Doç.Dr. Erhan Bayram

Aşırı Sıcaklar ve Epilepsi Hastalığı

Doç.Dr. Erhan Bayram

dr.erhanbayram@yahoo.com

Epilepsi hastalığı en sık görülen nörolojik hastalıklardan birisidir. Türkiye’de yaklaşık olarak 800 bin epilepsi tanılı olgu bulunmakta ve bu kişilerin yarısı çocuk hastalardan oluşmaktadır.
Beyindeki anormal elektriksel aktivitenin oluşturduğu bilinç kaybı, vücudumuzun herhangi bir yerinde görülebilen istemsiz hareketler, gerçekte var olmayan görsel ya da işitsel olayların algılanması gibi çok farklı bulgular epilepsi hastalığı belirtisi olabilmektedir.
Epilepsi tanısı konulan ve ilaç tedavisi başlanılan olguların, düzenli yaşam sürmeleri, beslenme ve uyku düzenine dikkat etmeleri, yeterli sıvı alımının sağlanması nöbetlerin kontrol altına alınmasında çok önemlidir.
Son günlerde ülkemizde görülen ve rekor düzeylerde artan hava sıcaklıkları epilepsi tanılı olgularımızın nöbetlerinin kontrolünde zorlanılmasına neden olmaktadır.
Aşırı sıcaklara bağlı gelişen uyku düzensizlikleri, fazla terleme sonucu gelişen vücutta sıvı ve elektrolitlerin kaybı ve yoğun güneş ışığına maruziyet nöbetlerin artması ile sonuçlanabilmektedir.
Sadece epilepsi tanısı bulunan çocuklarımızın değil bütün insanlarımızın bu güneşli ve aşırı sıcak günlerde serin ortamları tercih etmeleri, sıvı alımlarını artırmaları gerekmektedir.
Özellikle öğle saatleri gibi güneş ışınlarının dik olarak geldiği dönemlerde gölge ve kapalı ortamlarda bulunmaları yaşam kaliteleri açısından çok önemlidir.
Epilepsi hastalığında sadece ilaç tedavisi yeterli değildir. İlaçların düzenli kullanımı ile birlikte, beslenme ve sıvı alımının optimize edilmesi, uyku düzenine dikkat edilmesi de ilaçlar kadar nöbet kontrolünde etkili olmaktadır.
Sağlıklı günler dilerim!