Her şey yazım konusu olabilir

Yazar Nedim ince ‘Salınım’ adlı kitabını Mühür Kitaplığı vasıtasıyla yayınladı. Bir müddet kitap çıkarmayan yazar yeni çalışmaların içerisinde olduğunu belirtirken, iki yeni kitabın da müjdesini verdi

Her şey yazım konusu olabilir
ONURHAN ALPAGUT-ÖZEL HABER
Balıkesir doğumlu yazar Nedim İnce son kitabı ‘Salınım’da insan davranışları üzerine yazdığı denemeleri yayınladı. Yeni bir çalışma içerisinde olduğunu dile getiren İnce, “Birçok ortamlarda sunumlarım yanı sıra dergilere yazdığım yazıları bir araya getireceğim bir kitap hazırlığı başladı. Öykü konusunda da denemelerim var” dedi.
2013 yılında ilk eserlerini yayınladığını söyleyen yazar İnce, “ Sağlık Olsun Hastalık-Hasta- Hekim ve Mersin’de Hayatın İçinden Esintiler adlı kitaplarım aynı anda yayımlandı. Bu iki kitapta ön plana çıkan: insanın sevdiğine bir şiir, öykü, resim, kitap vb… şeyi ithaf etmesi beni çok etkiyen bir şeydi ve en değerli hediyelerden olduğunu düşünürdüm. Onu gerçekleştirmiş olmak beni çok mutlu etmişti. İkincisi de gerek mesleğime gerekse yaşadığım kente olan borcumu bir nebze ödemiş olma duygusu yaratmıştı. Kitaplarım deneme türünde. Benim için hayatın içindeki her şey yazı konusu olabiliyor. Küçük bir gözlem, güncel bir olay, doğa ile ilişkimiz, insan davranışları ve daha birçok şey. Kitaplarımı oluştururken denemelerin bir konu bütünlüğü içinde yer almalarına özen gösteriyorum. Sağlık Olsun Hastalık-Hasta- Hekim kitabında kısaca tıp tarihinden söz edilmekte. Hekim hasta ilişkisi üzerine denemeler yanı sıra bazı önemli hastalıklar hakkında da halka yönelik yazılar yer almaktadır. Mersin’de Hayatın İçinden Esintiler kitabı Mersin’den yaşam kesitleri içermektedir. Üçüncü kitabım Hayatın İçinden Portreler de ise doğrudan ya da dolaylı tanıdığım, hayatıma dokunmuş, hayatımı etkilemiş, hayatın her alanından elli bir insanın portresi yer almaktadır. Uzaklardan kitabım üç gezi ve yurt dışında tek başıma yaşadığım dört ayın anı yazılarından oluşmaktadır. Son kitabım Salınım ise insan davranışları üzerine yazdığım denemeleri kapsamaktadır” dedi.YENİ KİTAPLAR YOLDA
Şu sıralar yeni çalışmalar içerisinde bulunduğunu ifade eden İnce, “Birçok ortamlarda sunumlarım yanı sıra dergilere yazdığım yazıları bir araya getireceğim bir kitap hazırlığı başladı. Öykü konusunda hevesim ve ürkek denemelerim var. Bunları olgunlaştırabilir ve bir kitap cesametine getirebilirsem bir öykü kitabımın da olmasını isterim. Yaşamın bir yolculuk, bir akış olduğunu düşünüyorum. Planlar, ara hedefler olacak her zaman ama nihayi, uç bir hedefim olmayacak. Kitap yazmak isteyenlere önerim ne kadar yazmayı istediklerini bilmeleri. Bir o kadar da ne kadar zaman ayırıp, odaklanıp emek harcayabilecekleri… Yazmanın birçok motivasyonu var;  önemli olduğunu düşündüklerimden biri de kendini ifade etmek. Ben şimdilik kendimi denemeler ile ifade etmeye çalışıyorum belki buna yeni tarzlar da ekleyebilirim. Bir alan seçildikten sonra o alanda yapılacak okumalar yazmayı teşvik edecek seviyeye geldiğinde ve hadi artık yaz diye zorlamaya başladığında kağıt kalem, klavye zamanıdır. Yazılanlar ise size ne zaman kitap istediğini söyler” diye konuştu.
Nedim İnce kimdir?
Balıkesir’in Gönen İlçesi’nin Hasanbey Köyü’nde bir çiftçi ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. Ortaokul hayatını doğduğu köyde tamamladı. Kuleli Askeri Lisesinde okudu. Daha sonra Ankara Tıp Fakültesini bitirdi. Üroloji ihtisasını tamamladıktan sonra Mersin’e atandı. Farklı gönüllü kuruluşlarda görev aldı. Mersin Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Hekim Başkanlığı görevini üstlendi. 2000’li yılların başlarından bu yana yerel gazetelerde köşe yazarlığı yapmakta. Mersin’de yerel bir televizyonda Sağlık ve Cinsel Sağlık programları yapıp sundu. Radyoda sağlık programı yaptı. 2016’da emekli oldu. Ayvalık’ta yaşamını sürdürmektedir.

 

Diğer Haberler

‘12 Punto TRT Senaryo Günleri’ başladı

‘12 Punto TRT Senaryo Günleri’ başladı

TRT tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “12 Punto TRT Senaryo Günleri” başladı...

“Divana Duran Güllerdik” ile okurlarıyla buluştu

“Divana Duran Güllerdik” ile okurlarıyla buluştu

Yazar-Şair Kadri Önal, “Divana Duran Güllerdik kitabını” okurlarıyla buluşturdu....

Murat Uyurkulak: Erkeklikle ilgili hiçbir şeyin sağlıklı gelişebileceğini sanmıyorum!

Murat Uyurkulak: Erkeklikle ilgili hiçbir şeyin sağlıklı gelişebileceğini sanmıyorum!

“Erkek egemenliği üzerine bina edilmiş bir dünyada, erkeklikle ilgili hiçbir şey...

Kültür ve Turizm Bakanlığından 15 Temmuz kahramanlarına ithafen 'Kahramanlık Türküleri Konseri'

Kültür ve Turizm Bakanlığından 15 Temmuz kahramanlarına ithafen 'Kahramanlık Türküleri Konseri'

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 15 Temmuz gecesi darbecilere karşı hayatını ortaya k...

Kitaplar çocukluğumun uçan halısıydı

Kitaplar çocukluğumun uçan halısıydı

Yazar Duygu Uzel gazetemiz adına sorduğum soruları yanıtladı. Uzel’in bir ortak...

“Yazmak, hayatın bir yansımasıdır”

“Yazmak, hayatın bir yansımasıdır”

2017 senesinde ‘Kandırılmış Aklın Cinayetleri’ ile okurlarına merhaba diyen yaza...