un sorumluluğunu alabilecek nitelikte olmalı yazar. Dünyanın bugünü kadar, geçmişinden uzak kalmamalı. Hatta geleceğine dair düşüncelerini, önerilerini sunmaktan sakınmamalı” diye konuştu.
 

Diğer Haberler

Hayalperest, Oyunbaz Bir Murad”

Hayalperest, Oyunbaz Bir Murad”

Cihat Dündar, Murad Ertaylan ile yazarlık kariyeri ve günümüz konusu olan salgın...

Yazdıkları bir coğrafyanın yaşam öyküsü

Yazdıkları bir coğrafyanın yaşam öyküsü

Şair Meral Uludağ ‘Bir Mevsim Yaratacağız’ adlı kitabını yayınladı. Alevi Kültür...

“Yazmak içimden  gelen bir duygu”

“Yazmak içimden  gelen bir duygu”

Yazar Oya Uslu ile çocuk edebiyatı üzerine konuştuk. Bugüne kadar 17 kitap yazan...

Yeni ve eski CSO binaları 'kültür kampüsü' haline gelecek

Yeni ve eski CSO binaları 'kültür kampüsü' haline gelecek

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, "Yeni ve eski CSO binası ile orayı kültür kampüsü...

‘İçimizdeki Şeytan’ sergisi için hazırlık

‘İçimizdeki Şeytan’ sergisi için hazırlık

Moda ve sanat fotoğrafçılığının ülkemizdeki önemli isimlerinden olan sanatçı Ufu...

Her şey yazım konusu olabilir

Her şey yazım konusu olabilir

Yazar Nedim ince ‘Salınım’ adlı kitabını Mühür Kitaplığı vasıtasıyla yayınladı....