Ramazan’da “sağlıklı beslenin” uyarısı

Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu Talak, sağlık sorunları yaşamamak için Ramazan ayında sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemine vurgu yaptı

Ramazan’da “sağlıklı beslenin” uyarısı
EKREM GÜL/İSTANBUL
Ramazanla şenlenen sofralarda bazı cezbedici lezzetler ayrıca iştah kabartıyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu Talak, sağlık sorunları yaşamamak için Ramazan sofralarındaki tehlikelere dikkat çekti. Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu Talak, geniş ve zengin hazırlanan iftar ve sahur sofralarının bu dönemde sağlık sorunlarına sebep olabildiğini söyledi.
KIZARTMALI YİYECEKLER TÜKETMEYİN
“Sahurda veya iftarda sindirimi zor olan yağlı besinlerden ve kızartmalardan kaçınılması gerekiyor” diyen Dyt. Şengül Talak, “Çünkü bu tür besinler tüketilmesi gaz ve şişkinlik şikayetlerinde artışa ve reflü yakınmalarına yol açabiliyor. Kızartmalı gıdalar susama hissini artırabildiği gibi, fazla kalorili olmaları sebebiyle Ramazan ayı sonunda kilo alımına neden olabiliyor. Ayrıca kızartılan yiyeceklerin içerisinde akrilamid adı verilen kanserojen maddeler oluşarak sağlıklı olan bir gıdayı tamamen sağlıksız duruma getiriyor. Bu nedenle gıdaları yağda kavurmak yerine haşlama, buharda, fırında veya ızgarada pişirmeye özen gösterin” dedi. Dyt. Talak, “İftardan sonra şüphesiz gözler özellikle de tatlı arıyor.. Ancak hemen yemek üzerine tüketilen ve genelde tercih edilen şerbetli, hamurlu tatlılar kan şekerinizin ani yükselmesine sebep olduğu gibi, yüksek kalorili oldukları için porsiyonlara dikkat edilmezse kilo artışına da yol açabiliyor. Şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar, meyve tatlıları, komposto ve hoşaf tercih edebilirsiniz. Tatlıyı haftada bir iki günü geçmeyecek şekilde yemekten 2 saat sonra tüketebilirsiniz. Ramazan ayı boyunca genellikle açlıktan çok susuzluk kişileri etkilemekte. Özellikle sahurda veya iftarda yenilen turşu ile salamura besinler su ihtiyacınızı daha da artırıyor. Bu sebeple sahurda peynir, zeytin tüketecekseniz suda bekletin veya tuzsuz olanları, salamura yapılmamış olanları tercih edin. Tuz içeriği yüksek olan salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş et ürünlerini sahurda tüketmeyin. İftarda yemeklere, salatalara fazla tuz atmamaya dikkat edin. Karabiber, pul biber, kekik, kimyon, nane gibi diğer baharatlar ile yemeklerinizi çeşnilendirebilir, tuz kullanımınızı azaltabilirsiniz” açıklamalarında bulundu. Talak, şöyle devam etti: “İftar sonrası bir çay demlesek de içsek diyenler dikkat! Özellikle siyah çay ve kahve diüretik etkileri nedeniyle vücuttan su atılımını artırabildiği gibi içeriğindeki kafeinin uyarıcı etkisi nedeniyle uykusuzluğa da neden olabilir. Bu yüzden siyah çay ve kahveyi çok fazla içmemeye özen gösterin” dedi.
İFTAR VE SAHURDA BU UYARILARA DİKKAT!
Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu Talak, dikkat edilmesi gerekenleri ise şöyle anlatıyor: “Yaklaşık 16 saat açlıktan sonra, iftarda çok hızlı yemek yemek midede ağırlık, yanma hissi, bulantı, gaz ile kabızlık gibi sindirim sorunlara yol açabiliyor. Orucu iftariyelikler veya çorba gibi hafif besinlerle açmaya özen göstermelisiniz. 10-15 dakika gibi ufak aralar vererek ana yemeğe devam edilmeli. İftarda olduğu gibi sahurda da hızlı hızlı yiyip hemen yatmak sindirim sistemi problemlerine sebep olarak sizi oruç tuttuğunuz gün boyunca rahatsız edebilir. Bu nedenle hem iftarda hem de sahurda yavaş yemek ve çok çiğnemek en doğru yöntemdir.”

Diğer Haberler

Omuz ağrısına dikkat

Omuz ağrısına dikkat

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Canberk Gül, omuz ağrısının nedenleri...

Hamilelik ve lohusalık dönemine dikkat

Hamilelik ve lohusalık dönemine dikkat

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Meşeci, kontrollü sosyal hayat dönem...

Çocuklar D vitamini için güneşli günlerde balkona çıkarılmalı

Çocuklar D vitamini için güneşli günlerde balkona çıkarılmalı

Uzmanlar yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında sokağa çıkmaları kı...

MS hastalarına 'sosyal hayata dönmek için acele etmeyin' uyarısı

MS hastalarına 'sosyal hayata dönmek için acele etmeyin' uyarısı

Beyin Sağlığı ve Hasta Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Taşkın Duman, MS hastal...

Evde geçirilecek bayramda 'dengeli beslenme' önerisi

Evde geçirilecek bayramda 'dengeli beslenme' önerisi

Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mükerrem Kaya, "Protein ile sebze a...

Evdeki bayramı sağlıklı geçirme önerileri

Evdeki bayramı sağlıklı geçirme önerileri

Bayramda tüketilen aşırı yiyecek ve özellikle de aşırı şeker, ani kilo artışını...