Hüseyin Demir

500 maç, 11 Kupa, Efsane Obradovic

Hüseyin Demir

h.demirr8@gmail.com

Ankaraspor Salonu’nda oynanan Solgar Vitamin Türkiye Kupasındaki final mücadelesinde Fenerbahçe Beko, Darüşşafaka Tekfen’ i 74-71 mağlup ederek şampiyonluğa ulaştı. Fenerbahçe 7. kez kupanın sahibi oldu.  Sarı lacivertli ekibin başında çıkan Zelljko Obradovic, 7. sezonu geçirdiği takımla 11. Kupasını kazandı.
1.PERİYOT
Darüşşafaka, GaryBrowne ve Johnny Hamilton sayıları ile 4-0 önde maça başladı. Fenerbahçe ilk dakikalarda tutuk bir oyun sergiledi, top kayıpları yaşadı. Her iki takımın çok iyi savunmasından dolayı kolay sayı atılmadı. Sert ve agresif savunmalar ön planda oldu. İlk çeyreğin bitimine 5 dk. kala skor 7-9 FB’nin üstünlüğü vardı. İki takımda dış bölgeden üçlük bulamadı. Çember altından sayı bulmaya çalıştılar. Oyunun temposu çok düşük ve kontrollü bir oyun oynanıyordu. Kalinic 0/3 üçlük ile başladı. Darüşşafaka da Kenardan gelen Erkan Veyseloğlu’nun hızlı hücumdan bulduğu sayı ile skor 11-11 oldu. Sloukas istediği pozisyonları bulamadı. İlk periyot 11-13 bitti.
2.PERİYOT
Fenerbahçe bu çeyrekte Boby Dixonun top kaybı ile başladı. Fenerbahçe’nin 2/9 üçlük isabeti vardı.  Oyunun temposu biraz daha hızlandı. Hızlı hücumlar ile sayı bulmaya çalıştılar. Skorda hep denge kuruldu. Darüşşafaka, Doğuş Özdemiroğlu ve Kartal Özmızrakın üçlükleriyle ritim buldu. Fenerbahçe ve Darrüşafaka iç-dış dengesini kuramadı. Yine üçlük yüzdeleri çok kötüydü. Basit top kayıpları yaşandı. De Colonun orta mesafe şutu ve penetre ile attığı sayıyla Fener farkı 5 e çıkardı. Hücumda sıkıntı yaşadılar. Kartal ve Vesely teknik faul aldı. İlk yarının sonunda Darüşşafakanın top kaybı 10 oldu. Fenerde 12 top kaybı yaptı. Üçlük yüzdeleri iki takımında yüzde 30’du. İlk devre 30-30 eşitlik ile bitti.
3.PERİYOT
Kalinic’in sayısı ile periyot başladı. Hemen ardından Datome ve De Colo’nun üçlükleri ile sayı buldu. Hızlı devam eden Fenerbahçe farkı 7 ye açtı. Doğuş Özdemiroğlu skor üreterek Darüşşafaka’ya çok iyi katkı verdi. Sloukas’ın üçlüğüyle skor 43-43 oldu. Arka arkaya hücum ribauntları alan Fenerbahçe pota altında üstünlük kurdu. Fiziksel olarak pota altında çok iyi mücadele yaşandı. Skor yine hep dengeli ve eşitti. Fark hiçbir zaman açılmadı. Periyot 48-47 Darüşşafaka önde bitirdi.
4.PERİYOT
Datomen’in 6.37’de attığı üçlük ile Fenerbahçe öne geçti, ardından Doğuş Özdemiroğlu cevap verdi. Vesely orta mesafe şutuyla oyunu yine dengede tuttu ve skor 57-57 oldu. Datome oyunun tıkandığı yerlerde kritik toplar kullandı. Sinan Güler ve Hamiltonun ikili oyunu ile skor 66-66 oldu. Savunmalar buperiyotta çok sert ve agresifti. Zaman zaman oyunda gerginlik yaşandı. Kolay sayı kimse bulamadı. Maçın bitimine son 1dk. kala Vesely ve Hamilton arasında yaşanan gerginlikten dolayı karşılıklı sportmenlik faul çalındı. Vesely beş faul alarak kenara geldi. Son 18 saniye de Berk Demirin uzaktan attığı üçlük ile Darüşşafaka pes etmedi, oyunun içerisinde kaldı. Slokusa yapılan fauller ile serbest atış çizgisinden sayı bulan tecrübeli oyuncu 71-74 Fenerbahçe kazandı.
Zeljko Obradovic galibiyetin ardından açıklamalarda bulundu: ‘’Kupalar her zaman özeldir. Bütün takımlar tutkuyla oynar. Darrüşşafaka bugün sonuna kadar savaştı. Çok iyi oynadığımızı söyleyemem ama finali duygusaldı. Oyuncularımın kupası. Onların Antrenörü olduğum için gurur duyuyorum.” Obradovic, Fenerbahçe Beko ile 500. maçında 11 kupa kazandı.