En büyük hayali dünyada ilk oldu

AnimaTürk Animasyon kurucusu, karikatürist, yapımcı ve yönetmen Mehmet Şenocak tarafından hazırlanan dünyanın ilk Atatürk animasyon filmi olan ‘Atatürk Bir Ulusun Kurtarıcısı’ ve hemen ardından hazırlanan çizgi romanı üzerine konuştuk

En büyük hayali dünyada ilk oldu
ONURHAN ALPAGUT-RÖPORTAJ
AnimaTürk Animasyon kurucusu Mehmet Şenocak tarafından hazırlanan ‘Atatürk Bir Ulusun Kurtarıcısı’ çizgi romanı raflarda yerini aldı. Yine Şenocak tarafından Youtube’da aynı ad ile yayınlanan animasyondan yola çıkılarak hazırlanan bu proje dünya’da bir ilk niteliğini taşıyor. 10 farklı çizgi film projesinde çalıştıktan sonra bağımsız işler yapma düşüncesiyle AnimaTürk Animasyon’u kurduğunu söyleyen Şenocak, 2018’de sosyal medyada yayınlanan projenin kendisi için en önemli proje olduğunu söyledi. Projeyi hayata geçirmek için pek çok yerin kapısını aşındırdığını belirten Şenocak, projeye kayıtsız kalındığını dile getirdi. Yaşanan durum sonrası Proje Şenocak’ın kendi imkanları ve sosyal medya takipçileri tarafından desteklenerek yayınlandı. Kısa sürede binlerce görüntülenme ve beğeni aldıktan sonra çizgi roman haline getirildi.Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Ben Mehmet Şenocak. AnimaTürk Animasyon Stüdyosunun kurucusu, karikatürist, dünyanın ilk Atatürk animasyon filminin senaristi, yapımcısı ve yönetmeniyim.
Animasyon sektörüne adım atmanıza ne sebep oldu? Kaç yıldır bu iş ile uğraşıyorsunuz?
İlkokula başlamadan resim ve karikatür çizmeye başladım. Okulda resim ve karikatürlerim öğretmenlerim tarafından beğenilince daha fazla ilgilenmeye başladım. Çizdiğim karikatürleri önce mizah dergilerine göndermeye başladım. Karikatürlerimin Türkiye’nin her yerinde satılan mizah dergilerinde yayınlanmasından bir süre sonra Gırgır dergisinde çalıştım. Gırgır dergisinde çalıştığım dönemde usta karikatüristlerle aynı ortamda bulunma, onların görüş ve önerilerini alma imkanına ulaştım ve benim için bir akademi oldu. Bu dönemde televizyonda çizgi filmleri hayranlıkla izler, keşke ben de çizgi film yapabilsem derdim. O günlerde bir mizah dergisinde yer alan ilanda bir animasyon şirketinin çizer aradığı ilanı gördüm. Çizmiş olduğum karikatür ve resimlerden oluşan bir dosya yaptım ve görüşmeye gittim. O görüşmeden itibaren yaklaşık 30 yıldır animasyon yapıyorum.‘Atatürk Bir Ulusun Kurtarıcısı’ animasyonunun arkasında kaç yıllık bir emek var? Kısaca söz eder misiniz?
Yaklaşık 10 farklı çizgi film projesinde çalıştıktan sonra artık bağımsız işler yapma düşüncesiyle 2000 yılında çalıştığım animasyon stüdyosundan ayrıldım ve AnimaTürk Animasyon’u kurdum. AnimaTürk’ü kurarken yapmak istediğim birçok animasyon projesinin ilk sırasında Atatürk animasyon filmi vardı. O dönemlerde farklı senaryolarla çeşitli Atatürk animasyon proje dosyaları hazırladım. Bazı kurum ve belediyelere sundum. Sunduğumuz proje dikkate alınmadı önemsenmedi. Bir belediyenin kültür müdürü Atatürk çizgi filmine değil kendi belediye başkanlarının liderlik ruhu ile ilgili bir çizgi film yaparsam destek olabileceklerini belirttiler. Çok üzücü bir durum bu. 2018 yılında geldiğimizde Atatürk’ün vefatının 80. yılı olması dolayısıyla artık daha fazla beklemeden projeyi hayata geçirmek istedim. 20 dakika olarak yaptığımız dünyanın ilk Atatürk animasyon filmini yaklaşık sekiz ayda tamamladık ancak arkasında 20 yıllık bir süreç olduğunu söyleyebilirim. Filmin ve kitabın hazırlık sürecinde her zaman yanımda olan sanat danışmanımız duayen çizgi film sanatçısı Orhan Büyükdoğan, tarih danışmanımız Sinan Meydan, sinematografi danışmanımız Yücel Ünlü, psikoloji danışmanımız Ayşem Yorulmaz Ulutaş, İngilizce danışmanımız Ali Üncü’nün çok değerli katkıları oldu. Projemize katkıda bulunan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.İKİ DİLDE YAPILDI
Animasyonu çizgi roman haline getirdiniz. Nasıl bir çalışma oldu?
Atatürk animasyon filmini tamamlayıp paylaştığımızda güzel tepkilerle birlikte bazı talepler de geldi. Filmi, Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde yapmıştık. Gelen taleplerden biri işitme engelliler için işaret dili versiyonu, diğer talep filmin çizgi roman kitabıydı. İkisini de gerçekleştirdik. Filmi Kasım 2018’de yayınlamıştık. Kitabı da Kasım 2019’da yayınladık. Film ve çizgi roman ikisi de görsel anlatım dilini kullansa da gerek kadrajlar gerekse anlatım dilini kitaba göre yeniden düzenledik. Filmde fon müziği ile geçen birçok sahneyi kitapta anlatım metinleri ile hazırladık.
Türünde ilk olan bu değerli çalışmaya imza atmak size neler hissettirdi?
80 yıl boyunca birçok kişi ve kurumun yapmak için bir araya gelip son anda vazgeçtiği ve gerçekleştiremediği Atatürk animasyon filmine senarist, yapımcı ve yönetmen olarak imza attığım için mutluyum. Filmin yapım sürecinde yaşadığım tüm zorluklara rağmen böyle değerli bir projeye imza attığım için onur duyuyorum.
Çizgi romanı yayınlama da herhangi bir güçlük çektiniz mi? Nasıl bir macerası var bu kitabın?
Filmin yapım sürecinde olduğu gibi kitabın yayın sürecinde de zorluklar yaşadım. Filmi sunduğumuz bir bankanın paramız yok demesi, adında Türk geçen bir büyük firmanın bu filmi stratejisine uygun bulmaması, projemizi sunmak için randevu talep ettiğimiz belediye başkanının cevap vermeden ortamı terk etmesi gibi onlarca zorluk yaşadık. Bütün bunların temelinde, Atatürk’ün unutturulmaya çalışıldığı bir dönemde konjonktür gereği bu projelere kurumlar sponsor olmak istemiyor. Aylarca yayıncı aradım ve projemizi sunduğum yayıncıların Atatürk çizgi roman kitabımızı yayınlamalarını bekledim. Birçoğu kitabı yayınlamayı reddetti. Yayınlayacağını söyleyen yayınevlerinin de tüm emeğimizi sömürmeye yönelik taleplerini görünce çizgi romanı AnimaTürk animasyon olarak yayınladık.
Çizgi roman bize ne anlatıyor? Nasıl bir içerikle karşılaşıyoruz?
Atatürk Bir Ulusun Kurtarıcısı çizgi roman kitabı bize ne kadar değerli ve büyük bir lidere sahip olduğumuzu hatırlatıyor. Atatürk ile birlikte, dönemin önemli isimlerini, önemli olaylarını, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluş ve kuruluş hikayesini anlatıyor. Kitabın son sayfasındaki kare kodu cep telefonunuzdan okuttuğunuzda kitabı animasyon film olarak da izlemenize olanak sağlıyor.
YALIN ŞEKİLDE ANLATMAKTA
Atatürk’ün ulusumuz açısından gelecek nesillere doğru aktarılması ne gibi bir önem taşıyor?
Son yıllarda bazı siyasi çevreler tarafından kötülenen, unutturulmaya çalışılan büyük lider Atatürk’ün ne kadar güçlü bir öngörüye sahip olduğunu, yaklaşık yüzyıl öncesinde söylediği, günümüze ışık tutan sözleri ve devrimleri ile daha iyi anlıyoruz. Ülkemizin sigortası, Ata’sını tanıyan anlayan yeni nesiller olacaktır. Geçmişini bilmeyen bir nesil geleceğini tasarlayamaz. Film ve kitabımızı Atatürk konusuna en hakim tarihçilerimizden değerli Sinan Meydan’ın görüşlerini alarak yaptık. Doğru bilgilerle hatasız bir çalışma yapmak için çok titiz çalıştık. Bu çizgi roman, Atatürk’ü yeni nesillere en yalın şekilde anlatmakta ve resimli bir kitap olması dolaysıyla keyifle okumalarını sağlamaktadır.
Kitaba nereden ulaşabiliriz?
Kitabımız Atatürk - Bir Ulusun Kurtarıcısı adı ile D&R ve tüm kitapçılarda, internet kitap sitelerinde indirimli fiyat ile satın alınabilir.
 

Diğer Haberler

Korona günleri keşif niteliğinde

Korona günleri keşif niteliğinde

Korona günlerini, bireyler için bir keşif niteliğinde olarak değerlendiren Yazar...

‘90’da herkes kendinden bir şeyler bulacak

‘90’da herkes kendinden bir şeyler bulacak

Yazar Fırat Serhat Çağıran ile kitabı ‘90’ üzerine konuştuk. Kısa bir süre önce...

Aklımızda yollar,  yollarda gençlik var

Aklımızda yollar, yollarda gençlik var

Editörlüğünü Müren Beykan’ın yaptığı ve usta öykücü Füsun Çetinel’in edebiyata k...

“Sanat hayal gücünün ifadesidir”

“Sanat hayal gücünün ifadesidir”

Gümüşhane doğumlu Ressam Fatma Nazan Özsaka, resim ile olan macerasını anlattı....

Aklımızda yollar yollarda gençlik var

Aklımızda yollar yollarda gençlik var

Editörlüğünü Müren Beykan’ın yaptığı ve usta öykücü Füsun Çetinel’in edebiyata k...

Kitaplara Sarılalım

Kitaplara Sarılalım

Korona günlerinde ister istemez kaygılı ve stresli olduğumuzu belirten Yazar Tuğ...